Постпородилно крварење

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by majaatan » 29 May 2013, 11:58

закажав за утре во 12 ипол па ќе видиме

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by Ana » 29 May 2013, 12:53

najverojatno imas bakterija nekoja, znam imase edna koja mnogu mirisase ama ne mi teknuv kako se vika. se resava so vaginaleti

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by Peperutka » 02 Jun 2013, 20:48

Се породив со царски рез и крварењето ми траеше само 7 дена зашто сум мн. загрижена (confus)
Совет или искуство? (help)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3250
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1724 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by kit-kat » 02 Jun 2013, 22:40

Пеперутка мислам дека со спонтан помалку се крвари.Другарка ми и сестрами со царски крвареа 10дена
Ако ти е сомнително тркни на преглед (a2)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by bubace » 18 Jun 2013, 03:09

Јас крварев 40 дена. Ама беше слабо крварењето. После месец ипол од крварењево добив менструација и еве сега добивам редовно на 25 дена.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by teona » 02 Dec 2013, 19:32

Mamicki mi trase 3 nedeli pa mi sopre 6 dene sega naednas iskrvariv mnogu i pak prekina dali e toa normalno mnogu sum isplasena (ner) bev nalekar mi vika ne e toa normalno ali ete se desava ako dobies jaki bolki dojde . Dali nekoja od vas imala vakvo iskusto ?

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by teona » 04 Dec 2013, 17:57

Mamicki sega pa krvaram koga odam po golema nuzda bev nalekar i kazuvam na doktorkata mi vika pa normalno e sekoja zena e razlicna ama mene ne mi sto za normalno da krvaram samo koga odmam po golema nuzda premnogu sum uplasena. Kazete mi vase mislenje?

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by Ninushka » 04 Dec 2013, 18:23

Немам некое искуство во темава,освен што мајка ми работеше во Чаир и ми има кажано дека после породување може и до 40 дена да се крвари.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by teona » 14 Dec 2013, 13:39

mamicki ve molam za mislenje vo prethodnite postovi vi go pisam problemot se pocnav pak jako da krvaram crveno kako na pocetokot a na ginikolog imase sloboden termin duri sreda premnogu sum uplasena neznam dali da odam vo bolnica ili da cekam do sreda

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3250
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1724 пати

Re: Постпородилно крварење

Post by kit-kat » 14 Dec 2013, 14:11

Теона колку време помина од пороѓајот?
Некако ти се продолжи крварењето.Но не паничи до 6 недели нормално е да се крвари.
Ако поминале 2 месеци можно е да е нормална менструација.Јас после 2 и пол месеци од пороѓајот добив.Ако е толку страшно оди на дежурен лекар. (smile) Поздрав.

Одговори

Return to “После породувањето”