Занимација и игри за малите деца

Moderator: Модератори

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Занимација и игри за малите деца

Post by imambebe » 10 Oct 2015, 15:01

Давид веќе извесно време си се заигрува сам. Си реди коцки, вози коли, камиони, мотори (тие му се омилени), има и еден голем па се вози низ куќа со него. Ќе му текне ќе си земи книга, па си чита- кажува што има на сликата, така си чита. И кај нас секогаш е расфрлено, ама мене ми е убаво така. Па ќе му текне да играме фудбал или кошарка, па летаат топки низ дома, кога сум во кујна си зема тенџериња и тропа на нив со дрвена лажица. Си гледа и цртани , а бара и на компјутер ама тоа секако го ускратуваме колку се можи. Има и една слагалица од оние дрвените со слики на нив од некое животно, па ги става на соодветното место. Има и тенис ( батково мој ептен по спортовите е), па и со него удира топчиња, и само пазиме кое кај летнало. Деца и тие и ние со нив. Нека ни се здрави и живи.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Занимација и игри за малите деца

Post by Bube » 30 Jan 2016, 14:14

Фала Тина за овие линкови . Наоѓав и јас преѕходно нешто слично ама вака супер се на куп. Интересни работи има само да имаш нерак а и детето треба да е заинтересирано . Пробавте ли нешто од ова да играте како ви оди ?
А е точно годинка и една недела и мислам дека уште некое време ќе биде позаинтересирана сега ми е мала некако .
Сега обожава да вози колички , со едната рака количката и лази насекаде. Сака да листа сликовници и да покажува со прст на сликичките и да зборува "кинески" како демек раскажува што гледа :) кога ќе и здосади ми ја подава мене книгата ,значи јас да и читам .
Исто обожава да ги сместува фигури форми (круг, квадрат, триаголник итн ) такви играчки со форми имаме неколку и сите ги сака. Незнае да погоди сама која каде одговара чека јас да и кажам па ја бутка таа упорно :)
И уште едно, песнички . Chu chu tv, super simple song, lbb , bob the train, dave and ava , сите ги сака и обавезно дури јаде за да седи мирна тие ечат на цел глас (thumbsup)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Занимација и игри за малите деца

Post by Tina9 » 09 Feb 2016, 12:21

http://livingmontessorinow.com/
http://www.howwemontessori.com/

Еве уште линкови (smile) Почнав дома интензивно да ја применувам оваа методологија и многу убави резултати има. Торте е секогаш пресреќна кога ќе и воведам нова игра, многу е заинтересирана и има совладано многу техники. Постојано бара ново и ново нешто. Бубе таман е да почне само треба да ја следиш што ја интересира. Ќе разгледам и ќе ти пратам некоја игра. Прочитав и многу книги и во нив има многу активности, па прво послободно време ќе те информирам (smile)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Занимација и игри за малите деца

Post by Bube » 09 Feb 2016, 14:51

(big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Занимација и игри за малите деца

Post by sweety » 13 Mar 2017, 12:55

Прв пат ја гледам темава, изгледа тој период кога проодува до 2 години тешко се заигруваат сами или пак нешто повече од 5 мин им еинтересно. М ја занимавм ама кога гледам дека се заигрува сама ја оставам се повлекувам, поубаво така, сега е во фазон на вадење тенџериња, тави меша со лажица, иако има милион играчки многу не ја интересираатно ја учам пак да ги врати на место и ни мине денов некогаш направи ,пеленаја фрла во канта некој онсовни навики да и створам ама пак малечка е 16 месеци , добро е што иде лето бар ќе си играе надвор, јас незнам што убави лулашки и играчик за деца има во дворот пред зградата абе нема деца само ние две јас незнам што чуден народ. е само ме неривра што многу се навикна на телефонот а го види веднаш гледа во него и го кријам ама некогаш џабе е , кога беше болна праввеме инхалации и мораше да седе мирна и ајде телфонот и песнички, ама иде лето полека ќе ја одвикнам.

Одговори

Return to “Тодлери”