Салама, виршли, паштета и чадено месо

Moderator: Модератори

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by taci83 » 14 Nov 2009, 23:13

Kolku od ovie proizvodi jadat vasite deca i dali i dozvoluvate,kerka mi e 2 god i ne praktikuvam mnogu od ovie proizvodi posebno pasteta a ja saka mnogu a isto taka i virsli jade mnogu pocnuva da otvara friziderot i sama da bara mese,jas i kupuvam pileski so kazkaval vnatere a pred da i davam da jade obavezno gi baram.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by Annabel » 15 Nov 2009, 09:55

Таци83, ние дома ретко ги купуваме овие производи и Ива мислам дека ги јаде само кога одиме на гости - мислам на сувомеснати производи. Наместо тоа си имаме зготвено месо...Мој искрен совет, ако сакате да не ги јаде, не ги купувајте - па и за нас возрасните не се здрави.

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by mosa » 14 Feb 2011, 15:34

mene maticnata mi vika da mu davam virsli zosto se zdravi veli svari mu gi i daj mu taka neka gi gricka sega ne znaci deka treba da se pretera neznam kolku mnogu,no sepak treba i toa da kasne,pasteti ne mu davam a za meso samo zgotveno.Isto taka maticnata me svetovase i koftinja so jajce obavezno vnatre ne so pereteruvanje se razbira.Znaci ne precesto ,no sepa treba i toa da jade.za pasteta neznam zs pastetata i jas ja izbegnuvam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by Debora » 14 Feb 2011, 15:41

Во здравје имаме тема за емулгатори и список на емулгаторите, провери ја опаковката со виршлите и списокот и ќе видиш дека содржат некои од најштетните емулгатори. Не знам зошто лекарката рекла така, ама провери си сама.

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by Saricka » 01 Mar 2011, 04:53

Jas od sopstveno iskustvo da kazam, na rodenden kerkickata kasna nekakovo cadeno meso, dobi takva alergija, so potekuvanje, crvenilo, 5 dena ne se smiruvase, primi 5 urbazoni vo infuzija. Znaci tie emulgatori kako sto kaza Debora, se premnogu stetni, duri i deteto da ne e alergicno. I site drudi proizvodi vo marinada, site sto sodrzat aditivi od ovoj tip bi trebalo da se izbegnuvaat, pa i za nas ne se dobri a kamo li za decata.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by mihaela » 15 Apr 2011, 10:55

Во основа овие производи се штетни и за возрасните и за децата,но сепак не можеме да ги избегнеме во целост.И по некогаш многу ни се наоѓаат за јадење на брзина (laugh1) .Ние конкретно не ги користиме често,но повремено да.Тогаш кога ги јадеме ние, му давам и на син ми.Паштети не јадеме ниту ние а ниту тој не ги сака,сум пробала неколку пати да му дадам,ама плука и подобро што е така.Виршли некогаш сака некогаш не,а салама сака и ако е до него би јадел секој ден,но се разбира не му давам.Еднаш неделно му давам и толку.Чадено месо не користиме,вкусно е но сепак е штетно и подобро манџичката да се зготви со свежо месо. (thumbup)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by happy cumulus » 03 Oct 2012, 22:39

Kolku e hranata poveke procesirana, tolku e po nezdrava. Jas go drzam moeto dete nastrana od ovie proizvodi i ke gledam taka da e dolgo vreme. Vsusnost, deteto ke uci od nas. Toa ke jade toa sto mama i tato jadat. Ako ne jademe pasteta doma, nema da bara...

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by Nadja » 11 Jan 2013, 15:55

На малиот му давам само вишли. Сака да ги јаде. Од другиве работи не сум му дала.

koritsaki
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 21 Mar 2013, 16:19
Им се допаднал: 1 time

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by koritsaki » 21 Mar 2013, 22:10

Ќерка ми има 2 години и освен пилешко печено месо и телешко , друго не сум и дала до сега , а вакви производи вештачки нема ни да и дадам

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Салама, виршли, паштета и чадено месо

Post by malenaD » 07 Jul 2013, 15:49

Ние сме сеуште мали за да му давам уште од сега паштети,виршли... тоа до сега го нема ни пробано,а саламче досега има само дав пати пробано еднаш бевме на гости и бараше па му дадов (сосема малку пошто ни беше прв пат) и еднаш ние дома јадевме па и тој касна половинка и го гледам дека го сака, но го избегнуваме колку што можеме.

Одговори

Return to “Исхрана на тодлери”