Седиште за во автомобил

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Седиште за во автомобил

Post by Peperutka » 21 May 2011, 18:15

Колку е добра оваа инвестиција?
Какво седиште користите и колку сте задоволни?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by Marina » 21 May 2011, 18:38

super tema.tuka ne smee dete/bebe da se vozi vo kola ako ne e sednato na detsko sediste-so pravo-ima i propisi kakvo treba da bide,ne se razbiram mn vo toa (love5) skapicki se malce,ama definitivno dobra investicija,i da ne bese taka naredeno so zakon,pak ke si zemev. koga ke odam vo bolnica da se poroduvam i togas ke mi treba bebesko sediste(za novorodencinja) za patot nakaj doma i ne znaeme kakvo da zememe,ako ima nekoj iskustvo ili nekoja preporaka za posebna marka kazete

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by JasminaJN » 23 May 2011, 09:37

Јас имам седиште за во кола на Can италијански задоволни сме половично не е многу скапо околу 6,000,00 ден беше со попуст од 10% ако платиш во готово ( има попуст ваков секаде).Искористеност 60-70% ич несака да се вози али со лажење некако се возиме, па во раце, па пак лажење итн
За седиште за новороденче ја користевме корпата што одеше со количката, таа е и за во кола и има посебни додатоци како перничиња за новороденчиња-што ги има со секое седиште.Марката е GRACO вака мислам се пишува америчка марка, јас сум презадоволна и да треба пак да купувам би купила од неа (thumbup)
Поздравче

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by mihaela » 25 May 2011, 16:47

Ние имаме седиште за во кола и многу сум задоволна,ако го немавме немаше да можам да излегувам сама со син ми.Вака го седнувам во седиште и возам без гајле.Го користиме од кога наполни осум девет месеци.Нашето седиште не би можело да се користи за помало бебе.Постар тип на седиште е,но претпоставувам дека сегашниве модели се со таква можност да седат и бебиња.Можеби се поскапи но вреди да се има.Најважно е седиштето што ќе се купи да може да се користи се додека не наполни три четири години.Најверојатно има и такви кои може да се користат и за бебиња и за поголеми да бидат истите,а не е исплатливо да се купуваат две,затоашто бебето брзо ќе порасне и залудно се потрошени парите.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by ELIANA » 25 May 2011, 21:49

Ние имаме седиште на Чико, што се користи од 0м до кај 3, 4 год. не ми текнува до која килажа беше сега. Задоволна сум. Значи ние го купивме пред се заради безбедност, особено кога одиме надвор од Скопје. Е сега некако многу се поти откако се стопли во седиштето, ама и в раце да ми е, пак ќе се испоти. Не знам дали може да се направи нешто околу тоа со потењето, а и клима пуштаме ама џабе ти е. Затоа од неодамна, обавезно носам облека за преслекување.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by zizel » 26 May 2011, 15:40

Sedisteto za vo kola ednoto ni e na CAM italijansko a drugoto kaj sto uste sedi pogolemiot ni e GRACO ama od amerika, (ima golema razlika naseto GRACO i americkoto) (go kupivme na staro od prijateli tuka). Razlikata e vo toa sto kaj nas vo MK niedno sediste go nema onoj sreden kaish za zakopcuvanje ili mehanizam ne znam bas kako da go objasnam, ama se shtraknuva bas kaj gradite na deteto i nema kaj da mrda. Koga go kupivme na CAM posto prvo golemiot se vozese vo toa koga potporasna pocna da si gi vadi racete od nego. i bese mnogu nebezbedno. POsel za nego koga go kupimve orginalnoto Graco toa si go imase toj mehanizam i nemase kaj da mrda. A malata ja stavivme vo CAMot i ona pocna ista pesna. i lani koga bevme vo usa i kupiv samo takov mehanizam za nejzinoto sediste i i go staviv na CAMot i sea sme super. ZNaci se nerviram sto poznatite marki tuka kaj nas kojznae koja klasa se. Taka toa "nakratko" (rolll) e moeto iskustvo.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by ELIANA » 26 May 2011, 16:09

Жизел, значи може само тој механизам да се купи? А за секое седиште одговара?
Се потат твоите?

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by zizel » 26 May 2011, 17:12

Za potenje si se potat vo sekoe sediste, ama toa e. a za mehanizmov mislam odgovara na sekoe so e so podebeli ramki so mislam deka standardno gi pravat na sedistata. Ama tuka nema. Edino da si naracas. Jas moeto si go kupiv mislam okolu 5 dolari bese od amerika. i koga go kupiv pisuvase na nego deka odgovara na sekoe sediste (ako ne se lazam). Ne e bas eftino ama mi vrsi rabota barem ne se vadat od ramkite (thumbsup) . POzdravce

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by JasminaJN » 26 May 2011, 22:38

Eliana ako najdes kazi mi i na mene za kaisot.Jas imam isto na Cam ama ne sum zadovolna kojznae kolku.
Pozdravce

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Седиште за во автомобил

Post by ELIANA » 29 May 2011, 22:44

Јасмина, секако ќе ти кажам ако најдам, ама тешко ми изгледа дека тука ќе се најде. Мене сеуште не ми треба, оти ќерка ми е уште мала да си ги вади рацете, не знам кога би почнала :grin: Ама ако не најдеме таков механизам ќе мора да бидеме креативни да смислиме некое друго решение (smile)

Одговори

Return to “Тодлери”