10 Работи заради кои бебињата ни се толку неодоливи

бебе

Се во врска со нив е толку заводливо и неодоливо, од малите прстиња со толку совршените ноктиња, па се до бебешкиот мирис и уште безброј нивни особини. Да издвоиме само неколку, иако е претешко:

Десет годишно девојче ја породило мајка си - исповед на гордата мајка

мајката и децата

Малата Trinity Culley помогнала да се роди нејзината сестричка, а го употребила тоа што го имала научено од тајно гледање на документарецот One Born Every Minute - противно на желбите на нејзините родители, кои сметале дека таму има сцени кои не треба да ги гледа.

Бомбици од моркови

Од: Твое Бебе on Четврток, 16/04/2015 - 23:57

Еве еден интересен начин како да ги научите децата дека и зеленчуците можат да бидат превкусни. А бомбиците се прават толку лесно што и тие самите можат да ви помогнат во нивното правење.

Рибиното масло има огромна важност за развој на мозокот

бебе во стомакото на мајката

Рибиното масло е витално за правилен развој на мозокот на бебињата во стомакот на мајката и после раѓањето. Недостатокот на масните киселини кои се наоѓаат во рибите и некои други храни го ограничуваат растот на мозокот за време на феталниот развој и раниот развој на бебињата

'Безбедни' дози на Бисфенол А влијаат врз плодноста на три генерации

Бисфенол во амбалажа

Бисфенол А (BPA) во мали дози кои се сметаат дека се безбедни за луѓето, предизвикал значителни репродуктивни проблеми кај три генереации на глувци, вклучувајки намалување на плодноста, сексуалната зрелост и успех на бременостите.

Уникатната поврзаност помеѓу детето и мајката

Од: Твое Бебе on Четврток, 16/04/2015 - 12:49
мајка и дете

Во мал експеримент кој вклучил 6 мајки и нивните деца уште еднаш се покажала единствената поврзаност помеѓу децата и мајките. Она што започнало во стомакот на мајката, трае и понатаму во животот.

Бебе се спасило од абортус со клоцање

бебето спасено од абортус

Fay и Michael Murrish биле пресреќни кога дознале дека го очекуваат нивното трето бебе. Но, прегледот во 20-та недела открил ужасни вести, нивното неродено дете имало синдром на лево хипопластично срце и многу мали шанси дека ќе преживее.

Не знаела дека забременила и покрај земањето на контрацептиви, родила здрав син на подот во тоеалет

мајката и синот

Ники Кели (24) била на контрацептивни пилули и ниту на крај од паметот не помислила дека е бремена. Таа редовно добивала менструација и немала изразен стомак, ниту симптоми.

Полза од чиа семките во бременоста

Чиа семките имаат мал број на калории, но затоа се многу богати со хранливи состојки. Всушност, чиа семките се вонредно богати со антиоксиданти и многу лесно можат да се додадат во различни јадења (смуди, супи итн.) па со тоа е многу лесно да ги инкорпорирате во вашата исхрана.

Причини за да му читате на вашето бебе

читање на бебе

Читањето отвора сосема нов свет не само за возрасните, туку и за децата. Но, бебињата исто така имаат полза од читањето. Има доста студии, кои ги потврдуваат оргомните oдобродетели од читањето на бебињата.

Pages