Како со справувате со висока температура кај бебе?

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Температура кај бебињата

Post by Debora » 08 May 2010, 19:19

Bibusoh многу се радувам што сте подобро. (a2)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Visoka temperatura

Post by mosa » 18 Mar 2011, 13:16

moeto since koe ima 22 meseci vcera i zavcera imase silna temperarura cel den mu bese 38,a vo odredeni migovi dostigna i 38.8.Se obiduvav na site mozni nacini no nisto ne pomagase.Mu davav Paracitamul,a maticnata mi prepisa i Ospen bidejki mnogu mu bilo crveno grloto i Brufen koj e pojak sirup ,a sekoristi za poivisoka temperatura,no zamislete ni toa ne pomagase. Go odnesov i na dezuren.I tamu mi rekoa isto,a deka se bilo predizvikano od infekcija na grloto.Na kraj mu staviv cepce dijazepam vo gazeto od 2 mg go premackav o vinski ocet i mu dadov Bruven za duri sabajle da ja simne temperarurata.Kazete mi sto pravite vie vo vakvi situacii?Jas bev preplasena nemav pojma sto moze da bide sloedno dali temperaturata ke stigne do 40.Fala mu na boga deneska e ok,se e dobro.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by mihaela » 10 May 2011, 15:55

Досега не сме имале многу такви ситуации,но сепак тогаш кога сме ги имале сируп далерон или ефералган и облоги од растворена ракија со малку вода или киселина.Искрено многу се плашам од висока температура и затоа штом забележам температура од 37.7 или 37.8,ако по половина саат после разладувањето не е симната обавезно му давам сируп,не чекам да се покачи повеќе од 38.Некогаш се случува еден ден да е таков со температура меѓу 37.8 и 38 и после другиот ден да е се ок.Штом е така,не барам лекар,но ако и наредниот ден е со покачена температура,обавезно кај лекар.

mamana2
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 28 Oct 2011, 22:42

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by mamana2 » 30 Oct 2011, 14:06

pomaliot mi e 4god i koga ima temperatura se zaborava 40 strasno e pred izvesen period koga bese bolen so visoka temp pocna da dobiva grcevi strasno nesto i sega koga ke pomine 38,5 mu davam dizepam od 02mg protiv grcevi (scared) po preporaka od doktor

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 16:27

Кога малиот има температура му давам сируп Paracetamol. Му помага.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by SIMONA » 29 Nov 2012, 20:39

FALA BOGU SAMO ZA VADENJE ZABI I POSLE VAKCINI KREVAVME TEMPERATURA I SE SIMNUVASE SO CORAPCINJA SO OCET (NAJDOBAR STAR LEK) ,TUSIRANJE SO (NE MNOGU) TOPLA VODA I POSVEZA PROSTORIJA I TEMPERATURATA JA NEMA SAMO EDNAS KORISTEVME DALERON SIRUP KOJ E MNOGU EFIKASEN I CEPCUNJA
SEKOGAS PRVO GO PRAKTIKUVAM PRIRODNIOT LEK A AKO SE POMACIME TOGAS NASTAPUVA SIRUP...CEPCE

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by Vesela » 07 Jun 2013, 14:24

За висока температура му давам ДАЛЕРОН или ЕФЕРАЛГАН. Инаку применувам еден рецепт кој ми го кажа една аптекарка кога синко гореше од температура. А тоа е пресно млеко на температура околу 25/26 степени. Да се натопат крпи убаво со млекото и да се стават на препоните, позади колената, под мишките и на стомачето. да се повтори неколку пати во рок од 30 минути. Навистина делува. Исто сум слушнала(ама не сум пробала) да се намачка детето со сок од лимон, да се масира. лимонот да е на собна температура не од фрижидер.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Како со справувате со висока температура кај бебе?

Post by melanija » 29 Dec 2013, 00:05

Моите и двете качуваат висока темпратура кога се настинати, кога примаме вакцини, со забите.. уффф за пониска температура бањање со млака вода, чорапчиња со оцет, послабо ги облекувам, меѓутоа ако накачи над 38.5 сируп парацетол и чепчиња.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”