Првиот збор на детето

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Првиот збор на детето

Post by Peperutka » 18 Apr 2011, 11:30

Кој збор за првпат го изговори вашето дете?

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Првиот збор на детето

Post by mihaela » 30 Apr 2011, 16:16

Во основа првите и најлесни зборови се мама,баба тата и слично.Син ми рече баба (hair) (jmp) .И тоа почна да го кажува уште на шест седум месеци.Но до година и пол незнаеше ништо друго да кажува освен мама,тата,баба (rolll) .Значи вистинското зборување почна тогаш и почна истовремено да кажува повеќе работи,не можам да издвојам некој конкретен збор :ymblushing: Можеби кола,хехе тоа му е омилената играчка.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Првиот збор на детето

Post by Petra » 30 Apr 2011, 21:05

Јас не се сеќавам кој збор прв го кажа ќерка ми, мислам тата. До 1,5 зборчињата беа ма ма, ба ба, де де, да да... или нешто по нејзино поврзано. Јас го научив и тој јазик па се разбиравме, но после тоа ги кажуваше по правилно. (smile)

neki
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Dec 2010, 11:07

Re: Првиот збор на детето

Post by neki » 02 Nov 2011, 15:27

Moeto since ima godina i eden mesec. Prviot zbor mu bese baba, nekade na 7 meseci. Potoa kaza mama, tata, dada, dede. Sega veke kazuva daj, ajde, koga mu se jade vika mnjam mnjam :), za kola brm, brm ili samo ko, za cao pa pa, topkata ja vika gol. Na sekoe novo nauceno zbrce mama i tato se raduvaat :)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Првиот збор на детето

Post by SIMONA » 21 Dec 2012, 20:04

DA NE SE FALAM (thumbsup) AMA MAMA KAZA NA 6 MESECI...PA BABA 7...TATE OKOLU 8...DEDE NE MI TEKNUVA..ITN SE SO RED (rad)

Одговори

Return to “Тодлери”