Вашето породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 26 Jan 2015, 16:16

Vo vrska so provokaciite, i jas se cudam koja e razlikata i koja e poefikasna t.e. dali moze da se zboruva za pogolema efikasnost voopsto. Eve, moja prijatelka ima primeno i preku infuzija i vaginaleta megutoa bebeto mesto da se spusta odi nagore i na kraj pak carski rez i pokraj dvete primeni provokacii. Verojatno sekoj organizam ne reagira isto na provokaciite.
A spored mene, dokolku ima indikacija za toa, podobro vednas carski rez otkolku so saati prvo macenje za vaginalno poroduvanje pri sto moze da se sluci bebeto da zapadne i vo sostojba na stradanje i da se dovede vo opasnost i op - posle ajde itno carski rez, a rodilkata izmacena i od vaginalnoto pa sega i od carskiot i normalno so nedeli ne moze da se oporavi.

I ne mi e jasno kako moze carski rez da im e polesen na doktorite dokolku nema indikacija za takvo nesto????? Pa najseriozno - carskiot rez e operativen zafat koj moze da predizvika dosta komplikacii i e na sovest na lekarot, ne veruvam da im e tolku lesno rutinski da go izveduvaat??? Navistina ne znam. I neli tolku ja falevte taa doktorka Ohridija, zarem ne znaela sto pravi vo slucaite na Bube i Smesko????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето породување

Post by Debora » 26 Jan 2015, 16:40

Самиот процент - 58% на царски резови многу зборува. Тоа што не сакале да се "бафтаат" со родилката исто така. Изгледа се поретко се наоѓа вистински лекар. Само Господ да чува со оваквото здравство.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 26 Jan 2015, 16:56

Ima sovesni luge koi si ja znaat rabotata i vo naseto zdravstvo se uste. Samo za zal tie se najpogodeni i najkazneti so reformite. A onie nesovesnite sekogas se provlekuvale i pak ke se provlekuvaat, vo site profesii.
Steta sto eden vakov cin koj treba da bide nezaboraven moment za roditelite stanuva spomen na maciliste...

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Вашето породување

Post by happiness » 26 Jan 2015, 17:14

Bube wrote: Jas nemam uste bolki ni vo 12. Otvorena 4 prsti ama demek bebeto ne se spusta "im viselo "
.
izrazot " im viselo" neznam od kade im doaga......
na skola za trudnici ni go spomnaa i slednovo
dokolku pri prirodno poroduvanje gi imame site simptomi kontrakcii, otvoranje, puknat vodenjak i slicno... a bebceto od nekoja X pricina nemozi da navlezi vo mala karlica togas se preporacuva carski oti za prirodno se dava kako alternativa samo poroduvanje so vakum sto se smeta za porizicno za bebceto.....
ama za ovaa sostojba pred da ve spremat za carski treba da vi bide objasneta...
imalo poveke slucaevi koga se odi na dogovoreno poroduvanje so provokacija a bebce ne e spremno za izleguvanje mozelo da se kreni visoko pa da bide teshko da se dojde do prirodno poroduvanje od ista pricina (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето породување

Post by Debora » 26 Jan 2015, 17:24

Не знам каде научија рутински да ставаат провокации. За провокација на породување треба да има индикации, во спротивно најчесто се случува наместо природно да заврши со царски. Една интервенција води во друга.
Кога телото не е спремно џабе провокации, а и кога стварно трудницата треба да се породи со царски, мн пати прво ја малтретираат со провокациите. Затоа треба добар лекар што знае да процени.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Вашето породување

Post by SMESKO » 26 Jan 2015, 20:44

Eve i jas da se priklucam na diskusijata.
Na 13.12 bev na rutinski pregled kaj maticnata,me pregleda i izgledase zagrizeno me prasa koga sum na pregled kaj dr so ke me poragja,jas i velam vecer,i taa mi preporaca da se vidime zaradi toa sto imav mnogu malce plodova voda i prezrela postelka.Odam Oh na pregled dr Ohridija mi dade uste 1 nedela vreme bebe da se spusti ili da ima otvoranje.Koga otidovme na 21.12 dr rece deka ako ne e denes sreda najkasno moram da te porodam.Mene 3 dena ne mi menuvaa nisto zatoa se resivme so mm da se porodam so provokacii(bev 38+4).Mi stave vaginalno apcinja pritoa bukvalno ja pikna cela raka vnatre,toa bolese i toa mnogu.Isto taka na drugata raka mi imaa vkluceno infuzija za da provocira bolki,ctg pokazuvase najmnogu 45.Posle 2 casa bev otvorena 2 prsti grloto seuste bilo gore,sekoj pregled kosmar.Aj za 2 casa nov pregled da vidime kako odi otvoranjeto,posle 2 casa jas otvorena 4 prsti sto dotogas bese dobro.Posle 1 cas nov pekolen pregled nemase nikakov napredok.Seto ova se odvivase od 9 casot sabajleto do 21 navecerta.Vo 21 casot dr veli ne odi mora carski,me spremaa za 5 min se najdov v sala,se ke bese dobro ako anesteziologot nee razbudi porano otkolku sto treba i celo sienje go osetiv,svesna bev a nemozev ni da progovoram ni raka da mrdnam.Posle toa me zadnesoa kaj mm da me vidi i da ni ja pokazat dundata a pritoa jas uste netazbudena kako sto treba idi pedijatarot i mi veli ne e donoseno bebevo,rodeno e predvreme lol,mi se cinise da se otepam.Dr Ohridija ja praduvam zs mi rece taka,taa toa go negirase iako posledniot den imase strasna raspravija za mojot slucaj pomegju dr i pedijatarot zs bilo predvreme izvadeno bebeto.
Zatoa Lejla sum razocarana,ne samo od dr Ohridija tuku i od Plodnost i mojata maticna,se mislam kako mozea da zgresat so 1 mesec.
A da ne zboruvam za odnosot na sestrite sprema mene,edna sestra duri se osudi da me kritikuva deka jas sum dosla na dogovoren poragaj(bese 2 smena,dojde vo 19 taa si mislese jas sega dojdov i direkno sala me nosat),a cela smena sto me primi(1 smena sto bea)site dojdoa drugiot den za da mi kazat deka znaele deka tuka na intenzivna ke zavrsam,mene bum mi se napravi vo glavata pocnav da si placam da se krivam sebesi sto se odluciv na toj cekor.
Na kraj dr Ohridija mi rece deka papocnata vrvca i bila 2 pati zamotana okolu vratot i zatoa nemalo kontrakcii.
Jas sepak ke kazam deka neveruvam deka e nedonoseno jas kako trudnica ne bev golema av mnogualo mese,a i Darija e dosta ziva,pocna i sama da se prevrtuva,glavata ja kreva koga imase samo 1 nedela.
Neka ni se zdravi i zivi,drugo sve se zaborava.Pozdrav (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 26 Jan 2015, 22:11

Lele Smesko....kolku mi e milo sto ste i dvete dobri posle se...
Ne me sfakaj pogresno, mene ne mi bese jasna celava situacija, posebno so presmetkata na toa kolku si bremena i oti od trudnicki muabeti se sekavam deka pozitivno ja opisuvase doktorkata, zatoa prasav sto e rabotata.
I dobro, zosto pred da poragaat ne gledaat na eho za da vidat kade e papocnata vrvca, ova navistina ne mi e jasno. Mnogu pati za ova prasuvam. Ami ako prodolzele so vaginalno poroduvanje kaj tebe, ne daj Boze, imalo rizik bebeto da se zadusi. E ovie maltretiranja mene iskreno me nerviraat. Bog da ne cuva site.

zasekogas
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 18 Feb 2015, 13:07
Им се допаднал: 2 пати

Re: Вашето породување

Post by zasekogas » 18 Feb 2015, 14:37

Eve jas kako nova na forumot me interesira iskustvo dokolku ima praveno serklaz i kako pominala dali so carski ili prirodno odnapred vi blagodaram

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Вашето породување

Post by Bube » 18 Feb 2015, 16:06

Za razlika od tina I smesko kaj mene bese da recam dobro sto ne me macea nogu. Od 7 h koga dojdov vekje nesto posle 12 h me piknaa sala. Inaku za provokaciite da vi kazam.
Vednas stom dojdov znaci vednas posle prviot vaginalen pregled mi stavija vaginaleta provokacija ako voopsto bese toa toa od kaj znam sto mi stavi (smile) I vo 10 h mi stavija uste edna. I togas mi rece cekame do 12h ako I dotogas ne dobies bolki nesto ne e vo red.
A smesko za sestrite ne mi zboruvaj. Voglavno sum zadovolna od niv ama edna za vreme na tie saati duri cekav celo vreme mi ja polnese glavata kako doktorkata necinela kako site begale od nejze kako neznaela sto raboti (ner) I otkoa I se razvikav deka ne mi pomaga so tie inf vo momentot I nemozam sega da ja smenam prekina.
Aaa I ova .. gi zaslusnav dvata doktori kako si zborat deka na bebeto glavceto mu e konusno postaveno. Neznam sto znaci toa. Ama koga mi ja donesoa kerka zavelezav deka ima rab na glavceto kako triagolnik. Mozebi pocnala da izleguva a ne mozela. Mozebi e opravdan mojot carski rez.
Kako I da e, pomina I poleka polwka e oporavivme . Toa e najbitno.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 18 Feb 2015, 18:00

Bube (big-hug) do tebe i malata

Одговори

Return to “Породување”