Исцедок во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Исцедок во бременоста

Post by bubace » 01 Nov 2012, 09:28

Zenicki, aj da nametnam Edna druga tema, za iscedokot vo bremenosta. Me intetesira ( posebno vie što ste vo poodminata bremenost) kakov iscedok Imate. Mene mi se čini deka sekoj den mi se zgolemuva iscdokot... Kako belo pranje mi e, ponekogas duri I so zoltenikava nijansa, no najcesto e kako obična voda. Non stop kako pomocana sum. Volju uloski nemam vo život iskoristeno kako Sega vo bremenosta. Nekade čitav deka normalno e da istekuva po malku plodova voda. Epa mene bas kako vodicka mi teče.
Inaku site brisevi mi se negativni, isto I mokracata mi e ok, bez bakterii.

Kako e kaj vas, go Imate Li I vie ovoj problem?

P.S. ljuta sum I na Peperutka, ne ni Pisa kako e, dali I Pomina rozeviot iscedok, beše li na lekar?
Cmok
Last edited by Debora on 01 Nov 2012, 10:58, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темава, важна е за сите трудници :)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 01 Nov 2012, 12:04

Fala Debora, može ke probudi interes temava pa ke mozeme da se sovetuvame megusebno.
Pozdrav

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Nespretna » 01 Nov 2012, 16:22

Леле не ми спомнувај за искедокот. Како мине времево со повеќе и повеќе го има. Кај мене е жолтеникав, нема некој мирис, а некогаш има некои парченца, како мрсулчиња (rolll) лигави. И не се замарам....викаат дека било нормално.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 02 Nov 2012, 09:53

E da, bas takov e, zoltenikav,ponekogas bel, pa razligaven... Mojava mi dade odma nekoi vaginaleti iako nemam bakterii nikakvi, ama ne gi stavav. Drug doktor mi reče deka e toa normalno podmackuvanje, se sprema teloto za poroduvanje. Nekoi zeni koi bile ,,suvi,, raspukuvale na porogaj I demek vaka pomocani da sme bilo poarno. :-)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by konstantina 6 » 02 Nov 2012, 10:44

Bubace isto i jas, sve sum si podmocana..a so sin mi nemav vakov problem, 2 pati imam koristeno canesten po 2 kutivcinja so 3 vaginaletki...uzas,...ama ne e nisto strasno, arno me potseti na mm da mu poracam da mi prikupi vloski... (w1)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 02 Nov 2012, 11:27

Hahaha Konstantina, pa nie može da napravime društvo na podmocani trudnici:-)
Vo sekoj slučaj čim e normalno nema mesto za sekiracii:-)
Da, I mene mi treba nabavka na uloski:-)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Исцедок во бременоста

Post by Luna12 » 02 Nov 2012, 11:53

Eve i jas da se nadovrzam na temava,od osmi mesec imam bash ist takov vaginalen iscedok kako shto go opishavte ,nekogash zoltenikav,nekogash bel i so mali parchenca kako mrsulcinja...Sega sum veke 37+2 dena vlezena vo deveti i non stop mi protekuva.Mojot matichen me ubi od prepishuvanje na vaginaleti,no posledniot period prestanav da gi stavam,bidejki od koga pochnav da idam na kontroli vo GAK ,nekolku doktori mi rekoa deka nema potreba da stavam i deka e toa normalno,se dodeka nema chesanje i neprijaten miris.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by davidkjara » 02 Nov 2012, 13:40

Gakite mi se non stop kako pomockani nemam nikakov iscedok i slicno samo mokri gaki i neprijaten miris eve denes gi zemav rezultatite od urinokulturata se sterilni brisevite negativni i ne e povrzano so temata no luge stanuvam cela vecer i toa za dve kapki neznam na koj nacin da go smiram i mirisot a ete pa nema bakterija nikakva samo uvin i brusnica i toa bilo od placentata (confus) (confus) (confus)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Nespretna » 02 Nov 2012, 17:13

ДавидКјара, штом има некоја течност на долниот веш, мора да е исцедок.... Е сега... Дали миризбата е постојана или само понекогаш?

Јас мислам дека не треба да паничиш, бидејќи, гледаш, не е нешто што не е нормално.

А баш ме чуди зошто одма ви даваат вагинални... Па, ако е нормално, зошто? Мене дури и за кандидата ми рекоа дека се додека нема симптоми, да не ставам ништо (confus) . Кај нас докториве, за се нешто мора да ти дадат терапија, оти ако излеземе од кај доктор без терапија, исто како д ане сме биле. (Мене барем ми беше така) (smile)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Исцедок во бременоста

Post by Luna12 » 02 Nov 2012, 19:24

Navistina e taka,za se neshto ti prepishuva terapija,chim otidev na kontrola ,ako kazam deka imam neshto kako belo pranje ,vednash vaginaleti,i eve veke cel devetti mesec odam na klinika na kontrola,vaka po 4D i po brisevite i mokrachata se e vo red,i nema potreba od vaginaleti. No ako brisevite i seto ostanato ti se chisti,nema potreba od panka,pa mene ne mi e jasno,nashite majki,babi,nit znaele za brisevi i slichni tetovi koi nie gi pravime,pa ragale zdravi deca.,sega da se sheknesh od ispituvanja...od pamet da te izvadat.

Одговори

Return to “Бременост”