Самостојно хранење на деца

Moderator: Модератори

Одговори
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Самостојно хранење на деца

Post by Mamino_srce » 01 Oct 2012, 18:21

Ме интересира кога вашите малечки почна сами да си јадат, со раце или со прибор за јадење?

Мојот син мислам дека не е се уште спремен сам да си изеде оброк, тек треба вежбање, ќе изеде некои грицки сам, со раце, ама оброк со лажица не. Тој си игра со лажица и со храна, ама не му текнува да ја стави в уста. Ако му речам дај на мама, тој се обидува да ме храни мене, а ако му речам ти јади, не е баш заинтересиран. (laugh1)

Па ете, мамички, споделувајте искуства, совети, мислења.... (thumbsup)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by happy cumulus » 02 Oct 2012, 19:50

Mamino srce, bas skoro sakav da otvoram vakva tema (smile). Mene Ian mi e pogolem, ama i toj ne e spremen sam da jade so lazica. So race, da. Znae za sto e lazicata, i probuva da se hrani sam, ama obicno ja prevrtuva i mu paga se (smile). Najiskreno i mu nemam davano mnogu da si igra so pribor. Znam deka bi trebalo, ama ete. Ke naucat eventualno, pa cel zivot sami ke se hranat (smile).

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by Mamino_srce » 02 Oct 2012, 21:16

Да , во право си Хепи кумулус. Јас не познавам никој кој не јаде сам (laugh1) Ќе се научат сигурно, некој порано , некој подоцна.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by happy cumulus » 27 Nov 2012, 21:56

Otkako pisuvav na ovaa tema, skoro potoa Ian mi izrazi zelba sam da jade so lazica. Pa i so viluska. Ako e nesto pogusticko, sto ostanuva na lazicata, se hrani sam bez problemi. Ako e poretka supa, pak treba nekoj da go rani, ama pa sega toj e dosaden, saka sam da jade! Inaku cudo e kako brgu im se poprava koordinacijata. Sega veke e dosta dobar so lazicata, pa i so viluskata e cesto uspesen.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 19:53

POSTEPENO NAUCIVME DA JADEME SAMOSTOJNO I TOA KAKO UZIVA KOGA JADE SAM (IMA 2GOD I 4 MESECI)SI IMA NEGOV PRIBOR ZA JADENJE VILUSKA,LAZICE,TANJIRCE I SI GI ZNAE KOGA DORUCKUVAME SAMI POLEKA SI UZIVAME (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by Mamino_srce » 17 Dec 2012, 20:28

Моето синче уште не пројавува интерес за самостојно јадење, зборам за оброците, а ако е некоја грицка мицка, тоа нема проблем, ќе се потруди и те како. (tongue)
Туку, баш сакав да споделам за едно девојче, ќерка на нашите пријатели, значи таа е скоро 3 недели постара од Ј. и таа не да јаде, туку буквално копан земе во рака и јаде, па некое дете од 3-4 години не јаде така. Нема проблем, со раце, со лажица, со виљушка, буквално секое јадење кое јадат и возрасни може и сака и всушност јаде. И обожава да јаде. И толку слатко јаде, само да ја гледаш. Од неа треба храна да сакриват, а мојот син се од храна крие (rolll) И затоа донесов закључок дека дете кое сака да јаде побргу ќе и почне само да јаде, отколку дете што храната не му е многу интересна и битна (како син ми).
И јас не инсистирам, ќе му допустам да се прави лом кога ќе дојде лето, таман и поголем ќе биде, а овака сега лом да се прави, па пери, суши во зимо, нека фала, ништо нема ни тој ни јас да пропуштиме. Да тој инсистира па ајде, овака штом не го занима многу многу, ќе го оставам уште некој период.
Тој многу напредува во други работи кои за него се интересни, ама ете јадење му е слаба точка. Многу лесно ми исповрати цел оброк само ако нешто му западне во грло, не дека поврати само дел, туку буквално цел оброк, па наново го храним. (tumbdown)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2602
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by Peperutka » 15 Jul 2014, 18:14

К. ми е уште многу мал за да јаде сам,но кога ќе му дадеме наполитанка,ресана и сл, си ручка сам (smile)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by imambebe » 22 Aug 2014, 12:06

Еднаш му дадов сам да јаде со лажичка од тањирче, ама тој си играше и лом направи, уште е мал. А во раче си зема лепче, бисквита, соленка, слива и си ручка, нема гајле.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Самостојно хранење на деца

Post by Crnokosaa » 22 Aug 2014, 15:02

Г јади само ауви раб сам, ако види смоки одма оди и си зема и во уста , а со лажичка однопаку ја фаќа и лом прави :)) а почна и од чаша да пие, ако види само јогурт во чаша или пиво случајно ако пие некој му оди и му ја зема чашата и право во уста хаха многу е смешен :)

Одговори

Return to “Исхрана на тодлери”