Како си ме родила ?

Moderator: Модератори

Одговори
Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Како си ме родила ?

Post by Rossana » 23 May 2010, 02:45

Кога вашите дева ќе ве запрашаат како се дојдени на овој свет или ќе ви постават слични прашања за обновувањето на човечкиот род, должни сте да им дадете искрен одговор. Како ќе се снајдете во овој момент ќе биде мерка за вашиот успех како родител. Одберете ги оние важни факти и јасно изложете ги. Кажете ја суштината избегнувајќи да ги оптеретувате со детали.
Ако вашите одговори не ги расчистат основните поими кај вашето дете, тоа ќе поставува нови прашања. А кога ќе ги постави, ќе мора и да одговорите.
Веројатно ќе ве распрашуваат околу бременоста, раѓањето, оплодувањето и сли.; обично и по тој редослед. Повеќето од вакви прашања ќе бидат поттикнати и од секојдневниот живот околу детето. Но ќе има и такви кои ќе личат на гром од ведро небо.
Вашите одговори треба да бидат пријателски, но никако двосмислени, нејасни, на шега или површни. Бидете озбилни, но никако сентиментални. Никогаш не завршуваје со зборовите „поради тоа ние толку те сакаме“. И никогаш не му кажувајте „поради тоа ти треба да ги сакаш мама и тато“.
Првото прашање во врска со раѓањето и бременоста може да го очекувате пред вашата ќерка или син наполни шест години, но многу често и порано. Повеќето деца осознаваат нешто за обновувањето на човечкиот род пред да почнат да одат на училиште, односно прво одделение.

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: КАКО СИ МЕ РОДИЛА ?

Post by Rossana » 23 May 2010, 02:46

Раѓање
А: Како бебето излегува надвор?
Б: Секоја мајка има мал пролаз низ кој бебето доаѓа на свет кога ќе биде спремно да се роди. Овој пролаз има мал отвор на долниот дел од телото каде што почнуваат нозете. Бебето расте девет месеци во една торба која постојано се шири за да направи место на бебето што расте. (Пропратете го ова објаснување со некој вид пантомима со склопување на дланките и со врвовите на прстите). Кога бебето ќе порасне доволни и доволно јако за да може да живее на овој свет, се врти со главата надоле и полека излегува.
За цело време пробајте се тоа да го пантомима на рацете.

А: Дали тоа го боли бебето ?
Б: Не. Кога бебето ќе се роди не е поголемо од твојата кукла. Освен што е мало, тоа е и многу свтикано. Точно е дека мајката може да се измори, но тука се лекарите да и помогнат.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: КАКО СИ МЕ РОДИЛА ?

Post by Petra » 26 Nov 2010, 20:16

Ова прашање мојата ќеркичка често го поставуваше. Но од мене не дозна како е дојдена на свет зошто не бев спремна да и одговорам. Уште малчка ја интересираше како се родила. И викав така буткаше, буткаше од мешето и излезе. А од каде излегов, ќе ме прашаше, кажи ми. Па се снајде, ќе и речев. Од устата ли, ајде , кажи ми, од папукот ли, ајде кажи ми, настојуваше. Си викав да и кажам и после на секој што ќе ни дојде дома има да прикажува како е родена. (laugh1) Во комшиите имаа бебе и одеше кај бебето. И си иде еднаш и ми вика дај да ти го видам мешето. И викам зошто? Така да го видам, пак настојува. И и го покажав. И зачудена ми вика-немаш царски рез, како ме роди?- А!?! Па и викам бебињата не излегуваат секогаш исто...Е кога беше поголема не ме прашуваше толку често, и едно време престана. Летово си разговараме и јас ја прашувам знаеш ли како си родена. (smile) И ми вика да.(А го кажа тоа како па како може да незнам)И ми објасни како се раѓа бебето, се научила. (smile) Доста е едно од другарчињата да знае и сите други ќе бидат информирани.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Како си ме родила ?

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 19:32

xaxaxxaxa Petra me iznasmeja i toa ubavo moeto sonce ima 2god i 4meseci seuste ne me prasal za toa ama pocnav da razmisluvam da ne me naceka nespremna (tongue)
Kaj mene lesno e so carski e roden ke se spasam veke pretpostavuvas sto ke mu kazam (thumbsup)

Одговори

Return to “Тодлери”