Ве молам за совет прва бременост

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Kristina Jovanovska
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 03 Dec 2017, 16:17
Им се допаднал: 1 time

Ве молам за совет прва бременост

Post by Kristina Jovanovska » 03 Dec 2017, 18:56

Драги членки навистина незнам дали мојава тема е за овде но секој совет ми е добредојден :) Значи вака имајќи желба за бебе со партнерот имавме односи на 4ти Ноември и ја имавме таа среќа нашиот обид да биде успешен од прва 😆😆😆 Правев два теста и двата беа позитивни а и не добив овој месец 😊😊 Меѓутоа проблемот кај нас е тоа што ние сме во друга држава поради работа и мораме да бидеме тука се до 24ти Декември 😓😓 Досега не сме биле на лекар зашто и тешко ни иде пронаоѓањето на гинеколог...Моментално пијам само фолна киселина и би ве замолила за совет дали треба да пијам уште нешто и она најбитно што сакав да ве прашам е дали да почекаме да се вратиме во МК за да одиме на гинеколог или да најдеме овде гинеколог со надеж дека ќе се разбереме ??? Ви благодарам однапред

Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Теа22 » 04 Dec 2017, 16:58

фемибион 1 пиј фолна киселина и кажи ми која недела си бидејки е потребно да правиш и брисеви и контрола да правиш во 7 недела за да се види дали има срцева акција

Kristina Jovanovska
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 03 Dec 2017, 16:17
Им се допаднал: 1 time

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Kristina Jovanovska » 04 Dec 2017, 23:21

6та недела сум денес бев тука на лекар сестрата ми вика као штом не крвариш нема потреба да те гледа доктор као кога ќе си се вратите тогаш во твојата земја иди си на лекар 😓😓

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11026
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5810 пати
Им се допаднал: 3555 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Debora » 05 Dec 2017, 07:40

Кристина добро ти рекла сестрата немаш никакви индикации дека нешто не е во ред. Не се замарај со непотребни грижи и уживај си во бременоста. Веќе си пиеш фолна, уште малку ќе се вратите. (smile)

Kristina Jovanovska
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 03 Dec 2017, 16:17
Им се допаднал: 1 time

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Kristina Jovanovska » 05 Dec 2017, 10:32

Ти благодарам за советот ама сепак мислев дека е подобро барем на ехо да ме видеше само али се тешам дека уште малку и сме дома па тогаш ќе си напраиме се што е потребно и се надевам дека се ќе биде во ред 😊

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Daskalche » 05 Jun 2018, 19:26

Здраво Форумки, еве и јас да се убацам во пост.
Вака, јас еднаш имав абортус, т.е. празен плод и морав на киретажа. По ова, еве поминаа 7 месеци и требаше да добијам на 1 мај, но видов дека касни зедов тест и е позитивен bfp уште не сум пошла на лекар, според мене сум 4та недела, сакам во 8 на да одам мислам дека тогаш ќе знам на што сум. Уште имам трауми од првиот пат и дури страв ми е да појдам на лекар да не ми каже лоши вести :'( иначе од симптоми имам: отечени гради, ме болат дури тешки се, понекогаш имам огромни главоболки, понекогаш грбот ме боли доле , и за мочкање имам нагон ама не мн силен, исто и бел исцедок и нон стоп само зевам :) Но, не ме сече стомак пример, не ми се гади, нормално ли е тоа?

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Daskalche » 05 Jun 2018, 19:30

А да исто сакав да ве прашам, на свадба сум на 15 јуни, сакав да се фарбам коса на 14 и да правам фризура на 15... Се фарбам плава.... Ќе смета ли нешто? Некои викаат смета, некои не.... Не знам што да правам, а мн блиска свадба е ...

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2253
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 943 пати
Им се допаднал: 1191 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by sweety » 06 Jun 2018, 10:13

@Daskalche неможеш одма сите симптоми да ги имаш,гадење не се јавува веднаш после 7 или 8 недела, немисли негативно се ќе биде во ред (big-hug) ,па за фарбање немам многу искуство некој се фарбат велат може само фарбате да не фати ,прашај си го фризерот ,мислам дека може од оние што без хидроеген, послаби што се(re) , ваљда не треснав дека немам појма од фарби . (laugh1)

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ве молам за совет прва бременост

Post by Daskalche » 23 Jun 2018, 10:52

Здраво форумки :) Бев на лекар пред некој ден и докторот ја потврди бременоста. Според него сум 6 недела и 2-3 дена. На екран видов мрдаше плодот, но не се слушна никакво отчукување , според докторот било рано и мн мало не можел да го регистрира. Исто на почетокот многу одев во вц, дури и навечер се будев за мокрење, осеќав многу мириси и немав никаков апетит. Сѐ јадам, а апетит нема. Со сила сѐ.
Но, еве последниве два три дена не осеќам веќе мириси , немам толку голема одбивност за храна.
Прашањата ми се следни: дали има простор за грижа што некои симптоми сега не ги чувствувам?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”