Аспирин 100

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Аспирин 100

Post by Happy^_^ » 03 Mar 2014, 22:43

Во последно време се почесто го даваат аспиринот.
Ја отворив оваа тема бидејќи прочитав дека некоја од девојките го пие навечер. Јас го пијам нсабајле дали има правило?
Мене ми го дадоа за циркулација во матката, ваше искуство?

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Аспирин 100

Post by snegulka83 » 03 Mar 2014, 22:55

Аспиринот се пие наутро на гладно. Мене така ми препорача фармацевтот.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Аспирин 100

Post by Happy^_^ » 03 Mar 2014, 22:58

Фала мила, и јас така знам па викам да си прашам :)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Аспирин 100

Post by Bela » 04 Mar 2014, 00:17

Мене фармацевтот ми рече да ги пијам навечер пред спиење. (confus)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Аспирин 100

Post by hrizantema » 04 Mar 2014, 08:49

Е убава тема и јас се мислев кога се пие и го пијам наутро на гладно со една чаша вода,така пишува и во упатството.Инаку и свекор ми пие за циркулација и него интернистот му рекол дека се пијат насабајле на гладно

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Аспирин 100

Post by Lejla7 » 04 Mar 2014, 10:24

И јас го пијам насабајле на гладно, прочитав во упатството, никој не ми кажа како

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Аспирин 100

Post by Bela » 04 Mar 2014, 10:29

Сега баш го читав упатството, и нигде не пишува кога треба да се зема, пишува само дека се голтаат цели со голема количина вода, најдобро пред јадење (confus) . Јас кога ги земав за време на ин-витрото Таше ми рече на сабајле пред јадење, додека сега заборавив да го прашам Лазарески, а и тој не ми кажа како што мислам дека ако е толку битно ќе ми напоменеше, затоа јас ја прашам аптекарката и таа ми вика најдобро делуваат пред спиење (confus) .

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Аспирин 100

Post by Happy^_^ » 04 Mar 2014, 10:32

Извини Бела ако направив забуна јас кај тебе (a2)
Можеби е исто дали навечер или насабајле (smile) Ако можеш прашај го докторот да си бидеш сигурна (smile)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Аспирин 100

Post by Bela » 04 Mar 2014, 10:34

Е заборавив и ова во упатството пишува за време на првиот и вториот триместар од бременоста лековите што содржат ацетилсалицилна киселина не треба да се употребуваат (confus) (confus) , освен ако не биле препорачани од доктор и само ако е тоа јасно потребно (confus) (confus) .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Аспирин 100

Post by Lejla7 » 04 Mar 2014, 10:35

Знам, ама кај мене е препорачано, пиев и по трансфер. Премногу спонтани абортуси

Одговори

Return to “Медикаменти”