Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Bilence 123 » 01 Jul 2015, 13:16

Ние бевме на првпреглед кај ортопед и ни рече да ставаме широк повој или Фани гакички само за спиење. Еве две три вечери по ред и ставам. Ми рекоа да ги носи се до наредната контрола.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Lena_nela » 23 Jan 2016, 15:11

На првото дете му ставав широк повој некои 6-8 недели,а потоа дојде лето,многу беше топло и не му ставав,па фала богу се беше во ред.
Сега на малиов му ставам претежно дење и имам гаќички за широк повој , ги купив од Ск. од Локо Кроко

http://s2.postimg.org/4wjbeemdl/FB_IMG_ ... 892398.jpg

http://s10.postimg.org/m2v2dqjbt/FB_IMG ... 882322.jpg

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by SMESKO » 29 Jan 2016, 22:58

Јас на Д и ставав широк повој до 6 месеци,кога ве читам вас гледам дека никој толку долго не му ставате (confus) бевме на прв преглед на колкчиња на 3 мес и беше супер но требало до 6 мес да носи (tap)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by sweety » 30 Jan 2016, 21:19

Јас сакав да ја повивам ама ништо од болница така си беше само со памперс и шпикозни и така дома и си продолживме на почетокот сакаше да и ги умотам раците така со ќебенцето може првиот месец сега нема шанси ,досега два пати правевме контрола на кукчиња и фала Богу се е во ред.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”