Логопед- кога е време да се посети?

Moderator: Модератори

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Логопед- кога е време да се посети?

Post by angel4e2013 » 01 Sep 2014, 20:29

bi sakala da procitam soveti od poiskusnite majki vo vrska so prozboruvanjeto kaj decata. nasekade citam deka prviot zbor bi trebalo da se ocekuva nekade do godinka. moevo dete ima godinka i triipol mesci i se uste ne zboruva. mislam toj celo vreme nesto si brmka po negovo i vika mama baba tete ama toa ne e so znacenje mene se uste ne mi vika mama. znaci bukvalno ni eden zbor ne izgovara so znacenje. bi sakala da znam koga vasite deca pocnaa da zboruvaat da kazuvaat cao, daj,mama...

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: koga e vreme za logoped?

Post by Crnokosaa » 01 Sep 2014, 20:40

Моето зборува чисто и јасно од три месеци , на смеа на шала сите зборчина ги редемшше точно . Сега пак има некои нови а и се труди и сите не повторува ... Немора да значи дека и другите треба така, секое дете различно имате време , зборувај му повеќе .. а за на логопед е многу мало , тоа уште не не разбира доволно нас а не па доктор .
Рано му е има време ..

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: koga e vreme za logoped?

Post by angel4e2013 » 01 Sep 2014, 20:50

i jas si se tesam si mislam ima vreme ama decata sto gi gledam okolu nas sto se kolku sinmi site znaat barem po neko zborce i pocnuvam veke da se plasam. se nadevam deka vo skoro vreme i jas ke slusnam sinmi da mi rece MAMO

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by kit-kat » 01 Sep 2014, 21:56

Ангелче за утеха и синко подоцна почна да зборува. Дури до година и нешто ми викаше вава наместо мама.
А откако почна да зборува сеуште уста нема затворено (smile)
Ако те смири може да посетиш логопед за консултација.
Но ако се разбира не се секирај. (kup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by Vesela » 02 Sep 2014, 09:15

И синко мој прозборе покасно дури на 2 и пол години почна да подзборува нешто. Секое дете индивидуално ( со тоа што општо е познато дека машките деца подоцна прозборуваат). Например синко мој многу рано прооде, на 10 месеци одеше, но покасно прозборе. На другарка ми керка и на 2 години прооде , на 1 година збореше како големо. Затоа мајка не се тревожи, рано е уште, акко детето нема проблем со слухот, нема гајле. Ќе си прозбори.
Поздрав

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by Радост » 02 Sep 2014, 11:11

Јас само да потврдам дека секое дете е различно буквално за се. Братучет мој скоро до три години не зборел, каде се не го однеле без стрина ми да примети дека е повлечено дете и дека со тоа поголем притисок му има направено. Нека си го бебушот, што било што зборува, ќе си почне и да поврзува и да е свесно што кажува. Не се грижи ...

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by Petra » 06 Sep 2014, 18:38

Ангелче, нема потреба да бидеш загрижена. Некои деца прозборуваат пред 2 год, а некои може да прозборат и кон крајот на третата година. Кај тебе е малечко. Имам слушано мајки кога ќе кажат до две и пол години ништо не кажуваше, а после тоа наеднаш се почна да кажува.
Во овој период аа стимулирање на говорот, мислам дека ако бебешки му се обраќате дека веќе е време за правилен изговор и акцент и со сите букви кои го содржат зборот. Гледањето на ТВ да се сведе на минимум зошто детето има потреба од многу интеракција. И друго нешто да му се дава да избира, на пр. млеко или кашкавал, и одкако ќе избере да кажува што си избрал. Дури и ако се нервира додека бара начин како да го изговори, трпение и почекајте.
До 3 мислам дека е рано за посета на логопед. Ама кај тебе е малечко, бидете безгрижни и уживајте во секој миг. Ќе реди муабети. (love5) (a2)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by happiness » 18 Oct 2017, 14:48

синко веке наполни 3години и имаме проблем со говорот, детето стана страмежливо пред мене ке пушти збор а пред други не ги повторува па ни пред баба, реченица ни проста не поврзува а се буквално разбира
веке неколку часови посетуваме логопед ( не ја сака жената или не му се допаѓа начинот на работа не знам ама многу плаче и бега од неа (sad1) ) одиме и на соматопед и психолог кај нив издржува по еден комплетен час иако ни се споени часовите, а логопедот се договорив да го зема во градинка 2 пати неделно да работат таму на веке познат терен оди веке 5-6 месеци во градинка баш поради социјализација и полесен пристап кон говорот.
Дома почнав со работа на моториката и одлично се снаоѓа тоа ми го потврдуваат и соматопедот и психологот.
инаку говорот ни е поврзан со звуци а не со зборчиња пример воз-тутууч кола-брм крава-му и слично
зборчиња кои ги кажува се балон, тунел, кика (за шнола на сестраму) вчера вели НЕМА за дел од слагалицата кој некаде сме го загинале , дај , на. можи има уште неколку...мама, тато, дада, баба, деде сите се насочени и целни!
предлог игри кои ке го потикнат на говор, совет како понатаму, или некое искуство плус ке ми бидат од помош

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by ivvi<3 » 18 Oct 2017, 17:11

@happiness Извини што те прашувам, ама зошто посетувате соматопед? Инаку реално не гледам проблем, само може пропуст во начинот на комуникација (ова мое мислење). Бидејќи слични грешки правевме и ние, но почнавме поинаку да разговараме и веќе има напредок. И се разбира трпение многу, без да му вршите притисок. И уште нешто, за утеха (smile) Ако не се лажам од Битола си, таму се најдобрите дефектолози од цела Македонија, верувам во добри раце сте (thumbup)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Логопед- кога е време да се посети?

Post by happiness » 18 Oct 2017, 23:13

Да од Битола сум има мм прв брачед вработен со искуство од над 20год дефектолог често се гледаме и јасно е дека нема проблем со "касетата" тоа така го велеле за говорот но пак држи како инает или некоја несигурност штом не пробува да изговори..
има во Бт здружение на логопеди во центарот на градот( има на иста локација дневна болница за деца со оштетен слух) се оди со упад од матичен и тоа како терапија е логопед соматопед ( редат коцки цртаат бојат форми учат и слично го учи на разлики пр зебра и коњ ) и психолог.
Кај психологот му бара пример дај црвена коцка , дај пилето или крени ја коцката или со карти му кажува што има на сликата...
Кај логопедот требаше да се до 4 деца(а треба по 2 според мене) но направија група од 5 деца и се расплакуваат меѓусебе и никако некеше да влези кај неа и во градинка плачел сега тек следна недела ке оди ми крена ТТ нокеска...
инаку да правев грешки од мал кога давав вода или играчка велев повели наместо грубо НА.
Телефон компјутер таблет ништо не давам за играње на тв слушаме песнички , ретко бушава азбука а и класика ни е често присутна од мал гледа концерти некам да му усјратвам такво задоволство и мене ме радва кога гледам дека ја сака уметноста и педијатарот ми рече дека таа музика по две три мелодии не смета на говорот :)
откако почна на соматопед 3 недела ни е ова почна и дона а сеснува мирен за слагалици и редење на коцки инаку ги расфрлуваше по 2 минути

Одговори

Return to “Тодлери”