Денско спиење?

Moderator: Модератори

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Денско спиење?

Post by happy cumulus » 20 Jan 2013, 00:00

Дали вашето дете спие преку ден? Колку пати и колку долго, обично и во кои периоди. Ако веќе не спие денски, кога престана?

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Денско спиење?

Post by happy cumulus » 20 Jan 2013, 00:04

Ние си имаме едно спиење дневно. Вака сме од 11 и пол месеци, п адо кога незнам. Во почетокот кога преминавме на едно спиење не спиеше многу убаво и спиеше пократко, ама сега, да не го заречам, си спие по скоро два саати дневно. И навечер спие по 10 и пол или 11 саати (ретко повеќе), така да му се собира 12-13 саати спиење во едно деноноќие. Е сега само се нервирам што на сабајле станува со плачки. Убаво си спие, ретко се буди навечер, ама кога стане на сабајле плаче. Сега не да се затајува од плачење, ама така кенкав е, како нешто да не му е по ќејф. Читав некаде дека ова се случува околу 1.5 годишна возраст, ама незнам колку да верувам. Само се надевам дека скоро ќе мине.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Денско спиење?

Post by Mamino_srce » 20 Jan 2013, 10:46

Ние исто имаме едно денско спиење (16 месеци сме).
Се префрливме на едно некаде околу почетокот на 14 месец мислам. Потешко заспиваше попладнево и спиеше многу кратко. Ама затоа навечер се рано во кревет. Во 7 вечер е веќе заспан обавезно и спие обично до 7 саатот сабајле. Некогаш и подолго, а некогаш и малку порано се пробуди. Инаку, просечно околу 12 саати навечер спие.
Преку ден спие од 10 и пол- 11 (зависи ако е покасно станат сабајле, тогаш покасно оди на спиење) и си спие 1,5 - 2 саати. Се случува, мада ретко да састави и 3 саата да спие.
Сега за сега сум задоволна и најмногу од се сум среќна што рано заспива навечер, тоа ми е некако битно и убаво да деца одат рано во кревет.

Хепи кумулус, и јас мислам дека му е само период на твоето синче. Се случува и мојов да се разбуди со кенкање, некогаш па мирен лежи, некогаш се смее наутро кога застане на нозе (инаку спие во вреќа, па му е тешко да застане на нозе, па почне да кенка кога се обидува а не може), некогаш плаче, некогаш збори или пее нешто, зависи.
Ама затоа преку ден кога се разбуди го слушнам од креветчето веднаш вика, ретко ретко кога да е мирен или расположен, се се буди намуртен, ко да му е жал што е заспал па пропуштил нешто, така имам впечаток. (laugh1)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Денско спиење?

Post by konstantina 6 » 20 Jan 2013, 13:42

Sin mi ko bese mal spiese samo ednas od prilika od 11:30 do 13:00 kako so spijat vo gradinka, i namerno taka tempiravme za da koga ke zaodi da ne mu e tesko da zaspie..e sega kerkava e uste mala ama se na se dnevno ima okolu 4 spija, ili 4 pati spie, nasabajle od 8-9:30 pa od 11-11:30, pa popladne od 13-14:00, i eventualno oklu 15-16:30, e posle e budna,veke se priviknuva i vo 17:00 cicame, pa se kapime vo 18:30, pa cicame okolu 19:00 i do 20:00 e v krevet, se budi vo 24:30-01:00, za cicanje i prodolzuva do sabajle do 6:00 ili 6:30, sega zasega sme ok, da ne ni se uroci...
Mamino srce super ti zaspiva J. tolku rano, em imas vreme i da podsredis i da odmoris i sabajle da si odmorena, taka i jas si bev raat so sin mi..em sredeno em si posvetuvas vreme na sebe i na tm em sabajle odmoreni... (smile)
Happy Cumulus i jas mislam deka mu e nekakva faza na lepotanot...ke pomine..umen si e toj, ama edno nesto sto sum primetila kaj sin mi deka site fazi po kniga gi pomina, taka sto za nisto ne me iznenaduva.. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Денско спиење?

Post by Nadja » 24 Jan 2013, 16:40

Малиот спие преку ден, ама во различни временски интервали. Најчесто спие по саат - два, еднаш или два пати во денот.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1152
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 737 пати

Re: Денско спиење?

Post by sunshine_2012 » 26 May 2013, 08:04

Кај нас малиот се уште спие преку ден,Има 19 месеци ио секогас го ставам во исто време да спие, од 12ч до 14ч знчи спие околу 2 саати.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Денско спиење?

Post by malenaD » 07 Jul 2013, 15:53

Мојот синко од 10-11 месеци веќе преспива еднаш на ден и тоа 2-3 часа во зависност од тоа кога станува на сабајле.Ако стане порано наутро може да се случи да преспие и два пати во денот,но најчесто тој станува околу 10:30 и 11 ч па така да на кај 14-15ч легнува да преспие.

malenaa
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 14 Jan 2014, 15:00
Им се допаднал: 15 пати

Re: Денско спиење?

Post by malenaa » 14 Jan 2014, 15:16

sinko moi ima godina ipol spie ednas na den od 12h dokaj 2/2i30h, navecer od 9.30 do 10.00 sme vo krevet stanuvame vo 7h sabajleto...ama zatoa vo tekot na nokta stanuva po 20pati...samo da dopre cice i pak prodolzuva da spie ama mene mi e mnogu zamorno...neznma do koga vaka ama mnogu se budi (sad1)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Денско спиење?

Post by melanija » 18 Jan 2014, 01:31

моето синче спие преку ден околу 14ч легнува и спие 1-2 часа.. и дури вечерта во 21..

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1152
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 737 пати

Re: Денско спиење?

Post by sunshine_2012 » 02 Feb 2014, 00:17

Не сега има промена кај нас,
Калеб веке не сака да спие преку ден, и со многу борби и сили ниако не успеав да го легнам да спие преку ден, но се има десено на маса додека ручаме да заспие и тоа плаче ако го диркам или го будам, знам дека му фали денскотоспиење ама ете попуштив во тоа, а Навечер заспива во 20 ч а се има десено и да запие додека татко им им чита на сите и тој заспал во скутот на тато пред 20ч тоа и сабајлето се буди во 7 ч се случува и во текот на нокта да се пробуди еден пат ама му дадам вода да пие и пак продолжува. и јас би сакала да спие преку ден барем еден саат, ама ете со него тешко. (unsure)

Одговори

Return to “Тодлери”