Блага и торти

Moderator: Модератори

Одговори
malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Торта сладолед

Post by malenaD » 23 Jul 2011, 14:31

Vcera jas ja napraviv tortata(sladolet) i ispadna dosta ubava ne e nisto komplicirano svariv dva pudinga (cokoladen i vanila) otkako se oladija vo beliot staviv cokolada (seckana) a vo crniot kajsii(sec.) i vo kalapce pravoagolno(na prozirna folija) staviv biskviti eden red(natopeni vo mleko) pa beliot fil,pa pak biskviti i crniot fil ,biskviti i hopla i odozgora na hoplata malinki. Toa e mojot recept i e super.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Блага и торти

Post by Marina » 26 Jul 2011, 11:29

gi napraviv sisarkite/elkite vcera i iskocija super,nemav orevi staviv krckavi lesnici. i ne gi oblikuvav so cedalkata tuku samo so raka i pak iskocija kako elkicki,a i ne se napraviv lom (thumbup) majka mi mi kaza koga se pravele so cedalkata za limon poubavo bilo da se stavi prozirna folija od vnatresnata strana i taka polesno se vadat.kako i da e,receptot e lesen, a prevkusen,fala Anita (thumbsup)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Блага и торти

Post by Matea27 » 26 Jul 2011, 20:36

ништо....повелете и друг пат....само не претерувајте со благото.... (jmp) (jmp) (jmp) да не се здрабелите многуу па после да викате по мене...хахахаа
поздравчеее (joy) (joy) (joy)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Marina » 23 Oct 2011, 19:22

Нутела колач

малку Сол
• 100 грама Путер
• 400 грама Нутела крем
• 30 милилитри Млеко
• 200 грама Лешник
• 125 грама Блага павлака
• 6 Јајца/це
• 250 грама Чоколадо

Рерната вклучете ја на 175 степени. Тава намачкајте со путер .Одвојте ги белките од жолчките. Во голем сад изматете ги белките со малку сол. Во друг сад матете го путерот, додајте ја нутелата и матете заедно додека не добиете пенаста смеса. Додајте ги млекото, жолчките една по една, постојано матете и на крај додадете ги мелените лешници. Потоа убаво измешајте со лажица, полека додавајте го снегот од белките. Убаво изедначете ги состојките и истурете во подготвената тава. Печете 40 минути, или додека страните на колачот не почнат да се одвојуваат од тавата. Извадете од рерната, оставете неколку минути во тавата па префрлете на кујнска решетка да се олади. Лешниците испржете ги и исечкајте. Во соодветен сад ставете ја слатката павлака со млекото да зоврие. Тргнете го садот на страна и додајте го искршеното чоколадо па убаво изматете. Полијте го колачот, нафрлете ги лешници и оставете да се излади.

uste go nemam isprobano,pred nekoj den go najdov na net,zvuci vkusno (thumbsup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lady D » 24 Oct 2011, 22:46

Звучи превкусно Марина (thumbsup) (drool)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Блага и торти

Post by Milly » 27 Oct 2011, 15:39

Мачмало колачи
За пандишпан:
3 жолчки
300гр шеќер
1 чаша ипол зејтин
1 чаша ипол млака вода
400 гр (2 чаши) брашно
1-2 лажици какао
1 пециво
1 ванила

Се матат со лажица жолчките со шеќерот, се додаваат зејтинот, водата, брашното, какаото, пецивото и ванилата и се меша се додека не се соединат. Се става во правоаголна тава 28 (во неа искача висок пандишпанот за да се сечат како колачи) и се пече на 250 степени 15-20 минути.
Додека се пече се прави шербет со 200-300мл вода и 5-6 лажици шеќер и се остава да зоврие.
Откако ќе се испече пандишпанот се остава малку да се олади и се посипува со шербетот којшто исто така не треба да биде врел.

За шлаг:
Бел дел
3 белки
9-10 лажици шеќер се матат да се згусне како шлаг пена и со тоа се премачкува одозгора и малку се потпечува, значи не да пожолти туку само неколку минути.
Црн дел (глазура)
5 лажици шеќер и 7 лажици вода се оставаат да зовријат, се додава чоколадо за готвење и пола лажица маргарин, доколку е ретка глазурата се додава и какао. Се остава да се згусне и малку да се олади. После тоа се истура врз пандишпанот и се премачкува.

Се остава во фрижидер да отстои час-два и потоа се сече на коцки, за да излезат како колачи.

На здравје. (thumbsup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Блага и торти

Post by Happy_Mommy » 27 Dec 2011, 20:56

Zenskiii ajde koj go ima receptot za rafaelo bombici (smile) Sinoke koga iavme gosti ni donesoa cokolatca Ferrero Rocher i imase cela kolekcija, a megu niv i nesto slicni na rafaelo, gi oboavam!!! Aj ve molam napisete (laugh1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Блага и торти

Post by Marina » 28 Dec 2011, 00:40

Мајка ми го има сега и пишав да ми го прати,еднаш и помагав да ги прави,па дур помагав си ги изедов сите лешници што треба да се ставаат,ќе ме утепаше (laugh1) убаво ме потсети,и ја ќе ги направам,ќе пишам кога ќе ми врати мајка ми (a2)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Блага и торти

Post by carina » 11 Feb 2012, 09:17

eve eden recept so oblandi,inaku prevkusni se ,gi napraviv za nova godina,so doza na rezerva,zasto ne sum ljubitel na oblandi,ama mislam deka poubavi ne sum probala: 1 FIL-6 belki se matat so 150 gr seker vo prav,se dodava 100 gr meleni orevi(moze lesnici ili bademi),300 grmeleni biskviti i 150 gr topeno cokolado. 2 FIL-1 puter(250 gr) se mati so 150 gr seker vo prav,se dodavaat 6 zolcki i 3 kesicki vanilin seker. Se filuvaat oblandite naizmenicno-zolt fil,crn fil

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Блага и торти

Post by Bela » 12 Feb 2012, 18:20

СУТЛИЈАЧ:

1 литар млеко
1/2 вода
13 лажици шеќер
1 лажица масло
Сето тоа да зоврие
потоа се додаваат 3 филџани ориз, да се измеша убаво и се вари додека да се свари оризот.
На крај се додаваат 4 ванилин шеќер.
Напомена: Филџаните да се со средна големина, да не се од тие поголемите што сега најмногу ѓи користиме за турско кафе. И може да се извади од оган се додека има повеќе течност, но да се внимава оризот да е сварен, а течноста оризот ќе ја впие и од како ќе се тури во тањирчињата.

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”