Одвикнување од пелени

Moderator: Модератори

Одговори
taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Одвикнување од пелени

Post by taci83 » 14 Nov 2009, 18:24

zdravo me interesira kako gi oducivte mali od pamper ete nie imame 2 god i vodime pitka za toa eden den si kazuva za mozkanje drug nen koga se pomocka poslem kaze deka e mockali kazete nekoi vasi iskustva

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Odviknuvanje od peleni

Post by Annabel » 14 Nov 2009, 18:34

Летово Ива откако наполни две години отидовме на море и таму пробавме да ја одучиме. Ја остававме по гакички и ја седнувавме на нокширче. Знаеше да се измочка но не и да се искака, и исто така не кажуваше сама. Но кога се вративме во септември и мораше да се врати во градинка, воспитачките ни кажа дека поради новите деца нема шанси да и обрнат толку внимание и да ја седнат на нокширче...Еве сега исто така додека ја чувавме дома зашто беше настината ќе си се измочкаше. Но кога ја вративме во градинка обавезно со пелени. Се си мислам дека си играме сио детево....И незнам како да ја научам да кажува, а веќе има 2 г. и 4 месеци.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Одвикнување од пелени

Post by MAMA_M » 14 Nov 2009, 21:12

син ми почнавме да го одучуваме од пелени кога имаше 2 год и осум месеци. чекавме да дојде лето и едноставно еден ден ја извадивме пелената. уште некое време стававме пелени само за спиење. во почетокот згреши неколку пати за мочкање, а за какање ниту еднаш. Не би ви препорачала одвикнувањето да го правите во сезона кога се носи повеќе облека, понепрактично е и за брзо соблекување и за пресоблекување.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Petra » 17 Nov 2009, 21:15

Мојата керкичка започнав да ја одвикнувам од пелени кога имаше на 8-9 месеци.Во почетокот и беше интересно и по некогаш почна да кажува.Но по извесно време и стана одбивно.ПА наместо да каже се криеше зад фотелја или зад врата за да се измочка во гакички.И прекратив да се обидувам да ја научам да кажува за ВЦ.Самата она почна да кажува точно на 2 год.на роденденот. сама ми рече таа вечер да не и ставам памперс дака нема да мочка.Така и беше.

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Одвикнување од пелени

Post by taci83 » 17 Mar 2010, 23:36

Me nemase podolgo vreme na forumot od pricina sto nemozam da sednam od kerka mi,jas ja odvoriv temava pa da vi pisam kako mi odi napredokot od odviknuvanje od peleni.Kerka mi ima 2god i 5 mes,pred da napolni 2 godini znaci letvo pokusav da ja odviknav ama bese bez uspesno se odkazav bidejki zaladi,sega pred 1 mesec kerka mi pocna sama da si kazuva iako nosi pampers se slucuva i vecer da se razbudi stanuva i vednas go bara tuteto da moca znaci kolku i da se upori tie samite ke pocnat da imaat oset tie ne nas ucat a ne nie niv.

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Trena » 02 Nov 2010, 13:35

Sin mi ima 2 god i 9 meseci.Od peleni se odviknavme so 2 god i nekolku meseci -sega letovo.
Pocetokot nikako ne ni odese,pa posle za sovet ja prasav vujna mi koja e negovatelka vo gradinka 30 godini.
Nejziniot sovet bese :Ednas koga ek se izvadat pelenite ,nema vrakanje!
Znaci nema ni za kakanje ,ni navecer voopsto.
Ja poslusav i mu gi izvadiv.
Prvata nedela i mockase i kakase vo gaki ,a posle pocna da kazuva.
Mu se slucuva da zgresi i denje i noke ,ama toa e normalno.
Se slozuvam deka treba da se odviknuva deteto na leto.Togas e poprakticno i za nego i za susenje na alistata.
Srekno :)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Одвикнување од пелени

Post by mosa » 14 Feb 2011, 15:29

prijatelki moj procitav za vasite iskustav so odviknuvanjeto od peleni i moram da pisam bidejki jas i moeto since se naogame vo taa faza.Imeno mojot sin ima polni 20 meseci i skoro mu kupiv noksirce i sega go sednuvam na nego no samo koga ja menuvame pelenata cekam da dojde leto i togas da go sednuvam pocesto se nadevam i polesno ke nauci taka.Toj sega za sega ne pravi problem duri i dva pati se izmocka.se nadevam brzo ke se naucime.no polesno ke bide koga ke bide po gakicki.i potoplp ke bide vremeto.ne go orsiream sam ke pocne da kazuva no pomal poubavo.

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Одвикнување од пелени

Post by Saricka » 01 Mar 2011, 04:45

I nie sme vo taa faza, t.e bi trebalo da sme ama nekako ne ni odi :) Sara ima 19 meseci i ednostavno nejke da mocka na noksirce, ke si sedi na nego, ke si se zaigra ama nisto od mockanjeto. Duri ni se slucilo i da se izmocka samo so ke stane od noksirce,na pod :) Jas mnogu citav za ovaa tematika i golem broj na strucni lica se soglasuvaat deka ne treba ni da se obiduvame pred deteto da napolni 24 meseci, bidejki duri i da uspeeme go naucime toa nema da bide kontrolirano tuku refleksno. Decata stanuvaat svesni za fizioloskite potrebi i sposobni se da gi kontoliraat duri okolu 24 tiot mesec. Sekako pred toa treba da se razgovara na taa tema, da se objasnuva kade mockaat mama i tato, za sto sluzi toaletot itn.
Iskreno da vi kazam ne planiram voopsto da ja forsiram veke, na sekoe menuvanje pelena i kazuvam kako treba da mi kaze, pa mama ke ja odnese vo WC, ama dodeka ne kaze sama, kako sto napisa nekoj pogore, nema da ja teram. Vo juli polnime 2 godini, pa taman e periodot za odviknuvanje, se nadevam ke uspeeme.
I uste nesto, nemojte da igrate na kartata "sramota e, golem/a si" ili pak da gi karate, zosto ke postignete kontraefect, odnosno decata ke se krijat za da ne gi vidite, a so toa se prolongira vremeto koga ke se oslobodati sami ke kazuvaat.

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Одвикнување од пелени

Post by martina_boss » 02 Mar 2011, 15:20

Moeto since ima 2.5 god. sekogas znae sto pravi ama nesaka da kazuva i se krie zad masa, krevet i sl. letoto mu gi izvadiv pelenite mu stavav samo koga izleguvavme nekade oti ne kazuvase sam tuku jas otprilika znaev koga mu se mocka, znaci letoto ne mu stavav ni na spienje go mockav pred da si legne i prvoto budenje sabajle odma na noksir i se bese super niednas ne se pomocka. ama koga zaladi malku nastina i ne mi se rizikuvase da go ostavam bez pelenka. i sega pak se vrativme na isto . sekoj den se molime i karame (hair) ama djabe. se soglasuvam so toa deka samoto ke si resi koga da pocne, mislam deka sto poveke obrakame vnimanie na toa tolku poveke se inatat (fr) . pozdrav

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by mihaela » 15 Apr 2011, 10:38

Веќе и ние со син ми сме во тој период на одвикнување од пелени.Син ми има две год и четири месеци и сеуште не е седнат на нокшир.Му го купивме кога имаше година и пол и се обидував нешто,но без успех,а и не настојував многу затоашто тој сеуште небеше свесен за неговите физиолошки потреби.Решив да почекам и мислам дека сеуште не е доволно спремен за тоа.Тој сега почна да кажува одкако ќе се искака,значи тоа е првиот чекор.Така почнав да го оставам малку голо пред капење му го покажувам нокширот и тој го зема да игра со него а се мочка на под (laugh1) .Тоа му е интересно и сака да скока во баричката што ја направил (rolll) Малку се смееме малку се караме, но не многу (laugh1) и му кажувам дека следниот пат треба тоа да го стори во нокширот,но и следниот пат ќе го стори истото.Значи сеуште не е спремен.Ама таман сега ќе се затопли времето и ќе почнеме посериозно со таа работа.Инаку пред некој ден побара да седне на шолја,јас многу се изненадив,пријатно во секој случај,се израдував и си реков дали е ова можно,но само седеше и ништо не стори,му беше интересно,како игра.И повторно не побара да седне на шолја, уствари и не сака,јас го нудам но тој одбива.Затоа сега размислувам да земам помошен капак за на шолја па ќе пробаме пак,можеби ќе биде подобро отколку на нокшир.Се надевам дека брзо ќе се научиме.Инаку сметам дека би било најдобро кога еднаш ќе му ги тргнам пелените тоа да биде и за спиење и за преку ден,сметам дека така побрзо ќе научи.Во еден магазин прочитав дека прв знак за тргање на пелената за навечер е тогаш кога ќе видиме дека наутро пелената му е сува.Но искрено незнам колку е тоа точно.Син ми се буди со полна пелена (rolll) Па добро ќе видиме,времето ќе покаже.А јас ќе пишам како сме поминале (thumbsup)

Одговори

Return to “Тодлери”