Вродена срцева маана кај бебе

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Emilija85
Член
Член
Мислења: 195
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 62 пати
Им се допаднал: 71 пати

Вродена срцева маана кај бебе

Post by Emilija85 » 29 Aug 2017, 16:35

Имам внука од два месеци и утврдиле отвор на срце и ќе мора да се оперира да се изврши некој зафат за да се затвори. Дали има некој искуство со детска кардиохирургија. На клиника доаѓа др од Србија. А во Филип Втори др Иван Милев врши вакви операции. Многу одат во Бугарија или Србија, но мислам повеќе пред да почнат со вакви операции кај нас. Сега уште го чекаат др од Србија да видат што ќе предложи, па ќе бараат и други мислења. Ако има некој совет или искуство на оваа тема?

Emilija85
Член
Член
Мислења: 195
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 62 пати
Им се допаднал: 71 пати

Re: Вродена срцева маана кај бебе

Post by Emilija85 » 30 Aug 2017, 14:10

Не знам зошто никој не зборува на оваа тема, а не се малку деца кои се соочиле со овој проблем.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Вродена срцева маана кај бебе

Post by kit-kat » 03 Sep 2017, 07:52

Најпрво жал ми е за малечкото и се надевам на брзо средување.
Немам искуство со оваа работа, но знам блиска моја пријателка- скоро дипломирана докторка волонтираше со д-р Владимир Чадиковски детски хирург. Тоа беше некој проект и работеа со странски тим во Скопје.
Знам дека направија огромен број успешни операции на деца со срцева маана.
Д-р бил доста посветен на својата работа. Сега дали е на клиника или Систина не знам.
Ова како насока. Посакувам успешен исход и набрзо да пишеш како е.
Поздрав (big-hug)

Член на форум
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 09 Oct 2017, 01:16

Re: Вродена срцева маана кај бебе

Post by Член на форум » 09 Oct 2017, 01:22

Тоа се операции кои рутински се изведуваат на Клиниката за детска хирургија. Секоја последна недела во месецот.

Медика
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 31 Oct 2017, 21:09
Им се допаднал: 1 time

Re: Вродена срцева маана кај бебе

Post by Медика » 31 Oct 2017, 22:55

Какви рутински операции?
Какви успешни операции?
Убаво забележавте.Никој не сака да зборува за овој проект.
Операциите кај нас се во голем дел неуспешни!
Одете под хитно во Софија која е број еден на Балканот за лекување на деца со вродени срцеви маани!
И подалеку од Чадиковски доколку не сакате да ви ја украде среќата како што ни направи на нас!
Тој е само еден обичен демагог!
Не губете време оти оно работи против вас!

Член на форум
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 09 Oct 2017, 01:16

Re: Вродена срцева маана кај бебе

Post by Член на форум » 12 Nov 2017, 17:54

Треба малку подобро да се информирате пред пишувате вакви работи.
Конкретно ние бевме оперирани на Детска клиника и се си помина ок.
За 7 дена бевме дома.
Неделата се оперираа 5 деца и сите поминаа ок.
Поздрав!

Одговори

Return to “Здравје кај деца”