Исхрана во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by saska075 » 05 Jan 2014, 10:57

Риба 2 пати неделно- (cry1) Јас едвај јадам еднаш на 3 недели. Воопшто не јадам риба. Се надевам во Фемибион 2 што го користам внесувам колку-толку Омега3.
И јас банани јадам многу, 2-3 кг. за една недела ги смачкувам. Исто семиња воопшто не користам,манџи да 2-3 пати неделно обавезно. Зеленчук чат-пат еднаш дневно како салата јадам.
Лелеее испадна дека воопшто не се хранам здраво (sad1) Баш после Божиќ ќе испитам крвна слика да видам до кај сум со крвната слика.

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Zdenka15 » 03 Mar 2014, 20:06

Мами дали има нешто шо не треба да го јадиме во текот на бременоста или??? Додуша мене во Плодност ми рекоја се да јадам пошто не сум болна туку само бремена хехехехех

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 12 Mar 2014, 14:03

Претпоставувам дека и ти кажале се во умерени количини зошто од такво мислење на поедини доктори, понекогаш настануваат проблеми.

Aneri
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 04 Mar 2014, 21:10
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Aneri » 13 Mar 2014, 23:50

Не сум знаела ѕа циметот, пред две три недели ставив премногу во кафе, и одма почна да ми се врти.Природно зашто ми паднал шеќерот, ама ете и не сум смеела

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Emilija85 » 02 Jan 2020, 16:34

Не знам дали сум во вистинската тема но вака имам едно прашање, скоро ми открија миоми на Матката па почнав да користам мед со чувар куќа, како лек нешто, во меѓувреме сум останала бремена па ме интересира дали би смеела да продолжам со ова по една лажичка на сабајле ? Исто некое време веќе чувам воден кефир, не знам дали да продолжам да го пијам и него?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Debora » 06 Jan 2020, 21:51

Емилија не знам за чувар куќата, само сакам да ти кажам: честото за бременоста и со лесно да си ја износиш. (rad) (love5) (bu)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”