Како го преживувате денот на очекуваната менструација

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Како го преживувате денот на очекуваната менструација

Post by Debora » 01 Jul 2012, 10:17

Еве ни темата што ја предложи Мики, што правиме додека го чекаме денот за да не ни дојде. Особено оние најлошите 2 недели од овулација/инсеминација/ин витро па до денот за тест.
Ајде пишувајте. (rad) (rad) (rad)
Last edited by kit-kat on 26 Jul 2013, 20:52, edited 1 time in total.
Reason: спојување на теми

Srcence
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 30 Jun 2012, 09:09
Му се допанале: 46 пати
Им се допаднал: 54 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by Srcence » 01 Jul 2012, 11:13

Se nervirame, mislime, edvaj cekame da dojde denot koga nema da ni dojde, si zamisluvame najrazlicni sipmtomi koi nedaj boze da bidat lazni simptomi sekoj mesec se toa pa toa, sekoj mesec nova nadez, daj boze ovoj mesec konecno bfp i uredni bremenosti so zdravi i zivi (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) kaj site ocekuvalki daj boze site da dance dance dance ovoj mesec

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by ani4ka » 02 Jul 2012, 12:36

za otrgnuvanje na mislite vo vreme na cekuvanje na nedobivanje mene najmnogu mi pomaga koga ke izlezam od doma bilo na pesacenje bilo so drugarki na kafe togas niz muabet mozam da se zaboravam i voopsto da ne pomislam na simptomi i nz sto bilo drugo povrzano so temata ali stom se vratam doma se edno i isto..

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by Miki » 03 Jul 2012, 10:56

Еве и јас да се јавам, дури сега ја видов темава...

Дефинитивно, во тие 2 недели највеќе ми смета интернетот. Кога немам интернет не можам да сурфам, барам информации, читам за симптоми, да ве малтретирам вас со секоја можна промена и прашање и да проверувам на 1 минута дали некој нешто ми одговорил. Е ама зашто сум со интернет 24x7, тоа е малце тешко, па најдобро е да се избега некаде.
А и дружење, ама со луѓе кои немаат појма што се случува. зашто тогаш немаш прашања и муабети во врска со исчекувањето.
Ајде препорачајте некоја добра книга, ама што стварно може да одвлече внимание. Знам малце е стара, ама можам да ја препорачам трилогијата на Стиг Ларсон (Девојката со тетоважа на змеј, и другите две). Кој не ги читал, обавезно да ги набави. Кога ќе почнеш да читаш, не застануваш.
Сега читав една книга, ама ми бегаше паметот, не успеа да ме задржи.
Затоа сакам препорака за нешто добро.
За сега толку... ајде давајте предлози, што да се прави.... да се утепаат овие денови (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by Lejla7 » 03 Jul 2012, 14:45

Не знам колку ова ќе го прифатат сите, ама мене во овие две недели чекање најмногу ме опушташе возењето велосипед (со умерено темпо, нормално). Заборавав на се. Втора работа, шетање и одење на кафе со пријателки кои немаат поим што се случува, како што кажа Мики, така се избегнуваат разговори на таа тема. И предлогот со книгите е добар, и јас доста си читав, ама малку позашеќерени приказни кои не бараат мислење, само да си биде мозокот на пасење (rolll) (rolll) (rolll)
Друго не знам што да предложам. За комедии веќе спомнавме дека е пожелно и полезно да се гледаат и што повеќе и повеќе смеа
А шопинг? Ама нема толку пари за секој ден (rolll) (rolll) (rolll)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by konstantina 6 » 03 Jul 2012, 16:12

Malku sum opsednata so forumov, pa non-stop proveruvam dali ima nesto novo, inaku mene so sin mi cel den mi e ispolnet, tu nadvor, doma rucek kapenje v bazen, posle setanje..a nesto sto slusame non-stop t.e. sin mi e peackata (ner) Oceana-endless summer, glava mi pukna, i sega vo momentot ja slusam veruvale ili ne, mi se cini koga ke izleze bebeto ke vika ooooo jeeeheeee oooooo, go puknavme .... (rad)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by ani4ka » 03 Jul 2012, 16:29

Miki wrote: Ајде препорачајте некоја добра книга, ама што стварно може да одвлече внимание. Знам малце е стара, ама можам да ја препорачам трилогијата на Стиг Ларсон (Девојката со тетоважа на змеј, и другите две). Кој не ги читал, обавезно да ги набави. Кога ќе почнеш да читаш, не застануваш.
Сега читав една книга, ама ми бегаше паметот, не успеа да ме задржи.
Затоа сакам препорака за нешто добро.
За сега толку... ајде давајте предлози, што да се прави.... да се утепаат овие денови (smile)
e bas i jas sakav da ja preporacam trilogija milenium prethodnoto leto gi procitav site tri...navistina podobra kniga. vo zivotot ne sum sretnala nesto sto tolku ke mi go privlece vnimanieto ( vtorata e devojkata sto si igrase so ogan i tretata devojkata sto go urna osiloto )

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by Miki » 03 Jul 2012, 16:31

Lejla79 wrote: А шопинг? Ама нема толку пари за секој ден (rolll) (rolll) (rolll)
Јас во последно време, шопинг исклучиво во Систина, те инсиминација, по некоја инекција, хормончиња, па од време на време до лабораторија, те едно тестче, па друго тестче... и така...

Шала на страна, ако дознаете некој добар попуст, одма известете, може да се утепа и тука неколку саати (rolll)

zvezdicka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 03 Jul 2012, 14:51
Им се допаднал: 1 time

Re: Што правиме додека чекаме

Post by zvezdicka » 03 Jul 2012, 16:40

Ovoj pat cekanjeto e tesko pogotvo zasto ne odam na rabota imame nekoja pauza pa i samoto sednje doma ubiva (ner) edna dve knigi procitav no vremeto stoi se trudam da ne mislam edvaj cekam mm da se vrati od rab i da fatime pesasenje i pomalku mu ja mislam togas (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што правиме додека чекаме

Post by Lejla7 » 03 Jul 2012, 17:16

Сега немојте да ми се смеете, ама мислам дека и кога готвев овие две недели баш многу не мислев на исчекувањето, мене и тоа ме опушташе (smile) Така да ви препорачувам да се свртите кон својата КУЛИНАРСКА страна за време на двете фамозни недели (rolll)
Мики, па сега имаш попусти во Скопје колку сакаш, да не беа тоа шопинзите за инсеминации, инекции, хормони, испитувања и сл. ќе тркнев и јас до кај вас малку да се зарадувам самата себе (rolll)

Одговори

Return to “Забременување”