Бањање на бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

bellasofija
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 May 2012, 13:43

Re: Бањање на бебето

Post by bellasofija » 18 May 2012, 22:09

>Moeto dete uziva koga ja banjame (rad) Prviot pat ja izbanjaa uste koga se rodi ... babicata ja izbanja... posle ni rekoa koa ke padne papceto togas .. a kozickata mnogu i se perutese . I taka edna nedela papceto ne padnata dojde majkami od Mk ( po struka patronazna sestra) i koga go vide deteto celoto isperuteno celata kozicka izlupena .. I uste ne izbanjatko za grev (laugh1) (laugh1)
Posle ni pokaza kako da ja banjame vo koritce i sekoj den si ja banjame .. ona si uzivka vo voda mirna si sedi ... srcka

Inace vo vodata i stavam Penaten ne direktno na kozickata i taka posle banjanje ja mackam so kremce isto Penaten

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Hera » 09 Nov 2012, 09:59

Мојот син ужива во бањањето од првиот ден. Откако му падна папочето го бањам во коритце и не плачел никогаш. Сега веќе лежи и си игра шлапкајќи и со нозете и рачињата. Е бидејќи беше лето го бањав секој ден иако знам дека не е препорачливо. Ама па топло беше, се држевме во раце и ми беше шубе дека ќе носи мирис од нас. Сега се туфкам што ќе правиме. Живеам во куќа и секаде не е топло, а купатилото ни е многу мало и без када и затоа го бањаме во дневна. Почнав да го бањам секој втор ден, ама како ќе доаѓа ладново ќе ретчиме и на три дена иако не ми е по воља баш. Не знам зошто се сум се умислила дека нема да е доволно чист, а знам дека е штетно, читам секаде. (sad1) Секојдневно сме со луѓе и го држат во раце и го галат и се мислам дека нема да ми е чист, само му менувам облека. А толку ми е убав тој ритуал, освен мкнењето на водата за коритото, ама за среќа маж ми го прави тоа. Се забавуваме сите тројца и како да се чуствувам виновно што ќе му ја скратам таа дневна радост.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Mamino_srce » 09 Nov 2012, 10:28

Хера, па зошто мораш да му ускратуваш тоа? Ние од прв ден се бањаме и верувај ни еден ден не сме пропуштиле. Кога беше најмногу ладно, испод минус, ние пак се бањавме, со коритце во соба каде топлевме и никогаш не настинал од бањање. (smile) Многу сака тој дел и сите сакаме. И мм влече легени со вода до коритце и така еве веќе скоро 14 месеци, ама сите уживаме во тој дел.

Едит: да се дополнам , тој е септембарско бебе, значи не дочека зимата мали, па никогаш не размислував да треба да прескокнеме тој убав ритуал.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Hera » 09 Nov 2012, 10:42

Па и во право си Мамино срце. Не морам да му го скратам тоа задоволство. Најдобро е да си се водам по мое чувство. Знаеш како е кога сите ќе почнат да те учат, цело сабајле читам. Сега е малку настинат и одма сите знаат да ме прекорат дека му е од бањањето. Свекрва ми ми кажува дека внук ми го бањале на секои три дена. А знам дека не е добро толку честото миење поради сушењето на кожата, еве и Елијана ги бања двапати неделно и знам дека е во право. Ама јас чуствувам дека му годи и правам се за да му е удобно. Просторијата секогаш е топла и тој навистина ужива, а и ние со него.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Mamino_srce » 09 Nov 2012, 10:57

Знаеш што, многу зависи од кожата на бебето. Ј. навистина има преубава кожа, јас дури и не го мачкам со ништо, млеко за тело му намачкам двапати во месецот и тоа само од мојот ќеиф. (smile) Не му се суши кожата, можеби некој друг би имал оваков проблем , не знам, ама ете кај нас не е така. По мојта некоја логика дури зависи и како ја навикнеш кожа. Ако ставам нон-стоп крема, кожа ќе се навикне да има крема и без неа ќе биде сува.
А убава малку потопла вода (со купка или без) е прав лек за настинка. Кога беше порано така настинат, по совет на педијатар , ми кажаа да ставам чај од камилица во топла бања, да се напари, па можеш и малку од морска сол и ехее убаво, ептен го одзатнуваше и му пријаше. Верувам дека и подобро се спие после бањање. (smile)
Хера, прави како ти чувствуваш, по своето лично убедување. Секој ќе ти каже различито, ќе прочиташ различито, лично сметам дека не е лошо ни овака ни онака. Така да - уживајте (love5)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Бањање на бебето

Post by happy cumulus » 10 Nov 2012, 04:35

Хера, и јас размислувам како Мамино срце. Не слушај многу ни овој ни оној, туку гледај си што му годи на детето. Ние Иан го бањаме секој втор ден, ама еве почнува секоја вечер да прашува за бањање. Па може и ќе зачестиме. Мислам дека еднинствена причина поради која не препорачуваат да се бањаат секој ден е дека кожата им се суши. Ама како што рече МС, зависи и од кожата на бебуш. И ние не користиме скоро никаква бебешка козметика, живееме на многу суво место, а ете сме немале проблеми со сува кожа.

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Бањање на бебето

Post by BojanaS » 13 Dec 2012, 17:16

Првите три-четири месеци ја бањавме секој ден,зошто беше топло и секако тоа му годеше на бебуш.Но сега секоја вечер го одмиваме газето и се бањаме на 2 или 3 дена. Страв ми е да не настине зошто е ладно.А од друга страна ми е криво што тоа не го правиме секоја вечер затоа што ужива, се радува, шлапка со рачињата и нормално насекаде вода (smile) Но јас мислам дека здравјето е на прво место.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Nadja » 14 Dec 2012, 10:10

Ние го бањавме малиот уште од првиот ден. Уживаше додека се бања.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Mamino_srce » 14 Dec 2012, 11:27

Ние (еве 15 месеци сме) се бањаме секој ден. Не дека има потреба, ама едноставно ужива детето, и му некако олесни. И по моето размислување, сега надвор ладно, па повеќе дома затворен, мислам дека и тоа капењето го малку разбистри. Јас по себеси така зборам, едноставно ми прија... Убаво ја затоплиме собата, донесеме кадичка (на постоље) ставиме малку купка во вода и го поливаме, и после го испереме со друга чиста вода. Малку е проблем бидејќи тој сака да шлапка со рацете, па не му даваме бидејќи лом не направи, а сега во зима тоа баш и не е доживљај, ама тој буквално ужива, така си се опушти,се смее... (love5) Не го мачкам после, еднаш во два-три месеци со млеко, газето мачкаме и лицето, бидејќи лицето, всушност обравчињата, стана малку рапави од кога почна ладново.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Бањање на бебето

Post by maloto.japonce » 16 Dec 2012, 20:59

И јас мојата мома ја бањам секој ден. До душа до годинката ја бањавме секој ден значи ден не сме пропуштиле а плус и уживаше во бањата. И некако и направис распоред до годинката се знаеше бањање во 8 часот најкасно 8:30 после тоа цицање и спиење и така си се навикна и се знаеше а дојде часот и да спиеше се будеше за бања. Сега ја бањам зависи некогаш секој ден, некоаш преку еден ден и уште сакаме бања.

Одговори

Return to “Бебе”