Сокчиња за нашите најмили

Moderator: Модератори

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by davidkjara » 16 May 2013, 04:29

Fala Malena i mene taka mi e vo plan vcera so prst i dadov onaka da lizne sok od jabolka ceden lele sto pravese dusaaa (rad) pa uste 1 mesec ke i davam po malce sokcinja

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1151
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 736 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by sunshine_2012 » 06 Jun 2013, 08:25

јас со сите три само ги доев до 6 месеци, после 6 мес. почнав да му давам сокче, (домашни компоти ). не декаљ ептен гисакаа ама им давав.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by ninag » 04 Jul 2013, 20:03

zdr mamicki
jas od vreme na vreme pisuvam bidejki nemam mnogu vreme (smile)
da ve prasam za sovet moeto since e 13 meseci ,do pred eden mesec jadese se sto ke mu se dade a sega pocna da ne jade ovosje
od koga pocnavme da voveduvame cvrsta hrana,so se veli porasna so varena jabolka i biskviti ili nekoj drug vid na ovosje
a sega veke ne sa ka ni da go mirisne ovosjeto,nitu vareno nitu svezo
istoto se slucuva i so zelencukot odnosno domati i krastavici
ako vo jadenjeto sme mu stavile domaten sos, napraven doma zboruvam ne go jadi jadenjeto
pred nekoj den probav da mu dadam dunja samo se namrsti i veli ne so glavata
ke mi dadete li nekoj sovet ve molam,bidejki veke ne znam sto da mu spremam za uzika samo ovosni budinzi saka a mene toa me iritira i toa mnogu poveke bi sakala da izede ovosje otkolku kupecki buding,sepak se trudam da se hrani zdravo dodeka moze (laugh1)
poz mamicki

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1151
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 736 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by sunshine_2012 » 05 Jul 2013, 07:59

здраво нинаг. Ја мислам дека тоа е период децата не нејадат баш најдобро, и почнуваат да не го јадат јадењето што претходно го јаделе, така беше со моите 3 деца на таа возраст со малото уште така се бориме за јадењето. не се грижи, па и немора да му даваш од тие пудинзи, тој можеби се навикнал да го јаде него а и поблаги му се пудинзите и затоа ги сака. На пример, тој сега е на возраст што сака сам да јаде, така да исецкај му овошје и дај му сам да јаде, или банана сам да ја држи можеби ќе биде охрабрен да јаде (smile).
Скроз исфрли го пудингот, ако не го изеде јадењето, остави го нека изгладне добр па после пак понуди му од јадењето, а пудингот нека му биде како награда за изеденото јадење, а и ако несака патлиџан не му ставај во јадењето. незнам колку ке ти помогне оваа што го споделив, но не се грижи ке се среде и тоа.
поздрав.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by ninag » 05 Jul 2013, 11:04

blagodaram na sovetot
ke probam mozebi ke uspee (smile)
samo ne znam baba mu dali ke moze hahahahhaha,bidejki taa go cuva dodeka sum na rab.a taa e mnogu zalovita zena (sad1)
no sepak ke probame
i jas sum za isfrlanje na pudinzite od ishranata,a za muabetot sto go kaza za sam da jade,malku potesko ni odi taa rabota
koga mu davam vo raceto samo go gleda i ke go zgmeci a ne mu teknuva da go stavi vo usta, (shaking) blesavko mal
uste ednas fala sunshine

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by Fiona » 06 Jul 2013, 16:19

тетрапак со 100% овошје - Нема!!! Тоа е шекер и вода.
Може и без сокчиња... водичка и чајче се доволно. Што знам, јас така мислам
А природни цедени е веќе друг муабет.
Сок само од соковник или варено компот.. друго не, бар јас така мислам...
има време сам ќе порасне па ќе пие тетра и газирано, вака дур зависат од нас да ги витаминизираме (smile)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by melanija » 12 Feb 2014, 00:40

јас имам бебѕшка 7 месеци и поголем батко и верувајте бидејки на малата и давам сокчиња од хип и тој за жива глава не сака друг сок.. а и немам време баш за домашни правење.. е сегаме фака многу скапо .. каков сок би можела од другите купечки да давам за поголемиот.. ке префрлам во шишенца од хип (confus) (confus)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by imambebe » 17 Aug 2014, 17:25

Јас гледам Д да пие повеќе вода и си пие, ама му давам и сокчиња. Купуваме од тие на Хипп и си ги сака, ама не му давам секој ден, на неколку дена , па и цела недела.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by Радост » 25 Jan 2015, 13:21

Мајки кои имате нутри булет. Имате правено, цвекло, морков, јаболка и лимон во него па после да го разредите како сокче? Цвеклото два месеци ми го одбива, а со течности ми е ептен катастрофа па сакав да ве прашам на кој начин давате сокчиња домашни?
Соковникот не е кај мене сега, на една баба и требаше опоравување, па затоа прашувам дали ќе може во нутри булетот или ќе е многу концентриран?

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Сокчиња за нашите најмили

Post by happiness » 25 Jan 2015, 19:13

Radost jas nemam nutri bulet a go nemam ni sokot praveno ama mi dojde edna ideja pa sakam da spodelam
Go pravish sokot vo nutribulet so malku vodicka i posle da procedish preku gaza na toj nacin bi otstranila del od pulpata kako sto pravi sokovnikot (smile)

Одговори

Return to “Исхрана на тодлери”