Бебешка козметика

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Радост » 25 Mar 2014, 00:25

Ја видов темава, па да искоментирам дека сум презадоволна од Weleda колекцијата. Шампончето 2во1 го купивме 800 денари, млекото за тело 1200 денари од Зегин ама верувам дека и 4-5 месеци ќе ги користиме зошто не се става многу количински.
Кожата и е свилена и ниту еднаш не била исфрлана или да и била сува... Од Сашка колекцијата за кога ќе потпораснеме ќе излезе. :) (a2)

Бекутан имам собрано од пакетчињата за скоро 5-6 деца да исчувам, па верувам дека набрзо ќе ги поклониме на некои детенца што немаат.


Мој совет е да не жалите пари за поскапи и органски колекции за бебињата зошто си правите услуга и на себе и на бебето со заштитата, а и многу бавно се трошат.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Sashka » 25 Mar 2014, 00:42

mini-m wrote:
Sashka wrote:Еве линкче (smile)
https://www.vitacostrewards.com/hiIzow5
Сашка, гледам дека испораките до Македонија се прават преку DHL, те молам кажи ми дали плаќаш царина и некои дополнителни давачки на производите тука во Македонија и дали ти ги испорачуваат на домашна адреса или во пошта. Исто така, те молам кажи ми до сега во колкав износ ти била најголемата нарачка...повторно прашувам заради царината.

Фала многу!
Дома ми стигнува картица за да ги подигнам од пошта. Е сега, не го викаат царина туку некој данок се плаќа (fr) Колку и да е мала порачката секогаш има данок. Да не те лажам колку ми бил максималниот износ, мислам околу 40-50$ ( не сум сигурна (unsure) ). Гледам да биде тежината под 2кг за да биде поштарината 10$

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Бебешка козметика

Post by saska075 » 06 Apr 2014, 12:14

Јас оваа недела да земам плата планирам да купам од Мустела што е 2 во 1 мислам имаше и за косичката и за телото и павловичева оригиналната за газето. Дали знаете колку пари е Мустелата? Морам да купувам малку по малку бидејќи после парите само за долговите ќе ми одат.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Бебешка козметика

Post by teona » 12 May 2014, 18:59

Pavlikevata na mustela 480 golemo tubice a malo 350

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Бебешка козметика

Post by teona » 06 Jun 2014, 14:22

Majki kako se spravivte so pelenskiot ossip koja krema e najdobra jas probav i penaten i mustela nisto ne pomaga?

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Crnokosaa » 06 Jun 2014, 14:40

Lelee za pelenskuot osip i jas neznam, i G e nafrlan po mallu podolgo vreme i so nisto ne se cisti. Ima kaj nas vo Prilep vo edna apteka gazdaricata pravi posebna mast/ pavloviceva za potpareno i cel grad ja kupuva, site se prezaodovolni od masta , veke 40 god ja pravat i mnogu se trosi. Jas sega zedov za G go mackam dva dena pa cekam podobruvanje ..
Inaku mala e, 100ml mozi i e 200 denari.
A orginalnata pavloviceva Dr. Pavlovic jas ja zedov 220 den. 120 grama. .
A za kozmetika seha pocnav d gi koristam novite francuskite Corine De Garme od zegin gi zemam prekrasni i preubavi se .. 98% prirodni .. Vi gi preporacuvam da probate .. :)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Happy^_^ » 10 Jun 2014, 13:42

Само да пишам, во Зегин има промоција со купена колекција Бекутан таа околу 600ден. даваат или бањарка за бебуле или помагало за во када, имаше и уште нешто но заборавив (smile) Ако некој има потреба, инаку мене ми дадоа две пелени гратис онака дека ме видоа со меше (rolll) изгледа таа си помисли дека сум при крај со (t3) :grin:

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Бебешка козметика

Post by maried » 11 Jun 2014, 23:59

Da jas kupuvav peleni I mi dadoa banjarka, ubava e mnogu, na Frotirka e meka I so rakavi I kapce :-D

Sakav da ve prasam dali nekoja mama koristela za beusko Bioclin kozmetika??

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бебешка козметика

Post by happiness » 02 Oct 2014, 10:09

Da se pozalam na temava kupivme za bebush mustela dermatoloshki gel za novorodencinja go plativ okolu 900 denari i pocnavme da go koristime koga napolnivme edna nedela i bebush cel mi se nafrla so mozolki na liceto sitni a na telceto pogolemi ama poretki bevme na pedijatar i mi preporacaa samo so kamilica si go kapev taka i se iscisti kozickata ama nekako ne mi mirisa ic svezo (unsure) pa so 3 nedeli kupiv corine de farme od zegin kupka okolu 300 den ama i od nea mi se nafrla. Sega pak sakam nesto da kupam se kakame i mislam deka gazeto treba da ima higiena pogolemka ili dovolno e samo so caj od kamilica? (scratch)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Радост » 02 Oct 2014, 10:36

Хепинес, јас користам Weleda одкако е родена. Не се случило да има било каков проблем со кожата, навистина сум презадоволна. И не е секогаш битно да мирисаат бебињата од козметиката, штом мирисаат многу значи и има многу парфеми внатре, а тоа дополнително може да му прави проблем.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”