Вруќици кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by Filigran » 27 Oct 2014, 10:36

И на моето му се појавија вакви акни, ама на вратчлето под косата , отстрана и малку на едното обравче. Забележав дека се појавија откако почна да се поти во главчето. Јас по куси ракави, тој легнат на рака и се поти. Почнав да ставам крпа, да нема допир на кожа со кожа бидејќи се поти. А и не го облекувам многу, само боди, ѕиври и комплетче. Греемме со дрва па може да стане непријатно топло.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by maried » 27 Oct 2014, 11:35

Filigran, ќе си купиш термометар и ќе ја регфлираш температурата. Нечини да го претоплиш бебето, затоа што покасно ќе биде ептен нежен. Одржувај максимум 23 кога седите, 25 за бањање и 21 за спиење ;-)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by Filigran » 27 Oct 2014, 11:41

Имам термометар, и температурата ја регулирам. Тој кога лежи а не е во допир со мене не се поти, само кога е допрен на мене кај вратот или на рака. Сега и јас не носам веќе блузи на кратки ракави, и подобро е.
Сепак фала!

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”