Нашата евалуација

Деца со посебни потреби. За посебните ангели на земјава, место каде што се прифатени и децата и нивните родители. Место на љубов, помош и охрабрување.

Moderator: Модератори

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Нашата евалуација

Post by konstantina 6 » 24 Oct 2012, 20:50

Happycumulus, se nadevam deka e se` ok..pisi ok???

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Нашата евалуација

Post by happy cumulus » 25 Oct 2012, 19:49

Fala vi milicki sto ne mislite. Vcerasniot den pomina. MNogu zafateno. Po mislenje na tie cetvoricata specijalisti, Ian nema znaci za autizam. So lesnotija uspejaa da go involviraat vo sekakov vid igri i Ian bese super interaktiven so niv. Najprvin sprovedoa red aktivnosti, koi se spored daden test za rana identifikacija na autizam, i gledaa kako Ian se odnesuvase vo sekoja situacija. Toj psihijatarot rece deka Ian nema nikakvi somnezi kaj nego deka Ian nema takvo narusuvanje. Potoa mu pravea razvojni testovi, da vidat kade rankira so razvojot. Luge, tolku ubavi zborovi za mojot sin ne sum cula nikogas. Mi rekoa deka e Ian daleku nad prosekot vo resavanje na problemi. Mi rekoa deka ima sposobnosti da resava problemi koi se ocekuvaat od deca od 2 godini. I toa ne samo sto go biva da prepoznae problemi, tuku i imal dobar stil na resavanje na problemite. Vo oblasta na komunikacijata, veruvale ili ne, i tamu go procenija deka e natprosecen za negova vozrast. Bez razlika na toa sto nema mnogu razbirlivi zvorovi, so znaci i so gestikulacii sekogas uspeale da go razberat sto im kazuva. Si baral pomos koga mu trebalo, si baral meze koga sakal, ... A za receptivnata komunikacija i jas znaev deka e napred. Dodeka diskutirale situacii od evaluacijata, psihijatarot rece deka trebalo da se konstantno da se potsetuvaat deka Ian ima samo 15 meseci.
Ete milicki, dobri vesti bea vcera. I pokraj se, jas mislam deka treba da go imam Ian na oko, zasto taa nezainteresiranost za deca mislam deka ne e od cista mira. Vcera nemase drugi deca da vidat kako so niv toj se odnesuva. Blagite formi na autizam cesto ne se prepoznaeni do kaj 7-10 godini. Za sega, resavam da sum srekna i zadovolna so toa sto e. Vazno e sto ne e nazad vo nisto. Ako se pojavat nekoi teskotii vo idnina, togas ke mu ja mislime. Sega za sega jas sum samo srekna mama na edno cudno, ama mnogu interesno i umno detence (smile).
Vi blagodaram na podrskata, ve gushkam site!
(kup)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Нашата евалуација

Post by konstantina 6 » 25 Oct 2012, 21:10

Fiuuu :YMPRAY: dobro e Happycumulus, mi olesna, abe ke bide se` ok.... (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нашата евалуација

Post by Debora » 25 Oct 2012, 21:18

Хепи кумулус, се потврдии тоа што мислам дека сите го очекувавме. (rad) (rad) (rad)
Е сега, кога веќе толку стручњаци процениле дека нема ни трага од аутизам, мислам дека е редно да се опуштиш и ти самата и да прифатиш дека Иан е само едно прекрасно уникатно, натпросечно интелигентно дете, без примеси на аутизам. (smile)
Мило ми е за резултатот и фала за апдејтот, баш ми бевте во мислите. (a2)

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Нашата евалуација

Post by Bambina » 25 Oct 2012, 21:36

(joy) (joy) (joy) Happycumulus одлични вести! Па со толку паметни родители не знам ни зошто очекувавте нешто друго:)Се шегувам...знам како е кога нешто ќе ти влезе во глава...А за тоа што не е многу заинтересиран за други деца...јас тргнувам од себе си. Еве јас, скоро 30 години имам, па ми треба време да се заинтересирам за некои луѓе и да започнам разговор кога сме во друштво. Јас се вклучувам во разговор само ако ме интересира и ако имам нешто да кажам... I hate small talk,а мислам дека голем дел од интеракцијата помеѓу мали дечина се сведува на токму тоа... Ај да не забегавам... ПРЕСРЕЌНА СУМ ШТО СЕ Е КАКО ШТО ТРЕБА! (rad) (rad) (rad) (rad) dance dance

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Нашата евалуација

Post by kukli4ka » 25 Oct 2012, 23:30

happycumulus jas i ne mislev deka nesto loso ke ti kazat ama ajde ete ti kazaa i specijalisti da si znaes,nie roditelite mnogu gresime so toa nase posmatranje ne gi ostavame decata da si rastat raat,i si sozdavame problemi kade gi nema,ama majki bre samo na najlosoto mislime,me potseti slucajov na sestrami ,vnuk mi si e dete koga se zaigra ne te slusa,mu se uvrte film deka e gluv ,sto sve ne mu pravea mu septea na use go pobrkaa skros a ne da slusa ama toa ti e ,ajde sega losite misli na ignor ,nasiot ian e junak napreden,njkel deca ,pa njeke go gnjavat si znae deteto , (a2) za dvajcata

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Нашата евалуација

Post by Nespretna » 26 Oct 2012, 00:04

Хепикумулус, се издишавме ние, а сега можеш и ти (smile) . Ајде сега, релаксирано, без многу грижи УЖИВАЈ во воспитувањето на твоето супер-детенце!!! Јас мислам дека таа интелигенција треба да му ја храните... Не се сомневам дека тоа сте го рпавеле и до сега.

Честитки за добрите резултати!! (l2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Нашата евалуација

Post by happy cumulus » 26 Oct 2012, 01:09

Fala vi devojki na site za poddrskata i za toa sto ne mislite. Da, mi olekna mnogu, ama toa ne znaci deka jas nema pak da si najdam za sto da se sekiram. Izgleda toa ni e rabotata na nas majkite (smile). Ama da vi kazam kako se cuvstvuvav vcera duri cekavme za evaluacijata. Ni rekoa deka nekoj od timot docni na pat i deka ke pocneme 10 minuti podocna od predvidenoto. I taka cekame vo edna soba, samo jas Ian i mm. Go gledam Ian kaj ja ispituva sobata naokolu, kako ljubopitno cepne se sto mu se gleda interesno,... I taka si razmisluvam sto ke se smeni otkako ke dobieme dijagnoza. Bez razlika kakva e. Razmisluvav, razmisluvav, i dojdov do zaklucok deka nisto nema da se smeni. Ke prodolzam da go gledam so istite oci, ke prodolzam da go sakam so istoto srce. Srceto na majkata znae da saka samo na eden nacin. I majkata sekogas prodolzuva da se bori za podobra idnina na svoeto dete so podednakvi sili. Ako ima specijalni potrebi, ke se najde nacin tie potrebi da mu se zadovoleni. A sekoe dete, na eden ili na drug nacin ima specijalni potrebi. Celata ovaa situacija mi gi otvori ocite uste posiroko, da se boram za pravata na decata so specijalni potrebi. Navistina treba da najdeme nacin i da gi educirame nasite deca deka ima sekakvi luge, so razlicni sposobnosti i da gi ucime kako da se odnesuvaat kon site so ista pocit, bidejki sekoja licnost poseduva poinakvo bogatvo vo dusata i vo srceto.
Ajde site da se zalagame za toa, pocnuvajki od svoite ceda.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нашата евалуација

Post by Debora » 26 Oct 2012, 08:28

Хепи кумулус да можев и десет пати ќе ти го лајкнев последниот пост.
(bu) (bu) (bu) (bu) (bu) (bu) (bu)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Нашата евалуација

Post by Fiona » 26 Oct 2012, 08:55

Хепи кумулус ти си прекрасна личност,a Иан ja има најдобрата мајка на светот
(a2)

Одговори

Return to “Деца со посебни потреби”