Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bojana
Нов член
Нов член
Мислења: 63
Придружен: 25 Jul 2016, 18:49
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Bojana » 21 Feb 2017, 16:04

Што значи низок тестостерон?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 24 Feb 2017, 08:00

Бојана искрено незнам, дали ги носеше резултатите кај матичен да ги види,

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by borjana » 14 Mar 2017, 13:56

Денес ги земав резултатите

3 ден од циклус

FSH --5.1 (1.98-11.6)
LH --7.0 (1.98-11.6)
PROLACTIN --28.5 (3.2-24) ????
ESTRADIOL --44.7 (26.5-161)
TESTOSTERON --1.6 (0.19-2.67)
ANDROSTENDION --3.5 (0.7-3.5) ????
INSULIN --2 (6-27) ????
CORTISOL --430(126-625)
TSH --2.16(0.46-4.6)
T4--16.3 (11.5-22.7)
T3--2.14 (1.3-3.1)
DHEA --195 (< 315)

Мислам дека го најдов проблемот за пролактинот ке добијам терабија, за андрогените незнам.... но инсулинит сите го игнорираат а е премногу низок ??? Некој со искуство и со проблем со овие хормони дали лесно се средуваат и дали се проблем за забременување или јас си правам филмови фала ви женски многу

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 15 Mar 2017, 12:24

Борјана шролалтинот влијае на овулација ја спречува а велат дека брзо се средува со терапија мислам со Бромергон беше,ќе ти ја одреди докторката, а за инсулин искрено незнам.

soncence23
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 09 Oct 2017, 19:45
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by soncence23 » 12 Feb 2018, 17:40

nekoj da mi gi kaze dali mi se ok rezultaive, gi pravev na tret den od ciklus:
TSH - 1.34 normal 0.400-4.00
FSH 5.50 fol.2. 2-3den 3.00-14.4
LH 3.47 1.10-11.6
Estradiol 44.7 fol.fa 2-3den 20.0-84.0
Prolactin 9.89 fol.faa. 2-3den 4.50-33.0

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Debora » 13 Feb 2018, 21:19

Мене ми стојат добри резултатите. Што кажува др? (smile)

soncence23
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 09 Oct 2017, 19:45
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by soncence23 » 14 Feb 2018, 19:33

Vo red bile, da se trudime poveke :)

Lili2
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 Oct 2017, 16:19
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на хормоните

Post by Lili2 » 20 Jun 2018, 21:30

Женички можете ли да ми пишете мислење. Ова се моите резултати. (unsure)
image/x1x78a4x7/]https://s33.postimg.cc/x1x78a4x7/receiv ... 92-2-1.jpg[/url]

image/fbvin8jmj/]https://s33.postimg.cc/fbvin8jmj/receiv ... 25-4-1.jpg[/url]

image/6tm2iw5e3/]https://s33.postimg.cc/6tm2iw5e3/receiv ... 0291-1.jpg[/url]

MajaK
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 21 Jan 2020, 15:08

Re: Испитување на хормоните

Post by MajaK » 21 Jan 2020, 15:29

Девојки ми треба помош а толкување на резултати од поискусни, место не ме држи додека не отидам на доктор. Впрочем и незнам кога да отидам, во соба 29 на клиника (асистирана репродукција и неплодност) ми рекоа дојди во среда или петок со рез. ама гледам на мој термин дека е фул со закажани термини, ако излезам од работа може да си чекам до 2 и да не завршам работа.

Моите рез се следни (правени на 3 ден од добивање циклус)
FHS 8.7 (1.98-11.6)
LH 3.7 (1.98-11)
PROLACTIN 18.2 (3.2-24.3)
ESTRADIOL 106 (26.5-161)
PROGESTERON 0.58 (0.12-1.69)
TESTOSTERON 0.97 (0.19-2.67)
DHEA-S 2.1 (0.8-3.9)
ANDROSTENDION 6.9 (0.7-3.5) ????
INSULIN <2 (6-27)
TST 0.71 (0.46-4.6)
fT4 15.8 (11.5-22.7)
Glukoza 5.0 (3.89-5.5)

peperutka30
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Dec 2019, 11:19

Re: Испитување на хормоните

Post by peperutka30 » 28 Jan 2020, 13:20

јас можам да ти помогнам но сепак резултатите треба да ги види и ендокринолог.
сооднос LH и FSH треба да е 1:1, доколку не е (што е случај и кај тебе) веројатно се работи за полицистични јајници. ТSH треба да е од 1 до 2 за полесно забременување.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”