Природни средства за чистење

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11038
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5830 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Природни средства за чистење

Post by Debora » 15 Oct 2010, 12:11

Средствата за чистење на домот содржат многу штетни хемикалии. Како алтернатива може да се употребуваат природни еколошки средства. Само веројатно ќе треба повеќе рибање. (confus)
Еве го линкот http://www.toxic.mk/safe_alternatives.php

Нешто ќе прбам сигурно, па ќе ви кажам. (smile)

Дали вие применувате оваков начин на чистење?

Alexa
Член
Член
Мислења: 152
Придружен: 17 Oct 2010, 13:06

Re: Природни средства за чистење

Post by Alexa » 26 Oct 2010, 11:21

Еве уште еден линк со природни средства за чистење.
http://www.sezadomot.com.mk/sov-nov04.10-147a.htm
Јас сеуште не сум пробала ништо, ама сигурно се подобри од хемикалииве. Имам едно средство за рерна, и чисти се! Буквално. И тоа што треба и тоа што не треба. Не дај боже да капне на нешто. За малку ќе си ги избришев ознаките на шпоретот (laugh1)

malecka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 26 Oct 2010, 11:20

Re: Природни средства за чистење

Post by malecka » 26 Oct 2010, 12:06

кој пробал нека каже баш интересно

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by belomorka » 21 Oct 2012, 10:33

ДЕВОЈКИ ВЧЕРА МИ ГИ ДОНЕСОА ПЛАКАРИТЕ И КРЕВЕТОТ ОД СПАЛНАТА АМА ИМАМ ПРПБЛЕМ МИ МИРИСААТ НА ДРВО ИЛИ НА НОВО ИЛИ НЕЗНАМ КАКО ДА ВИ ОБЈАСНАМ АМА СИГУРНА СУМ ДЕКА ЗНАЕТЕ НА ШТО МИСЛАМ. ГИ ПРЕБРИШАВ СО ВЛАЖНИ МАРАМИЦИ АМА НИШТО. КАЖЕТЕ СО ШТО ДА ГО ПРЕМАЧКАМ ЗА ДА СЕ ОТСТРАНИ МИРИСОТ ИЛИ ДА СТАВАМ НЕКОЈ ОСВЕЖУВАЧ ВО СОБА И ТОЛКУ.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Nespretna » 21 Oct 2012, 19:44

Беломорка мене па, многу ми се допаѓа тој мирис на ново. Уживај додека го има, после и да сакаш ќе го нема. Мислам дека нема да ти треба многу време додека да го снема.

п.с. Со здравје да си ги служите. Во плакарот да има многу бебешка облека, а на спалната многу (dve)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Lady D » 02 Nov 2012, 13:54

Беломорка честито мила, со здравје да си ги користите работите. Ама и јас се согласувам со Неспретна, и јас ептен го сакам тој мирис на ново (lovet)
Доколку пак ептен те нервира пребриши го со некое средство за дрво, Политура или Пронто (smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Winit » 18 Apr 2013, 15:33

Bas denes procitav mnogu za eko cistenje na domot i mi se dopadna mnogu ovaa idea. Spored ona sto procitav i ne izgleda mnogu komplicirano, jas nekako se plasam od premnogu komplicirani raboti koi odzemaat vreme :).
Kako i da e, uste utre kupuvam:
- pogolemo pakuvanje soda bikarbona
- bel alkoholen ocet
- 3% hidrogen
- maslo od cajno drvo (ove neznam dali ke uspeam da go najdam brzo)
- maslo od eukaliptus

Stom gi probam site "recepti" ke vi pisam kako sum zadovolna... (thumbup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Happy^_^ » 22 Jul 2013, 15:40

Winit, испроба нешто од ова? (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11038
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5830 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Debora » 22 Jul 2013, 15:50

Вчера ја чистев кујната со оцет. (smile) Не ми текна навреме, да пробам да додадам и сода бикарбона читав порано дека рерна се чисти со сода бикарбона и оцет. Се попрскува со сода, се посипува оцет и се остава да стои некое време, па се чисти. Замена за токсични хемикалии.
Рецептата на Винит е слична, ама малку побогата, јас имам есенцијално масло од еукалиптус, па би го вклучила и него.
Винит и мене баш ме интересира како се покажа средството? (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11038
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5830 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Debora » 22 Jul 2013, 16:11

Случајно сега го најдов ова

http://s16.postimg.org/y38jgmtd1/970820 ... 3031_n.jpg

Оцет, сода и лимон за чистење во купатило. (smile) http://broccolicupcake.com/blog/2012/03 ... -bathroom/

Одговори

Return to “Чистење”