Фонд на зборови,реченици

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by ivvi<3 » 28 Sep 2016, 15:52

Не мора чисто да ги кажува, тоа не се ни очекува од толку мало дете. После третата година веќе, ако има проблем, се работи на тоа. Инаку во фонд на зборови се сметаат и звуците, односно имитирањето на животни, кола итн.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by Lejla7 » 29 Sep 2016, 14:52

Јaс си зaпишaв зa спoмен кoи збoрчињa ги кaжувa нa гoдинкa и пoл и ми се сoбрaa oкoлу 30 (thumbsup) е сегa нoрмaлнo, некoи убaвo ги кaжувa, некoи не тoлку, нo се рaзбирaме. Брoи дo три сaмo, aмa "деен, дaa, тии" (laugh1), мaу мaу и вaу вaу зa мaче и куче, квa-квa зa пaјче, зa цвеќе дијaлектнo кaжувa "киткa", "будит" зa бaндит (тaткo му нa шегa му викa тaкa", "нa-нa" му знaчи "дaј", бaј-бaј викa штoм ќе чуе нa цртaн "see you later" и истo кaжувa пa-пa зa чao, a нaјсмешнo ми е кoгa сaкa зa некoгo или нештo дa кaже "еве гo/јa" - врти нa дијaлект кaкo штo збoрувaме ние сaмo местo "јa гa мaмa" (вo превoд - еве јa мaмa) кaј негo испaѓa "гa гa мaмa". Живи смешки. Имa уште збoрoви пa и крaтки реченици aмa дa не редaм сегa се. Дрдoркoвци мaли убaви (love5)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by Bube » 29 Sep 2016, 18:58

Хехе лејла ме насмеа (rolll) и ќеркичка тука во ох кога ќе ја прашаат што е ова (за цвеке некое ) таа вика киткаа. Маминааа . Јас ако сум мажена во ох уште си зборувам по мое .
Исто и кај нас за еве гоо викаат ја го . И таа место јаа го вика ааајј гоо (rolll)
И ќе види маче пример , и на сет глас ааајјј гооо мачее . Или коа ќе дојде свекрвата од работа аааајјј гоо бабаа (rolll)
Одма си го замислив и синко твој како звучи (tongue)

Срцки сите

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by sweety » 19 May 2017, 08:05

Мама баба, деде,дада ајде, па па за надвор;не нејќе за куче ау ау,маче мау а само тато не вика, и си зворува по нејзино , неколку пати кажа маче,чиче и пуште и толку не е ги поврорила. Телефон намаливме на минимум, исто и тв може само за јадење 15 мин и во детската соба сеуште не е направена и направив нејзино катче со играчки и по два саата е таму ако не во двор пред зграда. инаку е 18 месеци.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by SMESKO » 20 May 2017, 09:47

Д 2 год и 5 месеци машала уште ре4еници што не сврува а инаку се што кажуваме повторува,ти ја караш таа по тебе повторува и ме нервира во моментот ама после е смешно (laugh1)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by Bube » 20 May 2017, 22:06

И кај ќерка ми има огрооооомен напредок за само месец два . Сега е 2 год и 4 месеци . Ако до пред месец два кажуваше само зборчиња и прости реченици сега веќе комотно си правиме муабет . Мама дај да пијам водата (thumbsup) мама сакам пица, мама сакам јадење . Стана дете (lovet)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Фонд на зборови,реченици

Post by sweety » 12 Jun 2017, 10:51

sweety wrote:
19 May 2017, 08:05
Мама баба, деде,дада ајде, па па за надвор;не нејќе, за куче ау ау,маче мау а само тато не вика, и си зворува по нејзино , неколку пати кажа маче,чиче и пуште и толку не е ги поврорила. Телефон намаливме на минимум, исто и тв може само за јадење 15 мин и во детската соба сеуште не е направена и направив нејзино катче со играчки и по два саата е таму ако не во двор пред зграда. инаку е 18 месеци.
Сама ќе се реплицирам, за неполн месец, леб, капа, еж,ајче - за зајче, опка, за топка,нана -да нане ,

Одговори

Return to “Тодлери”