Хистероскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Хистероскопија

Post by Martinka » 06 Sep 2014, 14:05

Еве го моето искуство од вчера..хистеро и лапароскопија вчера на клиника правев, како што ми кажа докторот грлото на матката било непроодно па го дилатирале, септум на матка 12 мм исто така отстанет,отпушени туби кон двата јајници...вчера во 13ч. Започнаа,денеска сабајле ме пуштија...болки само во рамената и грбот најверојатно од гасот што го пуштаат при лапароск. Треба да пијам терапија до следен менст.циклус и веќе после тоа можеме да удриме на работа..

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Хистероскопија

Post by snegulka83 » 06 Sep 2014, 17:40

Мартинка баш те мислев како помина. Многу ми е мило што успешно се заврши операцијата и ти добро се чувствуваш (joy) . За брзо да ни се пофалиш со bfp (t3).

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Хистероскопија

Post by Luna1 » 06 Sep 2014, 17:46

Мартинка кој лекар ти ја правеше хистероскопијата? Јас имам закажано кај Трајковски на ГАК и ќе видиме што ке ми каже дали ке има потреба да правам. Некако страв почна да ме фаќа, чекам да добијам па полека да почнам да ги правам сите испитувања.

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Хистероскопија

Post by Martinka » 06 Sep 2014, 18:43

Др.Глигор Тофоски..Ако правиш хистеро уште истиот ден ќе те пратат дома..пред мене имаше 4 девојки за хистеро и сите заминаа дома после тоа..ајде со лесно да е и кај тебе

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Хистероскопија

Post by milena15 » 06 Sep 2014, 20:53

Da so histero odma pustaat jas ne pravev na Gak ama sekade e taka. Mene mi bese ostranet septum, i matkata mi bese prosirena i dovedena vo normalna forma :) Mnogu lesno pominav.

Martinka kako toa neproodno ti bilo grloto na matkata ? Prv pat slusam vakvo nesto (sad1)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Хистероскопија

Post by Martinka » 15 Sep 2014, 20:35

докторот ми рече како на грлото на матката некој израсток кој го средил и плус септум...ќе видам на отпусна листа точно што пишува, уште ја немам земено..Инаку ми реце овај месец да ја испијам терапијата па ќе добијам и после тоа на фоликулометрија и да се фрлиме на работа, као он голем ремонт ми направил (thumbsup)

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Хистероскопија

Post by Vasilij » 22 Sep 2014, 22:53

Ај и тука да си пишам (smile)
Ве исчитав сите и баш ми е мило што добро сте прошле на постапкиве кои сепак не се едноставни и не се за потценување-сепак се оперативни зафати.

Ете и на мене после 4 неуспешни ивф ми предложија хистероскопија.Она што е "интересно" e дека лани пред да го направам последното ивф во Систина ми направија лапараскопија,доктор Поповиќ,доктор Панчевски и тимот мислеа дека нема потреба од хистероскопија дури и откако им инсистирав да ми го извадат полипот на грло на матка што си го имам со години.
Негде во април годинава на консултација кај доктор Таше добив мислење дека треба да направам хистероскопија и некаков скречинг-гребење на матката.Е сега бидејки скапичко некако ми се виде отидов на клиника кај доктор Тофовски и негово мислење исто беше дека треба да се направи хистеро,за да видат зошто вратените ембриони со ивф никако да продолжат да се развиваат.
И така еве од април кога ме запишаа во тетратката на 3 спрат на клиника за хистероскопија јас уште чекам,незнам кога ке биде.Се јавував-никој не креваше,па после ми кажаа одмори,лето ,топло само итните случаи ги прават,па пак не креваа на телефон,па пред 10 дена отидов се качив горе,после 15 мин. чекање им се извинив на сестриве што ги прекинувам(три што си седеа со скрстени нозе во собичката и си трачареа) и замолив да ми кажат дали постои список и дали ме има на него,викам само за тоа дојдов не ми кревате телефон,вика едната па од кај си-од Куманово и викам-ооо па ене кај е Куманово.......ме имаше на список иначе и запишаа кога треба да добијам и тогаш да ги барам-може случајно ќе ги добијаааам (brows)
А прочитав некои девојки правеле веке во септември,па колку чекавте ве молам ако сакате одговорете девојчиња (smile)
Се распишав sorry :ymblushing:

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Хистероскопија

Post by snegulka83 » 23 Sep 2014, 10:52

Vasilij eve jas pravev histeroskopija poradi neuspesni invita. Sakam da ti pratam mail ama nemozi kaj tebe. Prati mi ti da mozam da te kontaktiram ili vidi zosto ne stoi plikceto kaj tebe.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Хистероскопија

Post by anonimna123 » 06 Dec 2014, 16:31

Kolku vreme se ceka za histeroskopija na gak jas sakam da ja povtoram oti taa sto ja imam e stara 5 i pol god i zaradi neuspesnite bremenosti po ivf

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Хистероскопија

Post by anonimna123 » 19 Apr 2016, 23:31

jas cekam da dobijam ciklus sega da mi dadat terapija i dr trajanova da mi prave nova histeroskopija no bidejki fakaat praznici doktorkata ke bide na odmor narednata nedela mozda ke ja odlozat za naredniot mesec no kako i da e doktorkata mi vlea nadez oti za mene ima sansi za uspesna bremenost

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”