Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Debora » 22 Sep 2009, 17:59

Се прпорачува да се почне со испитувања за можна неплодност, ако после 1 година, редовни, незаштитени сексуални односи не дошло до бременост.
Кога започнавте Вие со испитувањата?

Еве ги набројани испитувањата што се прават во случај на неплодност:
Кај жената испитувањата се покомплексни и покомплицирани. Затоа секогаш прво се прави спермограм кај мажот, за да се исклучи како причина машката неплодност. На тој начин жениата може се поштеди од мноштво непотребни неугодности.

Испитувања кај жената се:
* Гинеколошки и ултразвучен преглед. Се утврдува градбата на репродуктивните органи. Исто така со помош на ултразвук може да се следи дали има овулација.
* ПАП тест. Покажува дали има промени на грлото на матката.
* Микробиолошки брисеви. Се утврдува дали има некоја инфекција на гениталниот тракт.
* Испитување на хормоните преку крвта. Се испитуваат хомоните на 3-от, 13-от и 21-от ден од циклусот. Преку резултатите од ова испитување може да се види дали имало овулација и дали причината за неплодноста е од хормонална природа.
* ХСГ или хистеро-салпинго-графија. Кај ова испитување со посебен катетар се вбризгува контрастен раствор преку грлото на матката во јајцеводите на жената и се прави рентгенска снимка. Доколку јајцеводите се проодни, контрастот ќе се разлее во малата карлица. Ако јајцеводите се блокирани, течноста нема да може да помине низ нив. Оваа метода може да има и терапевтско дејство. Доколку се работи за мало затнување, понекогаш со вбризгувањето на растворот можно е да се отстрани пречката. Сепак како метода понекогаш дава непрецизни или погрешни резлтати.
* Лапароскопија. Преку мал рез се воведуваат микрохируршки инструменсти во утробата на жената и со помош на мала камера на екран може визуелно да се утврди состојбата на органите. Ова е 100% сигурна дијагностичка метода. Доколку има потреба, при истата операција може да се направи и интервенција.
* Имунолошки испитувања.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата?

Post by Debora » 22 Sep 2009, 18:03

Еве јас ќе одговорам прва. Јас започнав со испитувања после една и пол година брак. И досега се беше во ред со сите испитувања.
Само што би рекла мојата докторка: а резултат нема.

ceki
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 10 Nov 2009, 12:55

Re: Кога треба да се почне со испитувањата?

Post by ceki » 10 Nov 2009, 18:19

kaj mene pak drug slucaj e.
jas za zal sosema slucajno doznav deka ne mozam nikogas da imam deca.Otidov na lekar za sosem treta rabota,ama tamu se me ispitaa od glava do peti.
I samo so edna proverka na krvta mi kazaa deka imam tarnerov sindrom i deka nema da mozam da imam deca,toa go doznav na 15 godini.
Bev celosno skrsena za zal,taka do sega imav vreme da go prifatam toj fakt,isto taka imam i vreme da se boram protiv toj fakt.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата?

Post by Debora » 10 Nov 2009, 21:23

Цеки многу ми е жал, а се радувам за твојата храброст и сила да се бориш. Си поминала многу тешкотии, ама не те скршиле, те направиле посилна.
Борбата продолжува, дај Боже исходот да биде со бебенце.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Кога да се почне со испитувања

Post by Ana » 17 Oct 2010, 13:17

e za ova i jas se mislam. navistina ne znam dali ima potreba da odime na ispituvanje so ogled na toa deka imav edna, kakva takva bremenost. dr mi vika deka stom ednas sme uspeale deka ne postoi precka i deka pak ke bide. negoviot sovet e samo da se opustam psihicki

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Peperutka » 08 Apr 2011, 09:59

Ние со испитувања почнавме веднаш уште кога се веривме.Всушност,отидовме на гинеколог бидејќи ми доцнеше циклусот а 100% бевме сигурни дека сум бремена па се испостави дека не сум (unsure) Гин.ни даде упати прво за хормони па за други работи,па лекарства и така работава се одолговлечи,еве веќе 3-та година (unsure)

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Vera » 15 May 2012, 22:31

da se nadovrzam na temata znaci jas imam samo opsti ispituvanaja napraveno:ginekoloski pregledi ,nekolko pap testovi i mikrobiloski brisovi.prvite rezultati od brisovite ne bea bas dobri imase,infekcii i bakterii a gradbata na reproduktivnite organi bese normalna samo mi rekoa deka imam policisticni jajnici so vodeni mali cisti koi sami prskat za niv ne mi dadoa nisto da pijam ,a za infekciite i bakterite piev edno cudo lekovi i fala bogu se iscistija sega gi nemase..pap testot sekogas mi e normalen ne pokazuva nisto...koi se slednite ispituvanja?..da kazam deka verenikot (maz mi)jas si go vikam nema napraveno ispituvanaja za nego

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Vera » 15 May 2012, 23:08

zaboravi da napisam deka poslednite mikrobioloski i pap test gi pravev vo noemvri 2011bea uredni i gi pravev ovde kaj sto ziveam ne vo mk...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Debora » 15 May 2012, 23:13

Е како сега да те викам Разочарана??? Не ми оди некако. (tongue) А да си смислиш некој друг ник а??? (thumbsup)
Овака, спермограмот е обавезен за да се види да не е таму проблемот, па за џабе да се малтретираш ти со испитувања, ама бидејки веќе си имала бременост веројатно дека не е таму. Во секој случај мислам дека треба да се направи.
Кај тебе треба на ехо да видат дали имаш овулација и следно би било испитување на хормони.
Постои можност и инфекциите да направиле запушување на јајцеводите, а тоа се испитува со ХСГ- рентгенско снимање на јајцеводите - имаме посебна тема и за тоа.
Тоа се основните испитувања на неплодност покрај брисовите, кои ги имаш направено.
Ова барем е стандарден протокол за испитувања кај нас, не знам како е таму каде што живееш.

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Vera » 15 May 2012, 23:34

debora zracis so pozitivna energija blagodaram!moze i ne bese najsoodveten nikot no taka se cuvstvuvav vo momentot koga se zacleniv....Spermogramot e i te kako vazen da se napravi ama mm ne saka barem za sega,i toa e mozno da dojde do zapusuvanje na kanalite,ama sum citala deka ako ne se otkrijat na vreme infekciite i gi ima podolgo vreme vo organizmot togas nastanuva.Ginekologat taka mi rece deka ima nesto ama uste e malecko,koe neli ne traese dolgo..e sega jas si mislam dali e mozno da doaga do zacnuvanje a da ne moze da se zadrzi plodot vo matkata,neznam zosto ama mislam deka toa mi se slucuva...e sega kolko sto se razbiram kazuvat deka i stresot i nervozite se dobra pricina z da nema bremenost,dali e mozno?a jas imav dobro stresni peridi izmintava godina....

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”