Одвикнување од пелени

Moderator: Модератори

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by mihaela » 14 May 2011, 18:34

Јас остајв времето да покажит кога е вистинско време за одвикнување (laugh1) и мислам дека сега е вистинско.А како знам??? Еве има неколку денови тој почна да седнува на нокшир сам без некој да го натера на тоа.Седнува и вели‘‘мочам,мама,мочам‘‘ (laugh1) .Додуша седнува облечен,но сепак тоа е добар знак.Па така денес кога му ја менував пелената голичко го седнав на нокшир и тој се измочка во нокширче.Јупииии!!!Па двајцата бевме многу среќни поради тоа и заедно го испразнавме нокширчето во шолја,пуштивме вода и беше супер доживување dance dance dance .Па така,во наредниве неколку дена почнуваме така преку игра,несериозно,па се надеваме дека за скоро ќе успееме да влеземе во светот на големите (jmp) .А јас ќе ви пишам како напредуваме (thumbsup)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by zizel » 15 May 2011, 16:19

Jas golemiot go nauciv so nepolni 2 i pol godini da kazuva i za dvete raboti a navecer izvesen period mu stavav pelena pa mu ja trgnav po nekolku meseci. So malava pred nekoja nedela pocnav posle gradinka da i ja vadam pelenata i da ja ucam i ke i oblecev gaki i i vikav vo gaki ne se moca i luge deneska ne znam sto i tekna , ama stana od spienje i odednas mi vika mi se moca. jas ne i veruvav ama ja sednav i se izmoca vo noksir. posle mi vika mi se moca i ja sednav i mi vika ej mamo kakam :) i stvarno. ete taka sama se svesti. I jas posle sekoe kazuvanje za mockanje i davam po edna bombona a posle kakannjeto po dve. i taka ima motivacija. Samo si vikam utre vo gradinka kako ke bide. Mi vikaat polesno im bilo da im stavaat peleni. jas ne sakam taka, a ona e najgolemka vo grupata i nekam da mi ja unazaduvaat. pa mozebi ke ja pratam so ekstra gaki i pantoloni i ke im kazam a ja prasuvaat. ke vidime sea pa toa mi e problem. Kako i da e dosta so peleni. sea za bebeto ke treba ona veke mi e golema ima tocno 2 i pol godini.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by mihaela » 14 Jul 2011, 17:18

Конечно без пелени (jmp) браво за син ми и за мене (laugh1) (laugh1) (laugh1) Накратко ќе опишам како поминавме.На почетокот се плашев како ќе оди сето тоа,но навистина немавме многу проблеми.Денес точно една недела сме без пелени преку ден,а на вечер му ставам,но бидејќи секое утро се буди сув уште од првиот ден,вечерва ќе му ги извадам и за спиење.Мој совет е да не се форсираат децата прерано,сепак сметам дека треба да се почека барем да направат две години,да почнат убаво да зборуваат и после ќе биде лесно.Сметам дека ако за два три дена детето не стекне рутина и ако не почне само да бара нокширче рано е за без пелени.
Ние нокширчето го купивме минатото лето кога имаше година и пол и се обидував нешто,но залудно.Син ми воопшто несакаше да седне на нокширче,а всушност не знаеше ни да зборува,па како ќе ми каже за нокшир кога не зборува???Така ја оставив таа работа се до пред дватри месеци.Пред капење го седнував на нокширче и некогаш се мочкаше в нокшир,некогаш на под и така,малку смеа малку карање и пред една недела кога навистина стана топло одлучив да не му ставам пелена.Му реков дека нема пелена и дека треба да каже за нокшир.Се разбира не кажа пред мочкање но одкако се измочка со трчање отиде кај нокширот.Така беше неколку пати во текот на денот и после почна да го бара.До денес за мочкање нема згрешено,значи уште првиот ден научи,но со какањето имавме проблем два три дена,па почна да го бара нокширот сам.Денес пак малку згреши,но добро сепак сме на почеток.Поголемиот дел од лекцијата го научи (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) Најважно е тоа дека не го карам кога ќе згреши,го бодрам дека следниот пат ќе биде поуспешен.А каките обавезно заедно ги фрламе во шолја и им викаме чаоооо (rolll) (rolll) (rolll) А,мислам дека многу ни помогна и тоа што баш неколку дена пред вадењето на пелените имавме прилика да се дружиме со едно бебенце од еднагодишна возраст.Кога му ја извадив пелената му реков дека бебето носи пелена а тој е голем како едно негово другарче кое е неколку години постаро и дека големите деца мочкаат и какаат во нокшир.И така некако се одвиваа работите и успеавме.Кога излегуваме торбата ни е полна со резервна облека и секако и нокширот го носиме со нас (laugh1) (laugh1) (laugh1) Извинете што малку подолго опишував,но се надевам дека ќе биде од корист мојот пост.Ви посакувам успех на сите вас кои сте во таа фаза на одвикнување од пелени.Само трпение и кога ќе дојде вистинското време,се ќе помине без проблеми. (thumbup)

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Одвикнување од пелени

Post by pepelaska » 08 May 2012, 16:34

eve i jas sum na golema maka mojata ima veke 22 meseci i skoro sve znae da zbori normalno ne cisto ama se razbira sto saka da ti kaze gi upotrebuva zborovite moca i kaka i podolg period pampersot i e suv bas sega vremeto pocna da se zatopluva i resiv da probam da i go izvadam pampersot dva tri dena bese super na srekja vativne i mockanje i kakanje vo noksir ama posle pak mocat seret kaj ke vtasat (ner) zbesnav.najtragicno od se e koga ke ja prasas dali ti se moca ili kaka vikat stalno da a koga ke sedni na noksir nisto od toa.pomagajte kazuvajte kako go prebrodivte ovaj period i dali sega pobrzo ke bide (sad1)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by SIMONA » 18 Dec 2012, 16:27

fala mu na boga se odvikna letovo bez mnogu problem imase 1god i 9meseci go ostavav bez pelena cel den ama oblecen si bese i gakicki i pantoloncinja se zalepi (scared) 3-4pati i pocna da kazuva nie go potcetuvavme celo vremeajde da mockame ajde da kakame i taka lesno projdovme.DOAGA ZIMA STO SEGA?NESAKAV DA GO VRATAM NA PELENI A ZA NOKSIR NE SAKASE DA SLUSNE DA SEDNE MA NE VAKOV -ONAKOV NIKAKO!!!
MI TEKNA ZA ONIE KAPACI ZA NA SHOLJA (thumbsup) MU BESE INTERESEN PA NA NEGO SI SEDESE KOGA MU PROJDE MERAK SAM POBARA NOKSIRCE ***SONCENCE NA MAMA*** (joy)

koritsaki
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 21 Mar 2013, 16:19
Им се допаднал: 1 time

Re: Одвикнување од пелени

Post by koritsaki » 22 Mar 2013, 09:03

Ќерка ми за 4 дена ќе полни 2 години ,а знае да моча и кака во нокшир. Јас почнав да ја учам уште од 17 месеци , на почетокот се мочаше/какаше , секои 2 часа ја носев на нокшир да седи и потоа си го фати редот. Повеќето ме зафркаваа демек остај ог детето мало е , до 2,5 год ке носи пелени , секое дете носи , поготово мм го збореше ова (rp) но ете сега им докажав на сите дека ако си упорен и ако цело време трчаш околу детето ке успееш. (thumbsup)
Таа се уште не кажува , за мочкање сега ја носам на нокшир секој 4-5 часа а за какање ме гледа во очи и стои мирна , и прави како да се напнува и јас ја ставам на нокшир и си врши работа.Пелена и ставам само ако одиме некаде подалеку , а навечер исто така не носи и до сега не се случило да се мочка/кака. Важно се навикна па се надевам дека наскоро и самата ке си кажува (smile)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by melanija » 12 Feb 2014, 00:46

женски ние имаме 7 месеци и одма после 40 дена не какаме во пелена туку почнува да плачи и ја слеквам и си се кака со кренати ноџиња на крај си се мочкаме и сме чисти..е сега веке седиме..па сакав да ве прашам од кога можи да ја клавам во нокжирче за какање и мочкање (confus)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by sunshine_2012 » 04 Jul 2014, 22:06

Конечно да си пишам во темата да си го пофалам моето умно детенце Калеб. Веке еден месец откако му ги извадив пелените на Калеб и успешно беше од прва 100 %. Значи тој веке подолго време си даваше знаци дека е спремен за да мочка и кака во шолја. Кога бевме на конференцијата во Будапешта, тој сам си се соблекуваше и на школката си седнуваше. Кога се вративме дома му јо извадив пелената и му облеков гакички, радост голема беше, голем дечко бил.
значи тој ден не направи грешка право сам си трчкаше до тоалет, сам си пушташе вода, па и сам си се облече, не ми даде мене никако да го облечам, и раци си изми, како батковците што правиле. И навечер одма му ја симнав пелената, и никаков проблем немаше, и ден денес е супер дечко, чисто и суво, а најинтересен ми е кога одиме во парк и кога му се примочка тој не ми кажува туку право се соблекува и каде е таму мочка, па морав да го научам дека неможе секаде кај му текне таму да мочка, туку има местокаде и дека мора прво мене да ми каже, и добар е сега позади дрво си мочка кога сме во парк,многу ми е интересен. (smile)
Значи големи сме веке (rad)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Tina9 » 24 Sep 2015, 16:11

Да си ја пофалам куклата. На година и пет месеци и ги извадив памперсите преку ден и почнавме со нокширче. Одма го прифати. Од година и седум месеци почна да кажува и преку ден повеќе воопшто не носиме пелени ниту за спиење. Памперс ставам само кога излегуваме за секој случај и навечер за спиење, иако од десет месеци ноќе ниту кака ниту мочка. Кога одам по гости, нокширот си го носиме со нас. Го вика „Како“. Кажува „Мама, како.“ ако не го гледа, а кога е во собата сама си го зема го мести пред тросед, ги седнува сите плишани мечиња и бара да ја седнам (rolll) Живи смеи. Златна на мама (joy)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Одвикнување од пелени

Post by Sashka » 24 Sep 2015, 17:18

Големо браво за умницата твоја (joy)
Кај нас тешко оди и решив малку да ја оставам на раат, па пред два дена сама го побара нокширчето за какање, ама овие два дена пак по старо (tongue) .

Одговори

Return to “Тодлери”