Успешни ин витро постапки

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by anonimna123 » 03 Jan 2015, 13:40

Cestitki za bremenosta

Bube2
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 20 Jan 2015, 13:10
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 6 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by Bube2 » 23 Jan 2015, 11:13

Да го споделам и јас моето искуство. После седум години борба со неплодноста: 4 инсиминации, едно неуспесно инвитро, вадење на полип конечно ни се оствари најголемата желба. Второто инвитро го правев ка доктро Таше во Плодност, кој за мене е најголем професионалец во оваа област и топло го препорачува на сите кои сакаат бебенце зошто докторот ќе направи се што е во негова можност да ви ја оствари желбата. Во декември го правев инвитрото, ми вратија две бластоцисти и сега сум бремена со близначиња. Им посакувам среќа на сите сите кои го поминуваат тој , да бидат упорни и да не се откажуваат. (joy) (joy)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by anonimna123 » 23 Jan 2015, 22:04

Jas pak od nego ic ne sum zadovolna ne daj boze nesto da krene naopaku on odma isklucuva telefon toa mi go napravi na mene koga pocnav da krvaram a bev bremena 5 i pol nedeli i zavrsi loso

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by RedRose30 » 24 Jan 2015, 12:47

Бубе2 честитки за бременоста, нека си растат двете јуначиња, ви посакувам многу среќа и вакви убави искуства да се множат на страниците на форумов (con)

Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by Vega » 28 Jan 2015, 08:47

Bube2 chestitki! So srekje i so lesno (part) (joy)

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by Maaja » 29 Jan 2015, 23:44

Иако сеуште со резерва сепак се решив да го напишам моето искуство! После три ипол години борба со дијагноза идеопатска неплодност и 4 неуспешни инсеминации се решивме да одиме на ин витро! За среќа успеавме од прва (rad) (rad) (rad) Ин витрото го правевме кај Др Таше во Плодност!
Бремена сум 16 недели со едно бебенце (rolll) (rolll) (rolll) До сега бременоста е супер без никакви компликации, Фала му на Господ ... се надевам дека до крај така ќе биде! Од се срце посакувам да има што повеќе успешни ин витро постапки и што повеќе среќни родители (grupna-gushka)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by RedRose30 » 30 Jan 2015, 23:45

Уште еднаш честитки Мајааа за бременоста и само така да продолжите, со лесно и со среќа (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by ripcence » 30 Jan 2015, 23:51

И од мене честитики, лесна бременост (bu)
Ружичке и тебе те чекаме што поскоро (t3) (big-hug)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by RedRose30 » 31 Jan 2015, 12:13

Фала ти срцка, и јас се надевам на убаво (grupna-gushka)

Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Успешни ин витро постапки

Post by Vega » 09 Feb 2015, 09:48

Ova go pisuvam za da vi dadam na site uste povekje potik i optimizam okolu uspesnosta na ivf. Neznam dali e ova soodvetnoto mesto za ovoj post, no ovde mi se gleda nekako najsoodvetno zatoa sto sepak kje zboruvam za uspeshno ivf.

Izborot na doktor i klinika sekako e biten, no najbitno e od se e odnosot na doktorot so pacientot i kaj koj doktor pacientot najprijatno se chuvstvuva. Vo ovoj sluchaj stanuva zbor za Dr. Lazarevski od Sistina.

Sestra mi, lani praveshe ivf kaj Dr. Lazarevski. Koga pochna so procedurata imashe 40 godini. Dva pati e operirana od endriometrioza i e so izvadeni jajcevodi na vtorata operacija. Znachi edinstvena opcija i beshe ivf. Koga gi napravi hormonalnite ispituvanja, rezultatite bea uzasni. Ona shto se sekjavam beshe deka pokraj se drugo shto ne chineshe, LH i beshe 10 a FSH 17, odnosno se ukazhuvashe na slaba rezerva na jajce kletki. Koga otide na razgovor kaj Lazarevski sleduvashe najgolemiot shok. (Bi sakala da dodadam deka doktorot e mnooooogu iskren i vo nieden moment ne saka da vleva lazhni nadezhi. Ne e od onie doktori koi samo te tapkaat po ramo i vikaat kje bide, kje bide, no vo isto vreme ne e ni pesimista, tuku samo e REALEN).
Lazarevski i reche deka rezultatite ne se sjajni bidejkji pokraj se drugo, izleze deka edniot jajnik voopshto ne i funkcionira i deka shansite za uspeshnost kaj nea (zemeno vo predvid cala nejzina istorija) se okolu 1%. No sepak i sestra mi i doktorot bea optimisti i rekoa deka kje se obidat. Moram da kazham deka sestra mi od samiot pochetok beshe neviden optimista i beshe ubedena deka kje ima uspeshno ivf.
Pochna so terapija, kontracepcija, suprefakt, fostimon..... na punkcijata i izvadija 5 jk, od niv 3 oplodeni i samo 1 odlichno. I gi vratija site 3. Ostana bremena :) pokraj site rizici i preporachaa i aminocinteza (zaradi godinite) ja napravi....sega ima prekrasna 6 mesechna kjerkichka.

Cela bremenost ne se stegashe voopshto, ne lezheshe ni po embriotrasferot ni posle aminocintezata, tuku si ja terashe bremenosta kako najnormalna trudnica (taka i preporachuvaa i Lazarevski i Drakulevski, koj shto i ja vodeshe bremenosta).

Izvinete na dolgiov post, no iskreno se nadevam deka barem malku kje mu pomogne na nekogo :)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”