Чоколаден мус од авокадо

 

Едноставен и вкусен десерт, а најважно од се е дека е хранлив и здрав.

Потребни состојки:

2 Зрели, средно големи авокада

2 Банани

2 Супени лажици какао

1/2 шол млеко

Ако сакате да има поголема блажина додадете едно кафено лажиче мед

 

Подготовка:

Излупете го авокадото, извадете ја семката, исецкајте го и заедно со излупените банани, какаото, млекото и медот ставете го во блендер.

Изблендираната смеса ставете ја во садови за послужување и чувајте ја во фрижидер 2 часа.

Наздравје, уживајте во вашиот здрав и вкусен десерт!