Промени во однесување

Moderator: Модератори

Одговори
Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Промени во однесување

Post by Emilija85 » 19 Mar 2015, 12:07

Вака не знаев каде да пишам па јаде отворив нова тема. Мојава отсекогаш беше многу дружелубива, едноставно ужива кога сме во друштво, уште како бебе ќе шетаме по улица и вика по сите што минуваат, ужива да сме некаде надвор во парк. Оди во градинка, си игра со децата си ги сака учителките, весела си оди секое утро , без плачки. Но во последните неколку дена приметувам промена кај неа. Значи со луѓето кои ги знае и ги гледа често е иста весела зборува вика, но кога ќе види некој што не го гледа често, се здрвува целата, ако е некој роднина и ја земе во раце, таа не вика, дури не ни заплачува не реагира никако, неколку пати не ни знаев дека не сака да е близу до таа личност, пример се случи со моја братучедка, ја зеде во раце и си трае, мислев и годи но кога ја погледнав целата се обесила во лицето се штипе по рачињата но не вика, не реагира да се тргне од таму. Кога ќе ја земам и ќе слушнам едно уххххх од неа. Излеговме на прошетка со неа, кога се оддалечивме на 10 мин од куќата почна да се врти назад и почна да вика до до (дома) и да плаче неутешно скор 5 мин. Од кога некако се смиривме отидовме во паркот и нормално си играше со сите деца таму, весела како кога излеговме. Исто дома, често си игра во дворот во тревникот, но знае да избега па трча кон улица, сега неколку дена не сака и ние да ја извадиме надвор се враќа во дворот или инсистира да ја земеме во раце. Инаку брзо се врзува за луѓе, и не прави вакви проблеми со тие што ги чуствува за блиски и почесто ги гледа. Кога си игра со детето на братучед ми, а се дружат секој ден, знае да се скара со него за играчка, за било што, сама провоцира мое е тоа, дај, му го зема шишето, додека кога сме со други деца на мои другарки, никогаш не направила вакво нешто, тие и земаат играчки таа си се врти на друга страна и си зема друга, си заигрува со нив но е многу помирна. Не знам на што да го препишам ваквото нејзино однесување, дали е поголемка повеќе почнува да разбира па се срамува, дали се исплашила од нешто, дали е период кој минува. ваши слични искуства?

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Промени во однесување

Post by Emilija85 » 23 Mar 2015, 11:08

Еве јас да си одговорам :) Доста шетавме викендов, со познати и непознати луѓе и супер поминавме да срамежлива е на мама, но брзо се опушта и некои луѓе побрзо ги прифаќа од други. Не бараше да се враќаме дома уживаше во шетањето.

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Промени во однесување

Post by Fiona » 23 Mar 2015, 14:34

Super. Sigurno i e faza.
Da pisam za moeto todlerce. Promena vo odnesuvanje. Mnogu saka deca i e drustveno detence.. No, vo celata taa igra od neodamba pocna da gi zakaca decata, da gi udira i butka. Neznam kako da mu objasnam deka ne e vo red toa. Dali ste bile vo slicna situacija?

Одговори

Return to “Тодлери”