Хигиена на запчиња

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Хигиена на запчиња

Post by Petra » 14 May 2010, 21:15

Четкичка за заби и паста купивме кога ќерка ми имаше само неколку запчиња. Во почетокот и беше интересно, нешто ново и се учевме правилно да ги мие. Ама имаме еден проблем. Не знам зошто не сака да ги мие забите ,тоа и претставува терет, зорле ги мие. Понекогаш гледа да ми фати кривина, а не е малечка.

Lile
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 14 May 2010, 00:27

Re: Хигиена на запчиња

Post by Lile » 14 May 2010, 23:17

Ние запчињата почнавме да ги миеме откако наполни една година.Ама ги миеме исклучиво само со вода.На нашиов пазар немам сретнато паста без флуор а и башка сите се за деца над 2 години.
Се додека детето не научи убаво да плука паста во никој случај,барем јас не би користела.
Матеј сака да си ги мие запчињата,прво почнува самиот па на крај јас му ги мијам.Не дека можеме којзнае како да ги измиеме, ама битно ми е да сака да ги мие и да си има детето навика

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by Petra » 15 May 2010, 09:15

Да, околу изборот на паста за заби треба да се внимава. На ќерка ми првото запче и никна кога имаше 11 месеци, па и ние сме почнале после годината да ги миеме. Но, не можам да се сетам каква паста сме користеле, има многу време поминато.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by mihaela » 28 May 2010, 15:04

Баш убава тема.Деновиве прочитав еден текст во врска со оваа тема и во него пишуваше дека хигиената на запчињата треба да почне веднаш штом излезе првото запче.При тоа миењето требало да се прави не со четче за заби туку со наводената газа и тоа два пати во денот,а четче да се користи од една година и сосема минимално паста за заби,детска се разбира.Искрено читајќи го текстот малку се засрамив :oops: затоашто ние сеуште не сме почнале со миење на запчињата. Ама очигледно ќе мора што поскоро да почнеме со таа активност,но најпрвин да купиме четче (sr)

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Хигиена на запчиња

Post by Saricka » 02 Mar 2011, 18:08

Ako nekoj ima sretnato nekade detska pasta za zabi na koja e napomenato deka moze da se golta ve molam pisete. Vero ili Ramstor mozebi? Jas do sega ne sum nasla ovde, prvata ni bese od Germanija ama brzo j potrosivme. Sega zemav na colgate detska, ama e za nad 2 godini i nikako ne se golta. A na sarce moja tesko i odi plukanjeto :) so slatko i e da si ja ismuka od cetceto :)

Show
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 07 Apr 2011, 09:19
Им се допаднал: 1 time

Re: Хигиена на запчиња

Post by Show » 07 Apr 2011, 14:24

http://www.lacalut.info/catalog/?item=68

Еве повели. Ти ја препорачувам.
Со оглед на тоа колку малку се става тешко дека ќе голтне некоја значителна количина. Не е блага и превкусна како останатите за деца па и не ги предизвикува толку многу да ја шмукаат четкичкта. Претходно мака мачев да и ја извадам четката од уста. Откако ја користиме оваа паста малку јас четкам малку она и сме завршиле работа без борба.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by ELIANA » 04 Jan 2012, 18:51

Кикица ај пиши од кога треба да се почне со паста за заби, и дали има некоја која се препорачува за почеток? И да не има и некои посебни четки што се препорачуваат? Фала (smile)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by kikica » 05 Jan 2012, 11:50

Eliana, se preporacuva da se pocne so detska cetka i pasta za deca, tie se specijalni cetkicki koi se pomali i so meki kraevi i ramni vlakna da ne moze da se povredi, a pastite se blagi na vkus i nema gajle ako ja goltni, gi ima po marketite i aptekite, ima od razni firmi, ne e vazno koja firma, site koi se za deca moze da se koristat, vazno e deteto da gi saka i da saka da se cetka (smile) ako ne podnesuva pasta ili ne znae da ja pluka dodeka se nauci moze samo so cetka da se mie i so topla vodicka, vazno e zapcinjata da se cisti bez naslagi posebno pred spienje.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by happy cumulus » 24 Jan 2012, 05:39

Ние еве денес првпат ги четкавме 1 и пол забчињата што ги имаме. Само со вода. И четкичка за бебиња. Таква е со меки влакна и е целата овална, нема краеви. Па некако мислам дека му се допадна на синко, дали оти го чешкаше или му беше интересно незнам. Ќе купиме и паста за мали дечиња скоро. Не ми се верува дека дораснавме за заби миење (smile). Фала ви за советот. Или Елијана или Кикица беше што ми спомна прва не се сеќавам.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Хигиена на запчиња

Post by Mamino_srce » 16 Sep 2012, 18:51

И ние переме заби (хаха, ала смешно звучи) ама не редовно. Мама е крива, кога се сетам, обично кога јас перам, па тој дојде до мене и му дадам неговата четкичка. Не се противи, само мама има проблем , некако не можам убаво да му дојдам до забите, што знам, тој не може да ги дигне усните, па испаѓа дека некогаш му стугам усните. (laugh1) Али учиме се. Имаме и паста за заби, али на неа пишува од 18 месеци, па ќе почекаме со тоа.

Одговори

Return to “Тодлери”