Спиењето во последните месеци од бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Simonka
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Nov 2019, 10:19
Им се допаднал: 2 пати

Спиењето во последните месеци од бременоста

Post by Simonka » 18 Nov 2019, 10:31

Zdravo na Site clenki na ovaa prekrasna grupa. Ja otvoram ovaa tema za spienjeto vo poslednite meseci. Kako vi e na vas mamicki ☺️ Na mene mi e nogu tesko. Bremena sum so vtoro detence i sum 8mi mesec. Nemozam da Se vrtam navecer od edna strana na druga, nogu ko teze meseto i se osekam kako da go pritiskam bebusceto, isto taka i Imam golemi bolki vo kolkovite. Dali I kaj vas e taka??

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Спиењето во последните месеци од бременоста

Post by Sashka » 18 Nov 2019, 15:27

Здраво Симонка (smile)
Не сум трудница, ама од претходните бремености многу добро ги помнам болките во колковите ноќе и невозможноста да си фатам убава позиција за спиење (re) . Нормална работа е, мачно е ама се издржува (a2) . Јас си сфатив дека тоа е ми е како припрема за ноќите што следат кога нема бебуш да ме остава да спијам (rolll) . Малку за олеснување користев уште 1 или 2 перници, една меѓу нозе обавезно за странично спиење, има и некои специјални ама не ми се купуваше за некој месец, па после да мислам кај да ја кренам (shaking) .

Simonka
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Nov 2019, 10:19
Им се допаднал: 2 пати

Re: Спиењето во последните месеци од бременоста

Post by Simonka » 18 Nov 2019, 22:03

Zdravo Saska ☺️
Jas so prvoto detence ne osetiv deka sum bremena nemav nikakvi problemi, duri ni so spienjeto si spev ko jagne do posledniot den 😊sega mi e golem Problem ni pernici ne mi pomagaat, moze li da mi kazes kako Se vrtese ti vo bremenostite. Mnogu kazuvaat deka treba da stanes da Se svrtes I pak da legnes za da ne Se zavrtelo bebeto obratno, iskreno malku me isplasija, a i mene toa mi e nogu bolno me bole mnogu dole na stomakot koga Se vrtam 😏. Jas so prvoto si go fakav stomakot i go vrtev istovremeno 😁

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Спиењето во последните месеци од бременоста

Post by Sashka » 20 Nov 2019, 17:51

Најнормално си се вртрв со потешкотии се разбира, ама таман работа на секое вртење да станував, повеќе на нози ќе бев (rolll) . Како ти е тебе најпријаѕно така ќе си се вритиш и местиш, твоето тело ќе ти каже како му одговара (thumbup)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”