Прашања во врска со породување во државна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by Herra » 17 Feb 2013, 14:59

Човек кога ќе види пак и на државниве се плаќа, цццццц (cry1) Да фаќаш врски за да добиеш анестезија, која впрочем си ја плаќаш... Аман бе, кај го има ова на друго место? А да прашам уште нешто, доколку сакаш одреден доктор да те породува, кој ќе дојде и ако не му е смената тогаш, колку се плаќа? Некаде читав во некои постови било 400 евра кои му се плаќаат на докторот, ако добро се сеќавам. Има некој информации за ова?

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 16:43

Ako doktorot ti e vrska ne mu plakas sto ke doaga da te porodi ako ne e na smena. Se plaka za doktor ako ne ti e vrska. A site doktori imaat tarifa. Toa ne e tajna. Bratucetka na moja drugarka lani se porodi vo Cair i na doktorot mu plati 200 evra za da dojde da ja porodi.

ma4ee
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 28 Jan 2013, 17:15
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by ma4ee » 20 Jun 2013, 21:20

Сакам да прашам дали има некој што се пораѓал во новата болница во Охрид?

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by Emilija85 » 02 Oct 2013, 15:16

Ја отворив темата за да прашам, ама по вашите постови си го добив одговорот. Дека нели одев на овие приватните часови во ГАК и зборуваше анестизиолог за овие анестезииве и кажа дека ако сакаш, доаѓаш со болки си кажуваш дека сакаш епидурал и тоа е тоа., си добиваш (thumbsup) Дека летото немало доволно па за тоа не давале на сите што барале но сега имало, проблем би било само ако раѓаш ноќе кога има само дежурни анестезиолози кои може да не може да стасаат кај сите што им треба анестезија, но ако ти с е погоди да дојдеш одсабајле во нормална смена кога има повеќе од нив таму имаш добри шанси за да ја добиеш ако ја сакаш.
И сакав да прашам дали има некој без врски отидено побарано и добиено?
Јас бев сигурна дека не сакам епидурална, но по разговорот со анестизиологот излезе дека само мазохисти не би ја сакале (unsure) Јас уште не сум убедена во тоа, пари пак за неа ни не помислувам да давам, но ако навистина даваат туку така на било кој (smile) може поубаво да размислам.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by carina » 05 Oct 2013, 21:16

девојки сакав да ве прашам,сум слушнала дека во државна или чаир може да си одбереш доктор кој сакаш да те порага и да му платиш за тоа.е сега не знам како,дали легално си плакаш за да ти дојде или со пликот во рака да го ,,почастиш,, за услугата.за ова сум слушала одамна,не знам како е сега

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by Радост » 05 Oct 2013, 23:04

Carina од неофицијални извори и јас го имам слушнато истото, дека 100 евра е за анестизиолог доколу е потребна анестезија и дека го плаќаш доколку го бираш. Цената за избран доктор дека се движи од 100 евра нагоре ама никој не дава информација дали тие пари легално ги плаќаш и добиваш потврда дека ќе го добиеш докторот или парите ги даваш под рака и се молиш да не те зезнат во последен момент. Мислам дека од безбедносни причини и родилките не ги даваат овие информации, па останува се на ниво на шпекулација.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by carina » 12 Oct 2013, 12:06

radost ne znam zosto bi dala 100 eura za anesteziolog,koj ke bide na smena toj neka dad,tuku doktorot mi e biten.ima li nekoj sto platil,moze I po pp da mi pisete,da znam kolku e tarifata

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by anabejbi » 30 Oct 2013, 07:07

И мене ме интересира ова, како оди породувањето во ГАК, дали некој скоро се има породено и дали ако си без врски односот на докторите е коректен, и за епидуралот ме интересира доколку побараш дали без проблем го даваат. Искуства

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by imambebe » 30 Oct 2013, 11:34

Анабејби јас се породив на ГАК, без врски и бев изненадена од односот таму и на сестрите и на докторките, во позитивна смисла. Поминав убаво и пак би одела таму.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Прашања во врска со породување во државна болница

Post by Радост » 30 Oct 2013, 12:43

Имамбебе фала ти за охрабрувањето, ептен ни е потребно зошто ниту јас немам никакви врски. (a2) Анабејби може некој ќе пише со искуство ама јас од она што го имам слушано од многу трудници е дека епидурална не добиваш, освен ако докторот не ти е многу јака врска. Во ниеден друг случај не се стигнува до нејзе.

Одговори

Return to “Породување”