Што после губење на плодот???

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 13:20

Temava ja citam i ja citam i si placam za vasite zagubi kako da se moi (sad1) .
Porano si mislev deka ako ostanes trudna tolku e, nema nazad, treba da se mazis, treba da si domakinka, cista srekja ako najdes nesto po struka da rabotis, pa zaglavena cel zivot vo isto mesto... Tinejdzerski pomisli. No se si dojde na svoe mesto, covekot moj go gledam kako najdragoceno nesto, a znam deka e obostrano...
Probuvavme i nekolku godini nisto, pa pocna golgotata.
Prvoto ivf koga izleze uspesno, si rekov e toa e toa. Uzivav koga odev na rabota, koga razgovarav za bebeto, obavezno imav slikicka od posledna kontrola so mene pa se falev kolku sme naprednale i seto vnimanie mi prijase.

Ama eden januarski den pocnaa bolkite...malku kafeav iscedok a ne mi bese prv pat i ne se isplasiv mnogu...
Koga pocnaa na 5 min bolki, vo panika odime vo drzavna. Sama so setra mi, mm na pat i leta so kolata po patista, pa i nego go mislev.
Kade setam pozadi mene ostavav traga, a ovie debilite ne me primaat CTG pravele na trudnici. Ne deka toa ne e bitno, ne me sfakjajte pogresno, no imav uzasno bolki i se kriev pozadi stubovi za da vikam od bolki. Konecno so 300 vrski vleguvam i dr na smena mi vika ivf si a? Jas vikam da i pocnav da mu go kazuvam problemov i zamislete idiotov me prekina i me prasuva...epaaa sto si mi dosla tuka, odi tamu kade sto si pravela...Jas pa padnam, ne mi se veruva. Vleguva Doktorkata koja e na moja drugarka prijatelka i bara dali ima nekoja marioli tuka? I vikam jas sum...Cekaj ke te pregledam. Taman sednav i ovaa kako isplasena gi trgna racete i vika brzo brzo prolabiran vodenjak... A jas i vikam dr mene mnogu mi se moca...Neznam sto mi bese, stvarno pritisoci imav vo stomakot od site strani. Me nosi mm so kolicka (stigna nekako od pat i ne go pustaa da vleze pa sve u pm otera i go pustija). Se vrakjam i ja slusam dr kako razgovara na tel so mojata drugarka, i i vika ooo marioli e prasanje na vreme goga ke se porodi, ne ja biva.... Si mislam kako ke me porodat 18 ipol nedeli sum?????
Me legnaa na patoloska i mi g=dignaa kicma demek ke se vrati bebeto nazad i ceeela nok ne spiev vikav od bolki i kontrakcii. Idat sabajle da me vidat a jas nozete nikako da gi rasiram, osekjav deka e tuka... Na nacalnikot mu vikam dr izgleda od cela drzavna samo jas sum optimista. Me pogledna zalno i mi vika "Da duso, da". I jas pak ne se predavam, ammmaaa.....kontakciite ne se izdrzuvaa, samo pritiskaa nadvor da isfrlat nesto. Itno me odnesoa na urgenten, me vrzaa, i tolku...Pocnav da vikam da se deram da placam da se tresam, okolu mene studenti analiziraat plod, papocna vrvca..mislam glusec za eksperiment. Naredniot den dr sto me primi i sakase da me isprati tamu kade sto sum pravela ivf, mi doagja na vizita i nasekiran me prasuva kako sum...Nemav komentar, a nemozev da se karam (posle pomisliv da pratam edno pismo do ministerot ama bataliv). Psihicki edvaj se oporaviv, a lugeto bea nemilosrdni, site me prasuvaa sto se sluci, kako, pa kukaa, pa lelekaa...

I taka, se oporaviv po podolgo vreme, pa posle strav od naredna postapka, pa vaucerot istekuvase i morav da ja zapocnam, i bidna i vtoroto ivf uspesnoo, za pred edna nedela vo 16.5 nedeli da se sluci toa sto se lsuci...

Bidejki bev so vas za moite slucuvanja za prvoto ivf, nekako mi olesni na dusava sega koga iznapisav i za prvoto moe bebce.
Ako mi veruvate, placam i od solzi nekoi bukvi moze sum gi lapnala.
Tesko e predmet da izgubis a ne nesto sto ti si go gaela, galkala i klockalo vo tebe.
Mnogu se izvinuvam za ogromniot post ama go gledam kako edna ispoved, nesto sto ne ste znaele za mene...ili kako sto vika kit kat na pocetokot, kako dusata da si ja otvaram...

Temata e sto posle gubenje plod...odime napred, glavite gore, so stomacite napred i nema otkazuvanje. Gospod e so nas

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by andrea » 18 Jun 2014, 13:53

marioli mila me rasplaka i mene so postot (cry) ,jadnite site nie sto sme se rodile zenski,ama toa e blagoslov od Boga i nekoi lesno doadjaat do toj blagoslov,a drugi pak(tie kako nas) so teski maki... (sad1) No kako sto rece i samata ideme ponatamu i nema vracanje nazad...Te guskam mila i se molam za site nas... (prayer) (l2)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 14:23

Ehhh andrea, denovive sum lesna na solzi. Ke si se borime, toa e, drug izbor nemame, bar za sebe si zboram. Traumite valda ke si pominat, toa sto bilo nemoze da se zaboravi kako da ne bilo, ama valda sto ne ne utepalo, ne napravilo lavici, da kineme se pred nas i ke dojdeme do celta, some day, some how, some way...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by Lejla7 » 18 Jun 2014, 16:42

Marioli (big-hug) ne znam sto da kazam, se e kazano. Nikogas da ne se povtorat site gore navedeni iskustva, samo za ubavi raboti da pisuvame (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by kit-kat » 18 Jun 2014, 16:49

(big-hug) за вас храбри девојки.
Мариоли нема губење надеж. Сите овие трауми ќе ги заборавиш кога ќе го стават во твоите раце твоето чедо (bu)
И не останав рамнодушна на твојот пост. Цела се згрчив и наежив.
Но не заплакав. А тоа за мене е голем напредок после година и два месеца од мојата загуба прв пат се потсетив, но не заплакав.
Ви благодарам што сте тука. (kup)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 16:54

Edvaj cekam da ne placam, i da i zboram normalno za moeto iskutvo ama za se si treba malku vreme da pomine... Niedna prikazna na forumov ne e lesna, vo ovoj del za ivf i spontani, ama ke dojde bel den...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by Lejla7 » 18 Jun 2014, 17:02

More placi si kolku mozes i ako mozes poveke, solzite se emocionalno procistuvanje, taka se osloboduvame od natrupanata negativna energija i vednas e polesno...isto kako sto po ubav silen dozd doaga prekrasno sonce i najcist vozduh.
Placenjeto ne e grev, nitu pak nesto sramno.Normalno ne vo sekoja prilika i vo javnost, ama doma ic ne mu ja misli,placi si koga ti se place, polesno ke ri pomine

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by maried » 18 Jun 2014, 17:03

Ah bre zeno srcevo mi go iskina tvojov post :-( :-( Nemozam da te utesam, samo ke te gusnam I ke ti recam bidi hrabra :'( :'(

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 17:23

Tesko tesko ama ke bide. Jas nemav namera da pisuvam za prviot moment no otkako mi se sluci i vtorovo gubenje na bebce, sakav da znaete se i za prvoto. E sega veke znaete se za mene i moive patesestvija i ups and downs vo izminative 3 godini.

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by Luna1 » 18 Jul 2014, 16:16

Dodeka ve citav ovde kozata mi se ezese i placev zaedno so vas no dojde denot koga i jas vi se pridruzuvam na site koi se go doziveale i preziveale ova strasno iskustvo... Samo se prasuvam kade pogresiv vo zivotov moj pa da morase da go preziveam ova?? Cela sum vo prasalnici... Predhodnata nedela bev na pregled i se bese dobro vi pisav no koga otidov vo ponelnikot sosema slucajno bidejki kako nesto da mi kazuvase odi i vidi sto se slucuva.... sto da vidam toa celoto zgrceno glavceto obeseno i nema ni srcenceto da cuka mislev deka sonuvam... Ova mene ne moze da mi se sluci, taa slika ke mi stoi cel zivot. Posle toa sleduvase klasicno poroduvanje bidejki e veke vtoro tromesecje, 20 nedela... vistinska trauma, site bolki, puknat vodenjak i na kraj doma bez nisto, bez ona za koe si se nadeval i kroel planovi poslednite 4 meseci. Ne znam kolku ke mi treba za da izlezam od seto ova.. premnogu go sakav ova bebence no znam deka e premnogu bolno, pretesko... Nemam zborovi poveke, izvinete za dolgiot post, ve guskam i ve sakam site i daj boze sto pomalku se srekavame na ovie temi

Одговори

Return to “Спонтан абортус”