Положба на пилето во памперс

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Положба на пилето во памперс

Post by Filigran » 27 Oct 2014, 10:44

Незнаев како да ја крстам темева (rolll) (rolll) (rolll)
Станува збор за тоа како го местите курето во памперсот. Дали нагоре или оставате како што е? Моите ми рекоа нагоре, почнав така ама памперсите прокиснуваат, пошто мочка нагоре. А и на нет гледав надолу го местеа токму заради оваа причина, ама си реков ај да ја послушам мајка ми. Неколку пати ми прокисна и не го местам така. И ова е една од оние работи што ја има само кај нас. Какво е вашето искуство , вие што имате машки деца??? (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Положба на пилето во памперс

Post by Neda_Jovan » 27 Oct 2014, 11:51

Alal da ti e za imeto na temava (laugh1)
Filigran i jas probav na pocetok da mu go krevam kureto nagore t.e poveke bese za jajcinjata...no inercijata si go pravi svoeto - nemozes da mu go namestis i posle da go fiksiras bidejki pampersot sekogas ima mesto i baska mora i da "dise' mestoto..taka da ne go mestev posle nikako - kako ke si se namesti taka i ok e. Jajcinata se spusteni i od lekar ni e potvrdeno deke e ok.
A za prokisnuvanjeto na pampersot kaj polovinata posto mockaat nagore - nas dobra rabota ni zavrsija bekutan pampersite bidejki se so povisoka polovina od dr pampersi pa ne protekuvase od nikade.
Za razlika od drugarkive i kumasinkata koi imaat zenski - ic ne be zaedovolni od niv bidejki pak imaat posiroki delovi kaj butcinata i zenskite mockaat neli kako od podolnite delovi na strana bega mockata i im protekuvaa...ama za maskite bebinja top se.
Se nadevam pomognav

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Положба на пилето во памперс

Post by imambebe » 27 Oct 2014, 15:54

Ме изнасмеа (laugh1) (laugh1) (laugh1) , за името на темава, јас му го местам нагоре, ама му се спушта само. Порано му прокиснуваше, а сега веќе не.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Положба на пилето во памперс

Post by ripcence » 30 Oct 2014, 01:29

(laugh1) Мајка со две пилиња (laugh1)
Јас му го местам нагоре, по препорака од педијатар заради хигиенски причини, кога кака (а сега се со течна столица) може а немора да се наполни пилето со измет ако е надоле, а неможеме да им ги отвориме убаво за потоа да ги исчистиме.
За пелените и мојов беше доста често мокар обично ноќе, сега сме со Дајперс-презадоволна.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”