Колку да го облечеме бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Колку да го облечеме бебето

Post by Ana.I » 31 May 2011, 08:51

mamicki kako gi oblekuvate vasite bebinja na toplovo?

Mene me ispokaraa i pedijatarot i ortopedot deka mnogu go oblekuvam bebevo.Im vikam pa kiva zatoa go oblakam,a oni mi vikaat-mnogu mu e toplo,ke se ispoti i zatoa ti kiva.Mi rekoa deka vazi praviloto kako majka,taka dete i obratno.Znaci da go oblakam kolku sto sum jas oblecena i mi vikaat sega odi doma i obleci se ti kolku sto e obleceno detevo da vidis dali ke izdrzis.
A vcera kaj nas vo stanov bese nenormalno toplo,detevo celo vreme bese kenkavo i go rasoblekov samo po bodi po kratki rakavcinja i dole corapcinja-zivna detevo odma.
No me interesira kolku gi oblakate za nadvor eve da receme na temperatura kako vcerasnata?

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: kolku da go obleceme bebeto

Post by zizel » 31 May 2011, 09:29

JAs gi oblekuvav kako mene. golemiot uste koga go donesoov od bolnica iako januari pamtam bese prava prolet i sonce pukase a jas go imav preobleceno i odma mi se isfrla od zeskoto. Taka da i mene pedijatarot mi rece kako jas se osekam taka i deteto i jas poslusav i ne sum imala problemi. Slobodno pusti si go na kratki da ti bide. Samo pazi go od direktno izlozuvanje na sonce, ama ti toa si znaes (smile)
A za kivanjevo ne znam ama pamtam deka moite koga bea mnogu mali do 3 meseci nekade, mi kivaa celo vreme ne od so bea bolni nego kako da se cistea uste od plodovara voda, ne znam zasto inaku bi kivale a ne bea bolni. Ama ova jas si pomisliv ne mora da znaci deka e tocno (smile)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: kolku da go obleceme bebeto

Post by JasminaJN » 31 May 2011, 09:51

Јас го облекувам и помалку од мене.И обавезно го мачкав како бебе со заштитен крем за сонце мустела 50 фактор.
Поздравче

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by Happy_Mommy » 11 Jan 2012, 15:04

Бидејки е есенско бебе, првите два месеци беше само на боди со долги ракавчиња и долен дел пижамчиња или ѕиври, а сега кога фати зима ја облекувам обавезно боди на кратки или долги и шпихозни или пижамчиња ( дводелни).

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by ripcence » 02 May 2014, 09:37

Vremevo e takvo kakvo sto e sonce, pa dozd, pa veter, toplo-ladno...
Jas pamet nemam kako da go oblecam bebusov, po pravilo treba kako jas se cuvstvuvam taka i nego a jas sum uste od zimoska samo po edna maicka po kratki i i taa mi e mnogu.
Mu stavam samo bodi i spikozni, na nozete plus corapcinja, ama eve go pocna da mi kivka po malku, vcera mu oblekov bodi so dolgi i plus zivricki dole i pamucni spikozni go gledam mu e zesko se scrvenuva celiot i plus na doenje se poti. Inaku kapce eeedvaj nosime posle banjanje eden saat-dva.
Kako gi oblekuvate ova vreme bebinjata?

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by hrizantema » 10 Sep 2014, 10:58

Ме интересира како облекувавте новороденче родено во зима,боди,ѕиврички,хулахопчиња? Не ми е јасно што се треба да се стави.И може ли да ми кажете од каде пазаревте за новороденче,такви работи,оти гледам дека има многу продавници на Бит пазар,јас вчера гледав во Зара има комплет 5 бодиња и не излегуваат скапо, а и незнам од која бројка да почнам дали да земам 56 или 62.Колку време ги искористивте најмалите комплети?
Нема ваква тема па затоа морав тука да поставам,ако има нека се премести постот. (smile)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by anabejbi » 10 Sep 2014, 13:10

hrizantema wrote:Ме интересира како облекувавте новороденче родено во зима,боди,ѕиврички,хулахопчиња? Не ми е јасно што се треба да се стави.И може ли да ми кажете од каде пазаревте за новороденче,такви работи,оти гледам дека има многу продавници на Бит пазар,јас вчера гледав во Зара има комплет 5 бодиња и не излегуваат скапо, а и незнам од која бројка да почнам дали да земам 56 или 62.Колку време ги искористивте најмалите комплети?
Нема ваква тема па затоа морав тука да поставам,ако има нека се премести постот. (smile)
Ние сме во стан се грееме на парно и е многу топло така да досега му немам облечено ѕиври и хулахопчиња, гледав се да е памучно. Значи од долу боди на долг ракав и шпикозни или дводелно комплетле, на ножињата чорапчиња, капче после бањање и ракавички во првите недели. Скоро се купив од Стружанка, имаа многу убави комплетчиња српски. За големината зависи од бебето ние до 2,5 месеци носевме 50, едвај најдов толку мали комплетчиња, но ги употребував и поголемите 56, а 62 му се фаќаше и на 6 месеци од тие што ги купивме во Стружанка. Да знаеш дека се разликуваат големините на различни фирми.
Земи си 2 пара 56 и повеќе 62, па ако треба тм ќе докупи помали. Ние така направивме, кога видовме дека се му е големо докупувавме помали работи.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by maried » 10 Sep 2014, 14:12

Лана ми е есенско бебе, родена во Септември, ама убаво ти пиша Анабејби :-) Зависи колку долго ќе биде бебето, ама нека му биде покомотно.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by Tina9 » 12 Sep 2014, 11:53

Мојата е зимско бебе и на почетокот и облекував едно помало боди, едно поголемо боди, повој, ѕивриња (подобри се отколку хулахопчиња зашто се памучни, инаку хулахопките чешаат), чорапчиња и шпикозне. Се грееме на дрва и во собата секогаш ни беше 22 степени освен кога ја капевме 25 степени.
А, за големината, земи си 2-3 бодиња помал број и повеќето нека ти се број или два поголеми. Многу брзо ги растат. И шпикозниња не земај најмал број, ако нека се полабави, покомотно ќе му е. Броевите се разликуваат од фирма до фирма затоа не можам да кажам кој број би ти одговарал.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Колку да го облечеме бебето

Post by sju » 12 Sep 2014, 15:04

Jas imav zimsko bebe rodeno vo dekemvri. Bidejki sme so parno go oblekuvav so pamucno bodi na kratki rakavi, i shpilkozni so nogavicki od mothercare isto pamucni
. Kapi i rakavici i den denes ne saka. Samo tolku. Za nadvor hulahopcinja i a nagore bodi isto na kratki i pamucna bluza. I palto se razbira.Jas sum sakletcika i na bebinjava nikogash ne bi im oblekla plish. Sega zavisi od podnebjeto kade ziveesh i so shto se greete.

Одговори

Return to “Бебе”