Замрзнување на храна

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Замрзнување на храна

Post by happiness » 24 Feb 2015, 19:34

Ja ovroram temava ne mozev da najdam nesto slicno (smile)
dali na svoite malecki im davate zamrznato ovoshje i zelencuk....?

Zedov slivi svezi ama za brzo vreme omeknaa... gi izmiv,izlupiv im ja izvadov semkata i gi zamrznav.... marketot od kade gi kupuvam ne mi e bash blisku pa koga odam zemam po poveke (smile)
sega sum vo dilema dali smeam da gi spremam kako hrana za bebe....? (confus)

Za nas praktikuvam zamrznato ovshje da koristam i toa najcesto malinki, jagodki, vishni ( gi imam vo dvor) i kupuvam od otkupot borovinki i kapinki i niv gi cuvam zamrznati nemaat problem so vkusot....Od zelencuk boranija grashok i lisnatici so zelencuk najcesto so spanak (smile) A za sveki zamrznuvacot e na prvo mesto zenata mrzni da ne recam SE! pa taa me "nagovori" da gi zamrznam slivite :)

Rodnini od selo mi nosat domashno ovoshje i zelencuk i toa po mnoooogu( barem za nas so mm e mnogu (laugh1) ) pa baram nacin ako e mozno nekako da mu go prodolzam vekot na traenje oti posle treba da kupuvam a vaka mi e posigurno koga znam od kade poteknuvaat (smile) Mi donesoja pashkanat nie ne jadime a bebe ke mora, pa i toj ne znaev kolkav "rok" na traenje ima, go izlupiv na kocki go isekov i go zamrznav....

Prvo temata ja nasloviv kako " zamrznuvanje na ovoshje i zelencuk" ama poradi slednovo prashanje ja preimenuvav imeno
Nekade niz temite procitav clenki koi zamrznuvaat teleshki buljon (thumbsup) receptot e odlicen i bebe so sigurnost ke go proba!
E sega razgovarav so prijateli da zemam presno domashno meso teleshko za bebe (koga ke dojde vremeto normalno) i jasno deka ke zemam poveke vo kilaza i toa mevce bi trebalo da se zamrznam surovo ili prethodno termicki obraboteno....? (confus)

Ajde devojki ve molam spodelete iskustva (kup)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Замрзнување на храна

Post by Filigran » 24 Feb 2015, 22:49

Колку што имам читано и слушано замрзнатото е милион пати подобро отколку конзервирано. За месото препорака, исечи го на коцки за еден оброк и замрзни го. Поззззз (big-hug)
Те молам стави ми линк за телешкиот буљон

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Замрзнување на храна

Post by maried » 25 Feb 2015, 00:56

Телешки бујон и имам направено и и давам 2-3 пати неделно. Од жвошје замрзнато имам аронија, боровинки и сок од калинка, друго и давам свежо или компот. Месо замрзнувам телешко и пилешко. Зеленчук бланширам па замрзнувам, цвекло, боранија, грашок и шери домати.

Хепинес, ако е сезонско не го замрзнувај, секогаш има свежо.
Сливи јас и давам суви на Агромакс, органски се, затоа што свежите ми се како пластични.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Замрзнување на храна

Post by happiness » 25 Feb 2015, 09:01

fala na komentarite (kup)
filigran i jas taka si razmisluvav za mesoto (thumbsup) na kocki za eden obrok...
eve link od buljonot topic2067.html
maried majkami mi veleshe za suvi slivi ama jas sum zapnala za svezo (laugh1) a ke probam obavezno fala za informacijata da znam koi se organski (a2) a prvo treba da kisnat vo voda za da gi izlupam ili ne se lupat suvite slivi....? (confus)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Замрзнување на храна

Post by happiness » 31 Mar 2015, 00:20

Zedovme teleshko mevce za bebe (rad) ubavo go izmiv so topla voda potoa malku go ostaviv vo voda ,go sekov na mali parcenca okolu 40 gr gi zavitkav posebno eo najlon folija i go zamrznav vo delot za brzo mrznenje potoa vo kutija gi staviv parcencancata i si cekaat da gi ispapa bebe (brows)

Na pazar mislam deka pred dve nedeli ja najdov poslednata tikva ubava blaga bebe mnogu mi ja bendisa pa zamrznav nekoe parcence taka sveza vo plan sum utre da nu svaram na bebe za dorucek dance

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”