Фонтанела кај новороденчиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

snezanagiceva
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Mar 2016, 08:36

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by snezanagiceva » 10 Mar 2016, 06:53

ви благодарам...

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by sunshine_2012 » 12 Mar 2016, 09:33

Снеже како си? како поминавте со малата вчера. Се надевам дека се е во ред. пиши ни (big-hug)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by kit-kat » 12 Mar 2016, 09:45

Снеже (dobr) Како сте? Како поминавте вчера?
Не знам многу внимание посветуваат сега на се. Немам искуство ама со синко еднаш го прегледаа и толку. Не знаев до скоро дека и фонтанела се викала.
Не се секирај (kup) само да е се во ред.
Те чекаме.

snezanagiceva
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Mar 2016, 08:36

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by snezanagiceva » 12 Mar 2016, 10:16

немае некои званични резултати освен дека крвта е во ред..магнетн правевме чекаме резултати,бевме кај дума .не прегледа на ехо рече дека е во ред состојбата мегутоа не рече ништо за фонтанлата,исто на дефектолог бевме исто рече дека е се во ред со детето дека можеби има само мала глава,но никој званично не рече зошто и е отоврена само 0,5цм фонтанелата.потоа ја прегледа развојна докторка околу развојот задоволна е од потезите за нејна возраст само што имала некои дозволени сега за сега чудни нагли движења,кои требале да ги снема околу 4 месец.крвта и ја пратија за германија на испитување и нејната и мојата.не знам зошто.со нас зборуваше и епидемолог кој запишуваше се под ред од почетокот на бременоста до денешен ден,бараа снимки од крвата кога с епородила девојчето и од мене ..го бараа и матичниот гинеколог што ни е да разговарат со него.постои можност да е микроцефалија мегутоа не е сеуште решено 100%.снимките од германија и магнетното ке решат се.кога ке ги земемее резултатите од магнетно ке ја земам целата историја од државна и снимките.и сакам да ги однесам кај доктор софијанов во промедика да видиме што ке ни рече и тој.нека е господ на помош ...би сакала ако има некој знаење било што околу оваа област да ни предложи упати и било што што ни би било во корист на состојбата да ни пише.ви благодарам ..

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by SMESKO » 12 Mar 2016, 12:20

Чоек да не е раат,Снеже од мене една силна (big-hug) за вас двете и Господ да е со вас (prayer)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Bube » 12 Mar 2016, 22:27

Снежана јас знам за едно бебче сега голем дечко кому фонтанелата му била затворена уште во третиот месец и немал никаков проблем . Случајно еднаш во една чекална разговарав со мајката . Си кажуваше жената како била уплашена тогаш и дека сега за второто ќе биде похрабра (a2)
Се надевам декка и кај вас ќе излезе дека не е проблем што се затворила фонтанелата толку рано, ете се случува . Убави мисли и ќе биде се во ред. Бацки за бебуш (love5)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”