Вкусна домашна паштета

Од: Твое Бебе on Вторник , 23/06/2015 - 11:33
домашна паштета

Ретко кој не сака паштета, но знаејки што се може да се најде во неа многумина не си ја дозволуваат. Еве како да направите сами вкусна домашна паштета:

Потребно:

450-500 гр пилешки црни дропчиња

3 Лажици путер

1 главица кромид

250 гр печурки

2-3 чешниња лук

160 мл бело вино

1/2 кафено лажиче мелено семе од синап

1/4 кафено лажиче копар

1/4 кафено лажиче рузмарин

1 супена лажица сок од лимон

60  гр путер

 

Пордготовка:

Стопете ги трите лажици путер во тава и додадете ги пилешките дробови, кромидот и печурките. Пржете десетина минуtи додека дробчињата не добијат кафена боја. Додадете го виното, изгмечениот лук, зачините и лимоновиот сок.

Оставете ја смесата да врие додека не изврие течноста.

Тргнете ја од оган и оставете да се излади.

Додадете го путерот, изблендирајте и додадете сол по вкус.

 

Наздравје!