Како да го подобриме апетитот?

Moderator: Модератори

Baby
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 25 Jun 2010, 10:48

Како да го подобриме апетитот?

Post by Baby » 26 Jun 2010, 21:08

Kerka mi ima 18 meseci, a jade po malku i izborot na hrana e ogranicen, nikako ne prifaka nova hrana, ne jade ovosje, zelencuk sto sega go ima vo izobilstvo, jade nezdrava, brza hrana, mandzicjki nikako. I davav pikovit, dr. leo i jadese poveke, ama pak ograniceno, eve sega zedov multivitamol pa ke vidime.

smilka
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 10 Jul 2010, 16:09

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by smilka » 10 Jul 2010, 18:09

jadenjeto e najgolemiot problem kaj moeto dve godisno dete koga treba da jade go molam so saati ke proba malku i ke pocne da ja vrti glavata.imam probuvano so sekakvi sirupi ama bezuspesno ke ima periodi koga ke jade ama ima denovi koga mozam da izbrojam sto e izedel.ne znam sto da pravam mozebi koga ke porasne ke mu se podobri ama koj ne znae mnogu golema maka e i za majkata i za deteto.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by Petra » 16 Jul 2010, 09:32

И ние имавме периоди кога добро си јадеше ќерка ми и периоди кога требаше да ја молам да касне нешто. Кога не сакаше да јаде ја оставав некое време да видам дали навистина не е гладна. Но кога пак не бараше храна тогаш измислував приказни, и кажував интересни работи за да и биде интересно, па така јадеше. Исто и кажував дека тоа е многу убаво јадење и дека ако го јаде ќе биде здрава, силна. Како растеше почна да си јаде нормално. Но сега имам друг проблем. Овошје, зеленчук, месо и некој друг вид на храна не сака да ги јаде. ПА сега пак се убедуваме како зеленчукот и е потребен за едно, месото за друго и зошто е добро да се јаде разновидна и здрава храна.

malecka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 26 Oct 2010, 11:20

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by malecka » 26 Oct 2010, 11:54

Обично намален апетит има кога е настината, или кога вадеше заби, бев упорна и со триста лажги ја ранев ама еве сега на три години до некаде се среди нејзиното јадење, освен што свежо овошје немам уште смислено како да ја натерам да јаде. Ми вика мамо мала сум јас ке јадам кога ќе бидам голема јаболко, па можеби има право (tongue)
задоволна сум што јаде манџички, пие сокови, чаеви е па мора нешто да фали нели?
пие саностол сируп мултивитамински, па и тоа пишува дека го подобрува апетитот па и до некаде со право.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by teona » 02 Dec 2014, 13:03

majki znaci veke neznam sto da pravam nisto nejke da jade ako uspeam da ja naranaam 10 lazicki so zalazuvanje sega pa se naucila hranata ja drzi po pola saat vo usta pa ja pluka voda nejke sok nejke samo mleko i davam i acerola i sirup welkid i so pikovit probav nisto ne pomaga da go podobrime apetitot.Dajte nekoj sovet (ner)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by anabejbi » 02 Dec 2014, 16:40

Моментално давам ц-витамин и бебивит капки ги давам подолго и треба да направам пауза. Кога ќе ги прекинам ќе почнам со мулти-витамол сируп на Dr.Theiss, се препорачува за деца со слаб апетит.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Како да го подобриме апетитот?

Post by teona » 08 Jan 2015, 14:17

mjki dali ste slusnale za sirupot apetito za poobruvanje na apetitot dali nekoj ima iskustvo so toj sirup i dali go ima kaj nas jas go njov na internet pozdrav (kup)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Проблеми со хранење

Post by Tina9 » 11 Oct 2015, 20:06

Ќерката моја последните три дена јаде само кашкавал. Претходно имаше период кога неколку дена јадеше само павлака. Се и готвам, и нудам. Ништо само кашкавал. Го отвора фрижидерот и го зема. Некој предлог како да го решам проблемот?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со хранење

Post by Радост » 12 Oct 2015, 02:27

А да не купуваш воопшто?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Проблеми со хранење

Post by maried » 12 Oct 2015, 12:44

Тина не купувај.
И јас мака мачам со кашкавалот, цел фрижидер го превртуваше и на крај купувам само за гости и тогаш и давам.

Одговори

Return to “Исхрана на тодлери”