Англиски за најмалите

Moderator: Модератори

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Англиски за најмалите

Post by JasminaJN » 16 Aug 2011, 12:07

Ја отворив оваа тема пошто не најдов слична ако е дупла бришете.
Дали има некој информации за интерактивно учење англиски за најмалите со методот на Хелен Дорон? Шетајки на интернет најдов и ми се виде интересно еве и линк до страната http://macedonia.helendoron.com/about-us.php. Ако несмее да има линк бришете го .Имате ли инфо за искуства? На странава вели за бебиња од 3месеци до деца од 14 години. Што мислите вие?
Имајте убав ден

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by JasminaJN » 16 Aug 2011, 14:59

Ајде мамички активирајте се никоја нема слушнато за овој начин на учење да сподели некое искуство?
Поздрав

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by Marina » 16 Aug 2011, 15:42

se nemam informirano mnogu za ovaa tema,ama uste od sekogas sum sakala moeto dete da pocne da uci stranski jazici uste od najrana vozrast.dvojazicno ke porasne,taka da uste najmalku eden jazik sigurno ke uci,ako najdam takva moznost bi go pratila vo nekoja angliska gradinka.a bas me interesira kakvi iskustva imaat majkite na ovaa tema (thumbup)

Natasha Rudd
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 26 Apr 2011, 21:16

Re: Англиски за најмалите

Post by Natasha Rudd » 29 May 2012, 16:52

Ne sum bas najaktivbna vo ovoj forum no eve me sega ovaa tema me interesirase mnogu.
Jas lisno nemam slusnato za ovoj nacin na ucenje Angliski jazik. Jas imam 3 maski deca od koi prvite dve zboruvaat Angliski paralelno so Makedonskiot. kaj nas mm e Amerikanec i toj samo Angliski im zboruva, a jas samo Makedonski. decata nikogas ne se bunat so koj kako da zborat, so mene zborat samo Makedonski, duri i jas koga ke mu kazam na mojot postar sin nesto na Angliasmki toj ke mi kaze ne te razbiram zbori mi Makedonski :) znaci pravi razlika pomegu dvata jazik.
Nie inaku ziveeme vo Mk.
ve ohrabruvam ako vo vasata kuka se zboruva i drug jazik slobodno paralelno im zboruvajte i ke videte deka i dvata jazika ke im bide majcin, podednakvo ke go poznavaat. :)
pozdrav do site vas :)

gorda
Нов член
Нов член
Мислења: 51
Придружен: 24 Aug 2012, 14:42
Им се допаднал: 4 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by gorda » 30 Nov 2012, 11:00

Ќерка ми употребува многу англиски зборови, па и цели фрази, а ги учи самостојно од песни и цртани, а најмногу ги сака Dora the explorer и Ноди - учиме англиски така нешто се вика, а песните се на Mother Goose Club и Super Simple Songs

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by SMESKO » 18 Jul 2016, 22:03

Ако е мала,сепак е 19 месеци таа сака многу англиски,а и ги пее песните на англиски (laugh1) барем така изгледа,бај бај вели и некои други зборови (rad)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by kit-kat » 18 Jul 2016, 23:02

Мое искуство е дека децата се како сунѓер за јазици. Колку помали толку подобро. (smile)
Синко почна на англиски на три години и воопшто не жалам. Зборува течно и пишува граматички точно.
Затоа топло ви препорачувам доколку сте во можност да ги учите или праќате на часови.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by Bube » 19 Jul 2016, 09:46

И јас сум ЗА. За детето да учи се шо покажува интерес дека го сака. Посебно за јазици. Точно е шо вика кит кет дека се како сунгери . Им доаѓа како природно односно ние им го наметнуваме англискиот преку песнички и цртани.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by Lejla7 » 19 Jul 2016, 10:14

Тoчнo декa впивaaт меѓутoa јaс oд искуствo, кaкo прoфесoр пo aнглиски, ви кaжувaм декa пoрaнo кoгa се учеше aнглиски oд третo/четвртo oдделение вo вишите oдделенијa децaтa пoкaжувaa пoвеќе знaење. А сегa сaмo бубaaт збoрoви, a врскa немaaт ни грaмaтикa ни пишувaње, сo ретки исклучoци. А исклучoци сме имaле и пoрaнo.
Зa мене учењетo уште oд три гoдини е бесцелнo. Сaмo цртaaт и слушaaт збoрчињa, a тoa и дoмa мoжaт дa гo прaвaт сo ју тјуб. Не гледaм кoрист. Амa кoј кaкo си сaкa секaкo.

И нa крaј зaвршувaме сo генерaции кoи кoи пoвеќе гo збoрувaaт, гo пoзнaвaaт и гo сaкaaт aнглискиoт јaзик oткoлку мaјчиниoт. Првo свoјoт- сo сите прaвoписни прaвилa и стaндaрди, a пoтoa стрaнските јaзици.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Англиски за најмалите

Post by Lejla7 » 19 Jul 2016, 10:28

И oвa - дa не ве зaлaжувaaт блескaвите реклaми декa дететo ќе ви стaне двoјaзичнo уште oд мaли нoзе, сo пoсетувaње нa курсеви oд типoт нa Хелен Дoрoн - мaмички, двoјaзичнo мoже дa стaне дете кoе рaсте вo срединa кaде пaрaлелнo се збoрувaaт двaтa јaзикa, знaчи вo стрaнскa држaвa, или мешaн брaк. Пoсетувaњетo нa курс е пaк клaсичнo учење нa стрaнскиoт јaзик (language learning), a не усвoјувaње (language acquiring) кaкo штo се случaј сo мaјчиниoт јaзик.

Одговори

Return to “Тодлери”