Абортус

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Абортус

Post by Marina » 31 May 2011, 12:02

sekoja cest na tie lekari sto ne gledaat kako lugje,ama povekjeto ne gledaat kako masa od koski i meso i zatoa nemaat socustvo.
sekogas mi e zal koga slusam za spontani abortusi,sigurno e uzasno koga znaes deka nikoj ne e kriv,tuku deka ti se slucila golema nesrekja,mozam da zamislam deka gnevot e mnogu golem.
a za abortusot kako opcija,sekogas sum bila za,i sega i pokraj toa sto sum bremena,ne bi mi teknalo da osuduvam nekoja zena sto se odlucila na takov cekor.situacii vo koi opravduvam-ako zenata e siluvana,ako e proistitutka i bolna od hiv/sida/hepatitis ili slicno,ako e zavisnik od droga,ako ednostavno ne saka deca. a ako nema dovolno podrshka od doma ili od partnerot ili ako nema dovolno sredstva-za toa se naogja resenie,ako se saka.kako i da e,mene mi se dopagja toa sto vo deneshno vreme zenata moze svesno da odlucuva.nemam abortirano,ama imam zemeno ednas day after pilula-znaci ako imalo nesto i toa bilo eden vid na abortus,i pokraj toa sto bilo samo eden den.ne znam kako bi reagirala nekoj den ako pak zabremenam i ako mislam deka e uste rano za vtoro dete,ne znam dali bi abortirala.ama kako sto kazav,ubavo e sto zenata ima izbor.toa e moe mislenje

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Абортус

Post by Petra » 02 Jun 2011, 16:50

Супер е текстот погоре.
Јас не ги осудувам жените кои направиле абортус од незнаење, меѓутоа не постои причина која го оправдува абортусот. Кога се зборува за абортусот како избор, траба да биде јасно дека станува збор да се направи избор убиство. Абортусот е убиство.
Без разлика дали жената е силувана, дали останала бремена кога не сакала и не е спремна, премногу млада, оставена од таткото и не е во ред татковцити да си ги оставаат децата и мајките незаштитени, бебе со неправилен развој и ред други причини...абортусот за мене е најужасната работа на светот. Бебе убиено од своите родители поради некоја бедна причина. Да нема повеќе.
Дај Боже да има вакви доктори како во текстот со здрава совест.
И јас неможам да ги разберам докторите кои знаат што е абортусот зашто ги собираат деловите на бебето, ги бројат дали се сите и така ладно викаат тоа е фетус. (hair) (hair) (hair) (cry)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Абортус

Post by marinela999 » 08 Nov 2011, 23:10

Леле девојќи колку ме растажи темава (cry1) се расплакав (sad1) , а дури немам ни сила да ги погледнам видеата,доволно ми е само што ја видов сликата од бебенцето изгорено (sad1) . Одма ме потсети на мојот доцен спонтан и на моето изгубено бебенце дека било дури поголемо од тоа. Од траума никогаш не сакам ни да размислувам како изгледало и колку било големо.... (sad1) (sad1) (sad1) ужаснооооо......

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Абортус

Post by milicka9283 » 06 Oct 2012, 22:17

ova sto go procitav e uzasno!ne mi se veruva nasekade mali racinja i nodzinja...se naeziv....jas ne opravduvam abortus ama ako nesto ne e vo red so plodot bi razmislila dali da go rodam...vo sekoj slucaj ima milion testiranja sega i odma ke vidat dali nesto ne e ok ili se e dobro pa fala mu na Gospod mislam deka nema potreba od toa da se abortiraat deca za koi se znae deka se celosno zdravi ama pa i da se rodi dete koe utre nema da moze da prodolzi samo vo zivotot ne e resenie...ne znam sto da iskomentiram samo Gospod na nikoj da ne mu dade takvo dete daj Boze site da se zdravi i srekni kako sto sme nie

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Абортус

Post by carina » 07 Oct 2012, 00:35

миличка кај најде на темава...немој ти ,ке не извадиш од памет сите.па рачиња,нодзиња...овде има жени со болни искуства.пред некој ден ги читав постовите што сум ви ги пишувала кога ми беше најтешко,пред едно месец ипол,и сега солзи ми течат додека го пишувам ова.последиците ги чувствувам сеуште,особено наутро и навечер,огромна болка,не се секавам дали досега постоело нешто посилно....грутка во градите,како олово,утробата ти се грчи.го изгубив бебето во касна бременост,само што ми беше уште потешко,јас решавав за тоа,јас бев на раскрсница и јас решив да ја прекинам бременоста.се уште ме копа и веројатно до крајот на животот ке се прашувам дали погрешив.многу ми велеа ,,не си го видела,полесно ти е,, .Да веројатно ми е полесно отколку да го родев,да го надоев,да го видев па да го изгубев,ама ова беше мојата планина, мојот врв,,. Па ми велеа ,,имаш едно,а да немаше ниедно,,. Десет да ги имав,исто ке ме болеше,мое е,јас го носев,мене ми мрдаше стомакот,,.А за начинот на кој се врши прекин на касна бременост да не зборувам,веројатно знаете,не знаете за ужасот,тоа го знае тој што го поминал.доста ми е пишување,ја видов темава,ми надојдоа емоции и ви ги пренесов.добра нок

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Абортус

Post by Lejla7 » 07 Oct 2012, 00:47

Карина, ти нема зошто да се обвинуваш мила. Твојата одлука колку и да беше тешка беше исправна. И немој никој да те уверува во спротивното. Секој сам си знае. А убаво е сите вака теоретски да кажеме ЗА или ПРОТИВ, но на своја кожа е нешто сосема поинаку.
Болката можеби нема никогаш да ја заборавиш, но со тек на времето ќе избледее. Божеееее, јас две години не можев да се соземам поради губење на една гестациска вреќичка, и знам колку боли кога ќе ти кажат дека тоа ништо не било, една обична точка, не си го ни видела ни гушнала, ни стомак не ми мрдал, а камоли пак твојата ситуација, можам да замислам колку ти било болно. Луѓето се обидуваат само да те утешат, а понекогаш и не знааат што да кажат, ете тоа е. Не обрнувај внимание и терај си натаму. Те гушкам (a2) (a2) (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Абортус

Post by Debora » 07 Oct 2012, 10:15

За жал тие рачиња и ноџиња не се теорија, тоа е суровата реалност на абортусот и тоа треба да го знае секоја жена што размислува за аботус, за да донесе своја информирана одлука.
Ниту 1% од абортираните бебиња не се болни, секој ден само во Македонија се абортираат стотици здрави бебиња, без ништо да им фали.
Имаме башка тема на која се разменуваа мислења за случаи кога нешто не е во ред со бременоста. Абортусот е една многу грда и тешка работа, ама не треба да се преќути вистината, тоа не е во ничија полза.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Абортус

Post by carina » 07 Oct 2012, 11:20

ne vidov tema vo koja se pisuva za iskustvata od abortus ili sto posle abortusot,mozebi zgresiv sto ne otvoriv nova tema,ama ovaa tema e abortus,premnogu opsto,znaci se okolu abortusot.ne gi procitav vcera pocetnite postovi,pa ne znaev deka se pisuvale mislenja dali ste za ili protiv abortusot.da, debora ne bese vo red bremenosta,no ne gledam pricina zosto sega bi pisuvala vo temite koga nesto ne e vo red so bremenost,jas ne sum bremena,imav abortus i toa go pisav.Uste samo ke pisam kratok komentar na eden post na Petra kade sto pisala deka dokolku deteto ne evo red majkata se resava za prekin za da si olesni sebesi-gresis,toa e mojata replika na tvoeto mislenje,kratko i jasno.tolku od mene na ovaa tema,se citkame na malku poveselite i poopustenite temi

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Абортус

Post by Debora » 07 Oct 2012, 12:01

Карина јас кога пишав дека има друга тема, воопшто не помислив да кажам дека треба да одиш да пишуваш таму. Извини, сум се изразила многу несмасно. Дури и мојот пост не беше насочен кон тебе лично.
Само сакав да кажам дека повеќе од 99% од абортусите се кај здрави бебиња.

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Абортус

Post by milicka9283 » 07 Oct 2012, 20:49

carina jas ne mislev na tebe ili ne nekoja druga licnost tuka site kazuvaat koj e protiv abortusot a koj ne...i debora ubavo pisa deka tuka samo se iskazuvaat mislenja i sekako deka posle slikata sto ja stavila petra ke ostavam komentar...ne sudam nikogo sekoj znae zasto go pravi toa ili go napravil..ja znam tvojata situacija i zal mi e za toa...jas pisav deka samo se nadevam deka ke prekinat abortusite na zdravite deca i deka Gospod na nikoj nema da mu dade da pomine niz toa da odlci dali da abortira nesto sto vo nego raste...rekov deka ne posakuvam takvo nesto na nikogo..stvarno ne znam zasto si se pronasla vo mojot post koga jas ne spomnav nikoj i nisto ne kazav konkretno

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”