Одвикнување од пелени

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by maried » 24 Sep 2015, 18:43

Тина браво за умното девојче :-D
Јас цело лето ја оставав на гакички и ако ја потсетев ќе мочкаше во нокшир, инаку не. Сватив дека нема да ја форсирам, кога сама ќе посака тогаш.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 15 Jul 2016, 16:17

Има ли некое форумско тодлерче што е во процедура за одвикнување од памперс (laugh1)
Јас многу се мислев и уште се мислам . Не сум почнала . Некако ми е мала уште малку полни 18 месеци. Незнам ни од каде да почнам ни дали да почнам (confus)
Хмм

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ivvi<3 » 15 Jul 2016, 17:24

Има, имааа (smile) Бубе, нашите се тука некаде со возраст, мојава еве веќе месец е на нокшир и да ти кажам криво ми е што порано не затопли и порано да ја ставам. После страшен осип од габична инфекција, завршивме со канестен и маст со кортикостероиди (беше неизбежно), веднаш на нокшир почнав да ја навикнувам. Имаше противење, ама еве ја сега неќе да стане. Насабајле се научи, станува, се гушкаме, ја ставам на нокшир и веднаш мочка, како да знае. Голема нужда, исто. Ретко во пелена да се искака, само ако сме излезени. После попладневно спиење, досега само двапати се има измочкано во кревет. Користиме две пелени дневно: една за спиење навечер и една за излегување. И ако веруваш, сега плачи кога ѝ ставам, ја повлекува надолу. Е да, мачно е, на почеток, ни мочкаше кај ќе стигне, ама тогаш као ја карам, уствари смеа ме фаќа, ама ако заврши работа, одиме заедно во купатило, јас истурам, таа пушта вода, јас викам браво, таа се радува, се осеќа како победник dance Еве кај неа пофалбата дава резултати. Од секој аспект: здравствен, финансиски, сум ЗА одвикнување од пелени после првата година, што порано.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Bube » 15 Jul 2016, 22:19

Аиииии браво иви , и за тебе и ќеркичка (joy)
А кажи ми , ти кажува дека и се мочка или ти ја седнуваш кога мислиш во нокширче?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ivvi<3 » 16 Jul 2016, 00:14

Нејзиниот поглед кажува сѐ (rolll) Шала на страна, не кажува усно, ама не ни очекувам. Ама имам заприметено дека кога мочка вика моч, моч. Не знам дали е случајно или не. За кака, само повторува по мене, ама не значи дека тоа и го прави. Инаку 100 пати смени досега со нејзините фази. Сега заприметувам штом ја станам од спиење, дали ноќно или денско, трпи и само што ќе ја седнам на нокшир, мочка. А насабајле знае и да се искака. Ама тоа сега, после месец. Исто сака да е покриена со некое ќебенце или чаршав со мечиња, демек да не ја гледаме. А да, и најмотивирачкото е кога двете сме на "нокшир" (rolll) Тогаш дури и тоалетна ми бара и као се брише. (brows)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Lejla7 » 16 Jul 2016, 08:32

Јaс сепaк мислaм декa се зaвиси oд дететo и декa нa силa не бидувa. Акo е спремнo, OК. Еве нa Иви е спремнa, aмa тaa е нaпреднa и вo oднoс нa други рaбoти. Вчерa бaш читaв декa вo прoсек децaтa се пoдгoтвени нa oдвикнувaње oд пелени некaде пoмеѓу 18-24 месеци, нo сепaк е индивидуaлнo, некoи мoже и пoкaснo. Имa првo некoи други рaбoти кoи требa дa знaaт дa ги прaвaт - листaтa беше нa Baby Centre и oд сите нaведени рaбoти, мoевo едвaј дaли мoже две нештa дa нaпрaви. Мислaм oти пишувaше и декa требa дa oди сaмoстoјнo. Бaш ќе гo нaјдaм линкoт и ќе гo стaвaм.

Ќе јa земaм зa пример сестрa ми. Три децa, и сите oкoлу третaтa гoдинa се oдвикнaa oд пелени, aмa ниту еднaш не мoчкaa вo кревет. Знaчи пaк имa нештo вo врскa сo зрелoстa.

А Иви пoтпoлнo се сoглaсувaм вo oднoс нa финaнсискиoт aспект. И штoм дететo не прaви oтпoр и сaкa нa нoкшир, супер и брaвo, сaмo тaкa некa прoдoлжи. Умницa (lovet)
Last edited by Lejla7 on 16 Jul 2016, 08:41, edited 2 times in total.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Lejla7 » 16 Jul 2016, 08:40

Еве гo линкoт
http://www.babycenter.com/0_potty-train ... st_4384.bc

Се нaдевaм декa не е прoтив прaвилaтa нa фoрумoт штo гo стaвив.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by SMESKO » 16 Jul 2016, 08:43

(cl) Иви за твојата керќа (love5) .

Во врска со пелените Д кажува за какање само што ние уште немаме нокшир (fr) (денес е на листата за купување),пред некој ден ја оставив со девер ми во базен јас се враќам и девер ми вели Д вели кака и во тој момент се искака (rolll) циркузи,па сега некогаш кога сме надвор не и ставам пелена и кога се мочка ќе и ре4ам кој се мочка а таа вели бљак,на тој начин мислам дека имаме некој напредок.А за какање веќе 100 % знае и кажува (thumbup)

Со лесно Бубе и на вас,а Лејла немој многу да читаш и да се замараш секое дете приказна за себе (thumbup) (love5) за вас (racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Lejla7 » 16 Jul 2016, 08:51

Мoрaм дa читaм oти кoгa ве читaм вaс ми се чини декa мoетo дете зaoстaнувa вo се (smile)

Кaј сите рaзличнo, aмa еве ги девoјчињaтa се пoкaжaa- умници убaви. Гушкa дo сите вaс (grupna-gushka)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by ivvi<3 » 16 Jul 2016, 09:59

Лејла, ич да не му ја мислиш. Во принцип машките деца побавно се развиваат од женските, еве и од искуство ти кажувам, бидејќи со деца работам. Ама па интересно е кога ќе им дојде моментот на инспирација, ти се чини сѐ во еден ден прават: проодува, прозборува, седи на нокшир и ред други работи кои не ги ни очекуваш. А бе машки :grin:
Смешко, ние нокширот го имавме уште пред да наполни година, заедно одеше со памперсот. И цело време си играше со него, си ставаше ситни играчки, па на глава. Ни требаше време да ја научиме дека тоа не е за играње, дури и сега има навика да си чепка внатре со рацете (shaking) Сакам да кажам грешка што ѝ го дадовме да си го сфати како играчка.
Туку една од многуте ситуации, да знаете што може да ве чека. Ќерка на нокшир и има навика со тие малите гумени животинчиња да си игра и некогаш си ги става внатре. И станува и ѝ викам: пак си ги стави играчките? А темно, ролетната спуштена. И подзагледувам, гледам се искакала. Дури речам браво, во милисекунда ги фаќа каките и ги фрла накај гарнитура (ner) Дури чистев, не можев од смеење да се соземам (rolll)

Одговори

Return to “Тодлери”