Што јадеше денес вашиот тодлер?

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by maried » 15 Oct 2015, 02:41

Tina9 wrote:Сашка, Мерид што се пржени рибанки? Рецепт ве молам. Јас тепам време и барам интересни рецепти за тодлерчиња.

Ти пиша Радост :-D
Матам едно јајце со хималајска сол и на маслиново или путер ги пржам лебчињата натопени од смесата.

Пробај омлет-мафин ако ти јаде. Мојата само пржени лебчиња или варено јајце, ама само белка.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Tina9 » 15 Oct 2015, 06:39

Леле појма сум немала :-D Извинете.

Мерид ова нашиве ќе испаднат сестри од две мајки (tongue) И мојата јаде, сака пржени лепчиња и само белка од варено јајце. Жолчката не сака ни да ја чепне. Омлет мафини јадеше најмногу со пиперка и спанаќ, ама веќе не.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by maried » 15 Oct 2015, 16:45

Круша, банана, капини, свеж спанаќ, лимон и маџун
Супа
Краставица
Телешко со патлиџан
Лебче со путер

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Tina9 » 15 Oct 2015, 20:25

Радост wrote: Јас пишувам денес за да го забележам денот. Прв пат е само на млеко и интегрални колачи. Не сакаше ни лажичка од ништо денес. Излудувачка.
И фалат уште две тројки и ваљда денес ја полудеа.
Кога мојата е нервозна никогаш не јаде и ако е убаво времето ја носам надвор. В чаршија сѐ јаде. Ќе се израстрча, ќе се измори и седнува в количка и јаде. Ги гледа децата, галебите и меле :-). Имам убави пластични кутии за храна. И течно да е немам гајле. Пробај. И во игротека имам видено ги хранат. Сега ме може ова секој ден ама помага во вакви случаи. Ќе излезат запчињата и раат ќе е. (racinja)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Tina9 » 21 Oct 2015, 14:28

Полека, полека го фаќаме редот. Вчерашно мени:

Појадок: Смути од смоква, брокула, свежо нане, јаболко, праска, ленено семе + пржено лепче
Ужина: ореви, суво грозје, сок од портокал и калинка
Ручек: ориз со зеленчук (црн патлиџан, морков, брокула, кромид, праз)
Ужина: зрнциња калинка и банана
Чај од нане со смесата од лимон, мед и орев
Вечера: Палачинка со спанаќ (ала Хепинес)
Смути за спиење: капинки, малинки, јагоди, аронија, малку банана, мешани житарки и јогурт

Од се по малце каснуваше, битно беше разновидно (joy)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 867
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 549 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Sashka » 21 Oct 2015, 15:33

Вчера јадеше:
Јаболко
Рендано варено јајце, со лимон, сол и м.масло, потоа малку ѓеврече
Ориз тавче и салата зелка
Јаболко и костени
Макарони со сирење и салата ( патлиџан, краставица, кромид)

Тина, сега со мама ќе се врати во колосек (a2)
Радост, ќе видиш дека кога ќе излезат сите запчиња се ќе биде поинаку, јас мислам дека се преродив откога и излезе последниот заб (smile)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by maried » 28 Oct 2015, 19:40

Круша, аронија, лажиче какао и маџун
Кроасана
Леб со путер и патлиџан
Овесни потопени во сок од пола лимон и пола калинка, банана, капини
Тарана со павлака

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by maried » 29 Oct 2015, 19:35

Банана, семки од тиква, аронија, боровинки и маџун
Кроасана
Ќофте со патлиџан и кромид
Пиперка цела свежа :-D
Домашна супа-чорба, компир, морков, фиде, лук, кромид, магдонос и зачини. Ја варам и блендирам како крем супа, инаку не ја јаде.
Лебче со кашкавал и варено јајце

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2602
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Peperutka » 15 Nov 2015, 19:51

Чоколино
Супа со зеленчук (настината сме)
Јогурт попара(сака јогурт)
За вечера ќе биде Млеко со бисквити

Ужинка имаше сок од мандарина.

Трипати испи АД млеко по 150 мл.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 867
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 549 пати

Re: Што јадеше денес вашиот тодлер?

Post by Sashka » 16 Nov 2015, 16:40

Малку ја запустевме темава (fr) (smile)
Вчера јадеше:
Јаболко
Јуфки со јајце и сирење, печени
Сарма, само полнењето и го дадов
Банана
Лебче, кашкавал, кисели краставички и јогурт

Денес:
Јаболко
Ѓеврече и сирење
Чорба од праз
Индиски ореви
Банана или некое др овошје (ќе видиме)
Спанаќ со ориз и к.млеко

Одговори

Return to “Исхрана на тодлери”