Бањање на бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Бањање на бебето

Post by Petra » 28 Dec 2010, 12:40

Во првите денови додека не му падне папочната врвца бебето и нема потреба од вистинско бањање. Тогаш може да се чисти бебето со крпа или сунѓер и гениталиите темелно да се ичистат. По паѓањето на папочето следува и првото бањање. (smile) Често родителите своите бебиња ги бањаат секој ден, но нема потреба од толку често капење на бебето. Еднаш неделно е доволно. Во почетокот може и да бидете малку уплашени, но после тоа ќе стане многу пријатна работа во која ќе уживате и Вие и Вашето бебе. Треба да се внимава да не се лизне бебето затоа што е мало, водено и насапунето. И исто треба да се внимава на ушињата. Бебето можете да го бањате во мало пластично коритце. Сите работи кои ќе ви бидат потребни по бањањто ставети ги да ви бидат блиску до вас. Не се препорачува водата да тече затоашто може температурата да се промени и да стане превисока и нивото на вода да се зголеми. За најпријатна температура за капење на бебето се смета од 35-41 и се и се прави во зависност од тоа како му е најпријатно на Вашето бебе, на почетокот можете да користите и термометар.
Какви се Вашите искуства со првото бањање на Вашето бебе? Кога си дојдовте од болница го избањавте вие или тоа го направи некој поискусен? Каде се бањкате? Колку често го капете бебето? Дали Вашиот сопруг ви помага околу бањањето и дали тој сам го бања бебето?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Petra » 28 Dec 2010, 12:58

Првпат мојата ќеркичка ја избањав јас и тоа уште во болница, следниот ден по породувањето. Додека ја доев забележав дека шпикозните и се извалкани и темни.Видов дека се искакала. Но дотогаш немав видено дека првиот измет на новороденчето е темен и се исплашив што му е на моето бебе. Отидов да ги повикам сестрите да видат. Рекоа дека тоа покажува дека се е во ред со бебето. Но имаше една постара сестра и ми вика ајде бањај го бебето. И реков ама јас не знам, како ќе го бањам. И она ајде почна да ми се дере, еве тука, во собата имаш кадичка и чешма. Јас одвај ја соблеков и се тресев од страв и возбуда, уште многу чувствителна од породувањто, и се плашев да не ја повредам. А она па не престанува, вика кој сакаш да ти го бања бебето свекрвати ли, ајде тоа треба ти да го правиш. (scared) Пушти силен млаз на чешмата и јас ја бањам, а бебето се уплаши и почна да плаче. Кога ја избањав ја зема една сестра да ја облече, виде дека јас не можев повеќе. (sad1)
Кога се вративме дома дојде патронажната сестра да ми помогне и покаже околу бањањето. И кога ја стави во вода вика ова бебе е уплашено од вода, па доаѓаше околу 2 недели да ја опушти. Потоа малку баба и ја бањаше и на крај јас си ја бањав. Во почетокот малку бев уплашена и стегната, но за кратко си уживавме и двете. И мојата ќеркичка после тоа засака многу да се капе и беше многу среќна во вода и кога ќе ја извадев кога ќе почнеше да плаче одвај ја облекував и веднаш ја ствав да цица. и заспиваше одма слатко како бебе.
Ја бањав секој ден, не знаев дека нема потреба од толку често капење, инаку ќе го применував тоа, освен во летниот период кога е навистина топло.
И во болница ми препорачуваа да ја бањам под истечна вода заради хигиена, но не го практикував тоа. Си ја бањав во соба на топло и во пластично котитце, затоа што не е безбедно под истечна вода, температурата може моментално сама да се зголеми и не дај Боже да се исгори бебето.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Бањање на бебето

Post by ELIANA » 28 Dec 2010, 14:13

Капењето на нашето бебе од самиот почеток го правиме јас и сопругот. Мене ми беше незамисливо некој друг да ми го капи бебето. Пред да се породам многу читав, и бев пред се психички подготвена и воопшто не ми беше страв. Во болницата ми покажаа како треба да се капи додека му падни папочната врвца, а истото го имав видено и на телевизија. Се разбира во сето ова непроценлива е поддршката на мојот маж. Тој мислеше дека ќе му е страв да ја држи в раце додека не и зајакни вратчето. Но фала Му на Бог, во моментот кога се роди, тој страв кај него исчезна, и уште првиот пат кога ни ја донесоа, тој ја земаше без проблем (love5)
Многу ми беше чудно кога пријателите не прашуваа како се снаоѓаме со капењето, затоа што за нас тоа беше најнормална работа (tongue)
Ја капиме во коритце, кое го купивме со држач, за да не бидеме наведнати постојано, и навистина тоа е добра инвестиција. Додека да и падни папочето ја држев во една рака за градињата, а со другата ја миев, а маж ми ја потураше со вода, загреана на 37 степени (загревавме жешка вода па ја мешавме со ладна и ја меревме температурата со топломер).
Откако и падна папочната врвца, и правиме целосно капење со тоа што ја ставаме на држач за бебиња, а за целосно капење како се прави гледав видеа на интернет (smile) . Ја капиме 2 пати неделно, затоа што сметам дека со повеќе капење се суши кожата повеќе. Но затоа пак, првиот месец редовно и го одмивавме само газето. Исто читав поделени мислења за тоа дали треба да се мачка со крем или млеко веднаш по капењето. Некои д-ри велеа дека се затнувале порите и не треба да се мачка. Нашето бебе сака да се капи, но не сака кога ја бришиме после тоа, плачи, и јас не ја мачкам со млеко тогаш. Избегнувам да користам многу креми и сл. Ја капиме со нивеа сапунче, а за главчето со Бекутан шампонче. На почетокот додека и беше посува кожата неколку пати ја имав намачакано со Јекодерм (педијатарот ни рече да не ја мачкаме повеќе од 2пати неделно со јекодерм), но сега користам само Бекутан млеко. Кожата и е навистина многу добра. На лицето не ја ни мачкам, затоа што сметам дека нема потреба штом и е добра кожата. Обично ја капиме навечер за подобро спиење (lovet).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Debora » 28 Dec 2010, 14:37

Eliana ќе те замолам ако сакаш да ставиш линк до видеата кои ви биле најкорисни. Ќе им најде на новите мамички да научат како да не се плашат и да не се трауматизираат од сестрите во болница (жал ми е Петра за твоето искуство со првото бањање (a2) ). (smile)

miuska
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 09 Jan 2011, 00:18

Re: Бањање на бебето

Post by miuska » 09 Jan 2011, 00:55

Од првиот ден бебето си го капиме јас и сопругот.Ја капиме секој ден и бебушот ужива во тој ритуал.Ја редиме на мрежичка која се монтира врз коритце и нема никаков ризик од паѓање или слично.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Бањање на бебето

Post by kikica » 09 May 2011, 10:56

Da kazam i jas nesto za kapenjeto (smile) prvite 6 nedeli go kapevme zaedno so svekrvami i toa taa go drzese nad koritcetto a jas go poturvav so vodata, sin mi mnogu placese dodeka se kapi (sad1) ovaa nedela probav drug nacin na kapenje i toj voopsto ne placi duri i se smeska i si slapka vo vodata (smile) go napolnav koritceto so voda a kaj glavceto kladov edna krpa zdiplena nekolku pati da sluzi kako pernice, bebceto go legnav vo vodata na grbce taka sto celo telo mu e vo voda a glavceto e nad voda na perniceto od krpa, so ednata raka celo vreme go drzam pod vratceto za da ne go mrada glavceto a so drugata go kapam (thumbsup) za toa vreme toj si mrda so racinjata i so nodzinata kako da pliva (smile) posle toa ke go svrtam so meseto nadolu rakato koja mi bese pod glavceto sega ja klavam pod gradinjata gore kaj vratceto a so nodzinjata pak e vo voda i si mrda kako zabce, go mieme i grbceto i gazeto i na kraj do mene imam spremeno bokal so cista voda, samo go potkrevam nad vodata so ednata raka a so drugata go plaknam i gotovooo (smile) ete se nadevam ke pomognam na nekoja mama koja se uste se plasi da si go kapi sama bebceto, ovaj nacin e lesen prijaten za maloto i mozete sami da gokapite bez pomos od nekoj drug!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by ELIANA » 02 Jun 2011, 14:05

Кикица и моето на почеток не плачеше, плачеше кога ја облекував, па после не знам дали се исплаши нешто почна да плачи за време на капење, а кога ја облекував не. Е сега она што ние го направивме, кога ја слековме за капење, прво ја кренавме и ја донесовме со рачињата да фати во водата и на коритцето, а потоа ја седнавме/легнавме (имаме од тие за бебе шо се држачите). И таа таман се спреми да плачи, со мм почнавме да пееме и да играме dance (laugh1) Значи посебно јас застанав пред неа за да ме гледа. И така со со смеење изигрувавме кловнови додека ја капевме, ама ни успеа. Не плачеше. И понатаму на следните капења, малку само и пеевме, и повеќе не плачи, ни на капење, ни на облекување. Значи пробај да го заиграш со пеење, смешни фаци, пробај да бидеш смирена и насмеана...се надевам ќе ти успее, како и нам (thumbsup)

P.S. дали го тушираш со туш? Бебињата не сакале со туш, се плашат и плачат (барем за неколку така знам)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by kikica » 07 Jun 2011, 11:56

ELIANA da si zdrava i ziva, mi uspea tvojot predlog, probavme so mm nekolku pati taka i snosti konecno ni uspea, (joy) vo peenjeto i smeenjeto vovedovme i edna bucna tropalka za igranie i so nea mm mu tropase i se smiri prestana da place pa konecno si go iskapav ubavo (smile) te guskam (a2) a tus ne koristime, polnam voda vo kofa i so polevanje go kapime, mislev ponatamu so tus da prodolzam no stom vikas deka se plasat od toa nema da eksperimentiram barem zasega!

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Happy_Mommy » 11 Jan 2012, 14:49

Од нејзините две недели ( кога и падна папочето) ја бањаме секој ден во периодот од 18 до 20 часот. Јас досега купка не сум и ставала директно на кожата, туку ставам во водата од коритцето и така. Не користиме туш и ја бањаме со мајка ми бидејќи живееме заедно па мерак и е да си ја капи првата внукичка (smile)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Бањање на бебето

Post by happy cumulus » 15 Feb 2012, 06:23

Откако Иан наполни 3 месеци, се капе со еден од нас. Тоа коритцата многу мали и распрскувавме вода насекаде. Сега или јас или маж ми прво се истушира и измие кадата, па син ми се бања со еден од нас. Си се шлапкаме заедно во кадата и супер функционира.
Инаку мене првата недела ми беше тешко да го бањам, оти се породив со царски рез, ама после тоа си го бањав јас. Некако ми дојде природно, како одсекогаш да сум го правела тоа.

Одговори

Return to “Бебе”